"Czarna lista" koordynatorów Zigbee

Lista niezalecanego sprzętu (to jeszcze nie oznacza, że całkiem nie działa, ale bywają problemy różnego rodzaju), zapraszam do uzupełnień, bo wiem, że sprzętu w tabelce powinno znaleźć się więcej.

Stan na 14 marzec 2022 (tabelka nie jest kompletna - niezalecanych koordynatorów jest więcej - umieściłem tylko te, które bywają używane przez polskich użytkowników HA, w razie dużej aktualizacji konieczna będzie zmiana daty)

Producent Model Chipset/SoC Producent Chipsetu Powód Uwagi Link
noname/DIY CC2530 CC2530 Texas Instruments Przestarzały i już niewspierany przez producenta chipsetu, błędy w SDK Aktualizacja firmware nie jest możliwa bez użycia dodatkowego sprzętu w tym wypadku to raczej oczywiste dla użytkowników 1.
noname/DIY CC2531 CC2531 Texas Instruments Przestarzały i już niewspierany przez producenta chipsetu, błędy w SDK Aktualizacja firmware nie jest możliwa bez użycia dodatkowego sprzętu co jest nie do końca oczywiste dla początkujących 1.
noname/DIY CC2538 CC2538 Texas Instruments Przestarzały i już niewspierany przez producenta chipsetu, błędy w SDK 1.
DIY (GiovanniC) Zigbee PiHat CC2538 Texas Instruments Przestarzały i już niewspierany przez producenta chipsetu, błędy w SDK 1.
Vision VS203 CC2538 + CC2592 Texas Instruments Przestarzały i już niewspierany przez producenta chipsetu, błędy w SDK 1.
iTead (+ porcja DIY) modyfikowany Sonoff ZBBridge EFR32MG21 Silicon Labs Protokół EZSP wymaga 100% niezawodnej transmisji co jest zwykle nieosiągalne w sieciach WiFi sprzęt niemodyfikowany nie jest koordynatorem, a jedynie bramką o zamkniętych możliwościach, po przeróbce EZSP v8 2.
iTead (+ porcja DIY) modyfikowany eWelink ZBBridge-SA EFR32MG21 Silicon Labs Protokół EZSP wymaga 100% niezawodnej transmisji co jest zwykle nieosiągalne w sieciach WiFi sprzęt niemodyfikowany nie jest koordynatorem, a jedynie bramką o zamkniętych możliwościach, po przeróbce EZSP v8 2.
Nortek/Nice HUSBZB-1 EM3581 Silicon Labs Stick combo, a jego cześć Z-wave występuje w wersji tylko na amerykański rynek = pracuje na nielegalnej u nas częstotliwości EZSP v8, nazwa handlowa: GoControl QuickStick Combo 3.
  1. Supported Adapters | Zigbee2MQTT

  2. Consider removing the ITEAD Sonoff ZBBridge from ZHA integration list of hardware as EZSP over WiFi-based bridges is often not stable · Issue #17170 · home-assistant/home-assistant.io · GitHub
    Uwaga - jest możliwa przeróbka sprzętu na router, co umożliwia uniknięcie problemu z podstawową wadą sprzętu (niestabilną komunikacją WiFi)

  3. https://www.nortekcontrol.com/wp-content/uploads/husbzb-1-instructions.pdf

2 polubienia

Fajnie tylko brakuje daty aktualizacji tej listy bo jeszcze parę miesięcy temu CC2531 był wspierany, mam go i nadal będzie działał mimo, że jest na “czarnej liście” :wink:.

Osobiście “czarna lista” oznacza dla mnie coś niedobrego, zakazanego a na stronie Z2M jest to inaczej określone:

image

Niepolecane
Poniższe adaptery są dobrze obsługiwane, ale używają przestarzałych chipów.

czyli to jednak nie “czarna lista” koordynatorów :stuck_out_tongue: .

Działa i w najbliższym czasie będzie działał raczej bez zmian = na miarę swoich możliwości, to jest lista NIEZALECANYCH, a nie niewspieranych (jakkolwiek używanie sprzętu niezalecanego może się skończyć brakiem wsparcia w przyszłości - akurat taka sytuacja już mnie dopadła w kwestii z-wave, gdzie mój najstarszy dongle przestał być wspierany w HA i mogę go co najwyżej wrzucić do elektrośmieci, a jest to Aeotec DRUGIEJ generacji, więc istnieją też starsze już niewspierane wypusty; w kwestii Zigbee też się zdarzyły już przypadki braku wsparcia, choć dotyczą one innego tematu - bramek, więc nie znalazły się w tabelce, ale niewspierane przez swoich producentów są w tej chwili bramki: Osram Lightify oraz Philips Hue v1, jakkolwiek obie nadal są wspierane w HA, to w sumie nie wiadomo jak długo jeszcze będą).

Co do kwestii samego CC2531 to mogę dorzucić “do pieca” - aktualizacja firmware jest poza zasięgiem przeciętnego użytkownika HA (coś wiem o tym, bo aktualizowałem go już dla kilku osób, w tym użytkowników naszego forum, gdyż sprzedawcy nie dają właściwego wsparcia posprzedażnego, a dla wielu użytkowników jest to technicznie niemożliwe z braku niezbędnego sprzętu).

Tak zatytułowałem wątek celowo - każdy niezalecany sprzęt z powodów wskazanych wyżej nie powinien być rozpatrywany jako coś, co należy kupić do nowej instalacji.

Jak zauważyłeś do tabelki dorzuciłem “od siebie” Nortek’a, który w Ameryce Północnej (w tym głównie USA) jest jak najbardziej zalecany, ale NIE w EUROPIE (swoją drogą jest wspierany w ZHA, w Z2M jest to póki co faza eksperymentalna i nie do końca działa, a zdecydowałem się go dodać, bo przez niektórych jest traktowany jako “nowość”, producent raczej nie zakładał dystrybucji tego sprzętu w Europie, więc specyfikacja nie zawiera żadnej wzmianki o tym, że to produkt wyłącznie na amerykański rynek - dopiero uważna lektura częstotliwości daje odpowiedź, dodam od siebie, że to nie kwestie rozważań teoretycznych i wyczytanych w “papierach” - miałem go “w rękach” kilka dni i potwierdziłem to “organoleptycznie” dla użytkownika zdziwionego, że nie działa ani z-wave, ani Z2M; swoją drogą update firmware EZSP jest w nim możliwe tylko przy użyciu skryptu napisanego “na kolanie”, więc to była główna przyczyna - zostałem poproszony o jego update, bo innym się nie udało :stuck_out_tongue: ).

przydała by się “biała lista”

Może i by się przydała, ale nie widzę konstrukcji, które mógłbym polecić “z ręką na sercu” - są wprawdzie wypróbowane i chwalone konstrukcje (ale technicznie są stare), są też i stosunkowo nowe konstrukcje, to za to ich firmware jest jeszcze na takim etapie, że się nie da nazwać go “doszlifowanym”, pozostaje więc unikać sprzętu z czarnej listy, a reszta tylko “na własne ryzyko”.