FUJITSU Q920 dla HA

Nie wiadomo jaką masz wersję BIOSa (ostatnią dostępną? niestety często to co widać na ekranie nie przekłada się na numerację plików, a szklanej kuli nie mam sprawnej, ale sądząc po ©2015 wciąż jest to zabytek, skoro ostatni BIOS Q920 wydano w 2019).


to samo dotyczy Q920/MRE

Nie zrobiłeś też wszystkich zdjęć, nie widać kilku kluczowych ustawień…
(m.in. czy Secure boot jest wyłączony, w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze wyłącza się Quiet Boot i Fast On, skorzystałbym z opcji Remove Invalid Boot Options, aby pousuwać wadliwe wpisy z NVRAM, no i generalnie CSM powinien być wyłączony, a pozostałe opcje ustawione na UEFI o ile tylko są potrzebne, bo np. bootowanie PXE to można wyłączyć na amen jeśli się tylko da).

HAOS nie zabootuje w innej opcji niż UEFI (więc albo użyjesz BIOSa z poprawną obsługą UEFI i ustawieniami pod UEFI), albo - jeśli nie ma takiego BIOSa (lub nie możesz znaleźć poprawnych ustawień) pozostaje emulacja środowiska UEFI - sugeruję do tego użyć rEFInd (choć kojarzę, że istnieją inne opcje) - to nie jest zalecana rozwiązanie, ja zalecam zwrot sprzętu sprzedawcy.

Nie piszesz czy masz fabryczny ssd (sugerowałbym jego wykorzystanie na system).

Bez względu na wszystko BIOS należy zaktualizować do ostatniej wersji dostępnej dla twojej wersji sprzętu, prawdopodobnie to wszystko powyżej może i tak nie wystarczyć… ale należy to wykonać.

Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem motywację do kupowania sprzętu, co do którego od dawna wiadomo, że problem istnieje (podczas gdy sprawdzonych i działających alternatyw w praktycznie tej samej cenie co najtańsze egzemplarze Q920 jest multum - edit: tu jednak pamięć mnie zawiodła - odnośnie “znanego problematycznego sprzętu” - chodziło o S920, ale najwyraźniej użytkownicy mają problem z aktualizacją BIOSa w wielu modelach Fujitsu), rozwiązanie jest jakkolwiek to jedynie obejście problemu (niestety @Stefan nie podał pełnego tutoriala dla S920, ale droga jest identyczna, więc po prostu trzeba skorzystać z instrukcji dla rEFInd, nie rozumiem jednak czemu nie zaktualizował swojego BIOSa w S920 z 2014 roku do najnowszej wersji, więc wciąż nie wiemy czy sama aktualizacja BIOSa + jego poprawne ustawienia załatwiają problem beż użycia rEFInd):

PS Wersję “Desk Flash Instant” można zainstalować “spod windowsa” (no nie do końca “spod”, bo z tego co widzę aktualizator tworzy po prostu środowisko winPE) zainstalowanego na tym sprzęcie (w/g producenta win10 na tym poleci, a zainstalować można bez numeru seryjnego tylko dla aktualizacji BIOSa, choć ja bym zalecał win7 jeśli masz BIOS starszy niż dedykowany dla win10, choć nie pamiętam czy siódemka daje się instalować prowizorycznie bez seriala, pozostaje jeszcze kwestia etyczna, bo wtedy to było chyba złamanie licencji).
Druga metoda to pobranie admin-packa - wtedy można zaktualizować BIOS choćby spod… FreeDOS’a i będzie i legalnie i bezpiecznie (i nie ma dziwnych zależności między wersjami systemu - feedos powinien bez problemu startować w CSM a dzięki czasowi odpalenia bliskiemu zero jest to genialne rozwiązanie).
Jeszcze taki hint dla BIOSów z admin-packa - ten z rozszerzeniem .rom to jest ostatnia dostępna wersja w danej paczce i np. dla D3233-A1x to jest V4.6.5.4 R1.47.0 ©2019 i co może najważniejsze V4.6.5.4 nie jest wersją BIOSu tylko samego core BIOSu
https://support.ts.fujitsu.com/IndexDownload.asp?SoftwareGuid=2B41BEA4-ABAD-43FE-96BB-BC7761A337AF

PPS przenoszę wątek w jakieś sensowniejsze miejsce - kategoria “Sprzęt” jest zbyt ogólna