FUJITSU Q920 dla HA

Jestem przekonany, że Esprimo Q920 spełnia wszystkie wymagania potrzebne dla natywnej instalacji HAOS, nie jestem pewien tylko jednego - czy karta sieciowa onboard będzie działała OK, na podstawie tej specyfikacji sądzę że będzie, ale gwarancji nie dam

Nie wiem czy to komplikacja, skoro zdecydowana większość użytkowników używa przynajmniej jednej z tych technologii.
Jednak są pewne ograniczenia - dongle musi być wspierany - przykładowo archaiczny Aeotec Z-stick gen 2 nie jest już wspierany wcale, Z-stick gen 5 działa OK, ale nie na każdej platformie (akurat na x86 problemów nie ma, ale np. na RPi trzeba używać ostatniej jego wersji, a w handlu jest nierozróżnialna, bo różne wersje wydano z tym samym oznaczeniem modelu), natomiast najnowszy Z-Stick 7 jest niezalecany bo sprawia problemy (przynajmniej póki co, ale czy zostanie to poprawione i kiedy - nie wiem).
Przypomnę o ograniczeniach geograficznych z-wave - na każdym kontynencie (i w wybranych krajach - przykładowo Rosja i Izrael mają oddzielne odmiany, sprzęt amerykański nie jest zgodny z europejskim itd.) występują różne wersje pracujące na różnych częstotliwościach - u nas sprzęt MUSI być w wersji europejskiej.

dzieki za info, mam teraz bramke z-wave ale jakos male wsparcie tam juz jest dlatego mysle o przejsciu, w HA wiecej sie dzieje, daje wieksze mozliwosci.
Urzadzenia ktore mam chcialbym poprostu dodac do HA.
Ze zigbee stickami tez sa podobne problemy jak z zwave?

Temat zigbee i z-wave proponuję poruszyć oddzielnie - kluczowe info masz powyżej, jeśli będziesz zakładać kolejny wątek, to pochwal się co masz obecnie.

Kontynuując dyskusję z FUJITSU Q920 dla HA:

Witam,
zakupiłem Q920 i też mam problem z tym aby dysk był widoczny w tybie UEFI.
Umieszczam fotki z BIOS-u może ktoś będzie wiedział gdzie tkwi błąd w ustawieniach.


Przy włączeniu Legacy i UEFI dysk już widać lecz system nie staruje.


Moje tymczasowe rozwiązanie to podłączenie dysku przez przejściówkę do portu USB. Przy takim podłączeniu dysk jest widoczny jako UEFI w BIOSie a HA normalnie startuje. Niby wszystko ok, ale dysk sobie leży luzem na wierzchu no i transfer przez przejściówkę też jest zdławiony.

Nie wiadomo jaką masz wersję BIOSa (ostatnią dostępną? niestety często to co widać na ekranie nie przekłada się na numerację plików, a szklanej kuli nie mam sprawnej, ale sądząc po ©2015 wciąż jest to zabytek, skoro ostatni BIOS Q920 wydano w 2019).


to samo dotyczy Q920/MRE

Nie zrobiłeś też wszystkich zdjęć, nie widać kilku kluczowych ustawień…
(m.in. czy Secure boot jest wyłączony, w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze wyłącza się Quiet Boot i Fast On, skorzystałbym z opcji Remove Invalid Boot Options, aby pousuwać wadliwe wpisy z NVRAM, no i generalnie CSM powinien być wyłączony, a pozostałe opcje ustawione na UEFI o ile tylko są potrzebne, bo np. bootowanie PXE to można wyłączyć na amen jeśli się tylko da).

HAOS nie zabootuje w innej opcji niż UEFI (więc albo użyjesz BIOSa z poprawną obsługą UEFI i ustawieniami pod UEFI), albo - jeśli nie ma takiego BIOSa (lub nie możesz znaleźć poprawnych ustawień) pozostaje emulacja środowiska UEFI - sugeruję do tego użyć rEFInd (choć kojarzę, że istnieją inne opcje) - to nie jest zalecana rozwiązanie, ja zalecam zwrot sprzętu sprzedawcy.

Nie piszesz czy masz fabryczny ssd (sugerowałbym jego wykorzystanie na system).

Bez względu na wszystko BIOS należy zaktualizować do ostatniej wersji dostępnej dla twojej wersji sprzętu, prawdopodobnie to wszystko powyżej może i tak nie wystarczyć… ale należy to wykonać.

Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem motywację do kupowania sprzętu, co do którego od dawna wiadomo, że problem istnieje (podczas gdy sprawdzonych i działających alternatyw w praktycznie tej samej cenie co najtańsze egzemplarze Q920 jest multum - edit: tu jednak pamięć mnie zawiodła - odnośnie “znanego problematycznego sprzętu” - chodziło o S920, ale najwyraźniej użytkownicy mają problem z aktualizacją BIOSa w wielu modelach Fujitsu), rozwiązanie jest jakkolwiek to jedynie obejście problemu (niestety @Stefan nie podał pełnego tutoriala dla S920, ale droga jest identyczna, więc po prostu trzeba skorzystać z instrukcji dla rEFInd, nie rozumiem jednak czemu nie zaktualizował swojego BIOSa w S920 z 2014 roku do najnowszej wersji, więc wciąż nie wiemy czy sama aktualizacja BIOSa + jego poprawne ustawienia załatwiają problem beż użycia rEFInd):

PS Wersję “Desk Flash Instant” można zainstalować “spod windowsa” (no nie do końca “spod”, bo z tego co widzę aktualizator tworzy po prostu środowisko winPE) zainstalowanego na tym sprzęcie (w/g producenta win10 na tym poleci, a zainstalować można bez numeru seryjnego tylko dla aktualizacji BIOSa, choć ja bym zalecał win7 jeśli masz BIOS starszy niż dedykowany dla win10, choć nie pamiętam czy siódemka daje się instalować prowizorycznie bez seriala, pozostaje jeszcze kwestia etyczna, bo wtedy to było chyba złamanie licencji).
Druga metoda to pobranie admin-packa - wtedy można zaktualizować BIOS choćby spod… FreeDOS’a i będzie i legalnie i bezpiecznie (i nie ma dziwnych zależności między wersjami systemu - feedos powinien bez problemu startować w CSM a dzięki czasowi odpalenia bliskiemu zero jest to genialne rozwiązanie).
Jeszcze taki hint dla BIOSów z admin-packa - ten z rozszerzeniem .rom to jest ostatnia dostępna wersja w danej paczce i np. dla D3233-A1x to jest V4.6.5.4 R1.47.0 ©2019 i co może najważniejsze V4.6.5.4 nie jest wersją BIOSu tylko samego core BIOSu
https://support.ts.fujitsu.com/IndexDownload.asp?SoftwareGuid=2B41BEA4-ABAD-43FE-96BB-BC7761A337AF

PPS przenoszę wątek w jakieś sensowniejsze miejsce - kategoria “Sprzęt” jest zbyt ogólna

BIOS jest najnowszy
Secure Boot ustawione na Disabled a przy wyłączonym CSM nie ma dostępu do dalszych opcji więc chyba wyłączone jest wszystko.







Chyba pozostaje opcja z rEFInd

Niestety, wygląda na to, że pozostaje rEFInd - żaden z wpisów UEFI nie jest dyskiem.

Jedno pytanie na koniec - obraz dysku przepisywałeś na tym sprzęcie, czy przekładając dysk?

PS Jak się zachowuje Boot Menu po wciśnięciu F12?

Przenosze dysk. Po F12 jest widoczne pole wyboru botowania, ale to jest to samo co w środku w BIOSIE (Ethernet i diagnostyka). Ogólnie w zakładce Security na dole widać dysk, czyli gdzieś jakoś BIOS go rozpoznaje.

Możesz spróbować metody bez przenoszenia dysku - opisanej tam

generalnie niedawno instalowałem w ten sposób (używając instalatora Ubuntu) na sprzęcie z wbudowanym eMMC i jest to dość skuteczna metoda (o ile nie ma przeszkód w postaci niekompatybilnego BIOSa - w takim wypadku pomoże rEFInd - można go doinstalować na samym końcu jeśli wszystko inne zawiedzie - porób screenshoty/zdjęcia z instalacji - podejrzewam, że nie jesteś ani jedyny ni ostatni który trafi na tego typu problemy), jakkolwiek bardzo ważne, aby dysk był wyczyszczony z dawnej zawartości (porobiłem parę screenshotów dla zobrazowania potencjalnych problemów, ale nie miałem czasu tego ogarnąć i wrzucić jako uzupełnienie tutorialka), użyj GParted do pozbycia się starej instalacji przed użyciem Balena Ether.

Sądząc po zawartości wątku Proxmox na tym sprzęcie poleci, jedynie problem dotyczy bare-metal, więc wypadałoby zgłosić issue"

może twórcom uda się wykombinować obejście problemu (bo nie sądzę, aby pojawiła się aktualizacja BIOSa bez tego problemu, skoro wszystkie opierają się na tym samym archaicznym core)

PS w przypadku problematycznego sprzętu zawsze warto zajrzeć do wydań beta na dziś to 8.2 (choć prawdę mówiąc nie widzę tam zmian, które mogłyby pomóc na problemy z Fujitsu)

Więc jak dla mnie Q920 nadaje się póki co na “czarną listę” komputerów nadających się pod HAOS generic (bo się po prostu nie nadaje będąc takim strzałem w kolano).

Pokaż co masz na tych ekranach ( mam Q910 niestety ):

Włączone AHCI :

Czy na tym ekranie dysk jest widoczny jak u mnie ( OK - popatrzyłem że Ci widzi ):
Pytanie czy to M2 czy SSD.

Secure Boot Mode daj na “Standard”:

I ekran ostatni :

moja wersja BIOS-u:

Jest widoczny, jest gdzieś wyżej na obrazkach.
Ja się dopatrzyłem jeszcze, że BIOS u @michszew jest w trybie instalowania kluczy UEFI - Secure Boot Mode: Custom (chyba za dużo naraz było grzebane), ale z braku sprzętu nie jestem w stanie stwierdzić czy to jest w stanie zepsuć bootowanie EFI w trybie insecure, a po prostu tego nie wiem bez sprawdzenia “organoleptycznego”.

@Krzyszof_K
Ciekawe, że twój BIOS jest oparty na innej wersji core niż te problematyczne (bo identyczny problem ktoś miał z S920 - dlatego nawet sądziłem, że z jakiegoś powodu są 2 wątki na temat tego samego sprzętu)

Dlatego dopisałem że sobie znalazłem że widzi.
Pytanie jaki to dysk ( widać że HDD ,tylko pojemność ).
Dałem jak jest u mnie i HA wystartowało od strzała.
Też bym organoleptycznie wziął to w obroty.
Mój BIOS wziąłem ostatni z ich strony jaki był dla mojego sprzętu.
Moja wersja ma chyba numer niżej niż ma kolega ( On ma 4.6.5.4 for D3233-A1x).

Ciekawe, że twój BIOS jest oparty na innej wersji core niż te problematyczne (bo identyczny problem ktoś miał z S920 - dlatego nawet sądziłem, że z jakiegoś powodu są 2 wątki na temat tego samego sprzętu)

Kurcze - musiałbym jeszcze raz zrobić restart aby przeczytać co mi pisze na ekranie aby to sprawdzić do jakiej wersji mam BIOS.

I zagadka rozwiązana :


Mój jest V4.6.5.3 for D3183-A1x

Chyba że na “próbę” by się cofnął do tego wypustu ( datą zbliżony do mojego ) :

Faktycznie - musiałem zacząć pisać zanim edytowałeś…

AHCI włączone

Zmieniłem Secure Boot

Boot mam tak samo

Edit:

No i wgranie starszej wersji






Moim skromnym zdaniem downgrade nie ma sensu (i w przypadku BIOSu nie należy tego robić jeśli nie ma żadnych istotnych wskazań - nowsze wersje mogą zawierać i zapewne zawierają poprawki dotyczące bezpieczeństwa).
Czas na rEFInd lub zwrot sprzętu.

Zwróć uwagę na wrzucony ekran BOOT=>Boot Option =>“Diagnostic Program”
U mnie nie ma takiego fjuczera ale to pewnie wina BIOS-u

No niewątpliwie jeśli wybierzemy diagnostykę na pierwszym miejscu, to żaden system nie wystartuje, bo wylądujemy w narzędziach BIOSu.

Na wypadek beznadziejności sytuacji wrzuciłem w ogłoszeniach na sprzedaż NUCa :stuck_out_tongue:
(jakkolwiek podejrzewam, że z tego Fujitsu ani RAM, ani dysk nie podpasuje - nie ta generacja sprzętu, wprawdzie widziałem konwertery umożliwiające montaż mSata w zatoce sata 2,5’, ba nawet sam korzystam z podobnego rozwiązania dla m.2 2280 sata upchniętego w obudowę 2,5’)
No OK, to nie był jedyny powód :smiley: po prostu w końcu dorwałem sprzęt z wbudowanym eMMC (prawdopodobnie uszkodzonym, Windows w każdym razie na nim nie działał, ale może nieco przerumakowałem z lenistwa i miałem chwilowo system plików tylko do odczytu, ale chyba właśnie ogarnąłem problemy).

Udało sie finalnie uruchomić?
Myslałem nad tym sprzętem , fakt do proxmoxa ale teraz nie wiem czy to dobry wybór.