Na czym najlepiej postawić HA?

Raczej miałem na myśli, że autor bloga olał aktualizacje, a w każdym razie nie próbuje rozbudować tego sprzętu by uzyskać jakąś rozsądną konstrukcję, więc może nawet nie wie o potencjalnych pułapkach.

O ile akcji z pci-e nie jestem na 100% pewien (pamięć ludzka jest zawodna, a nie robiłem skrupulatnych notatek przy swoim researchu - po prostu odrzucałem potencjalnie trefne konstrukcje) - może dotyczyła innego modelu bądź nawet innego producenta?, ale jakoś mi się tak kojarzy z Fujitsu Futro właśnie… to jest dość groźna, bo włożenie normalnej karty pci-e do slotu powoduje zwarcie na zasilaniu - kiedyś po prostu dla siebie robiłem jakiś mały research dotyczący Thin Client’ów do potencjalnego wykorzystania pod HA czy generalnie jako energooszczędnego biurowego komputera, ale efekt moich poszukiwań dla niektórych jest zaskakujący - zdecydowałem się na jeden z niższych modeli intelowskiego NUC’a (i to 6 generacji mając na rynku już 10gen), w tej chwili oba egzemplarze pracują już 14 miesiąc właśnie jako HA (“bare metal” HassOS i to mimo, że mógłbym sobie pozwolić na nich na wirtualizację i instalację czegoś jeszcze oprócz HA), a nadmiar mocy obliczeniowej oddaję do projektu Folding@home (był długi czas, że odbywały się istotne obliczenia naukowe związane z covid w tym projekcie), szczególnie, że praca w idle (to niemal wystarcza dla HA) niewiele się różni pobieraną mocą od pełnego obciążenia 1 rdzenia czy nawet 3 rdzeni (zależnie od tego ile mocy obliczeniowej zamierzam oddawać - w gorszym egzemplarzu jest to 1 rdzeń, a w tym gdzie chodzenie działa efektywniej to 3 rdzenie, jeśli przyjdzie upalne lato to zredukuję pewnie odpowiednio do 0 i 1, bo nie zamierzam rezygnować z półpasywnego chłodzenia).

Wracając do twojego ssd - w zasobach na dysku mam jakieś datasheety tego modelu i w jednym z nich jest taka informacja:
“Moduł pamięci flash nie jest fabrycznie chroniony przed zapisem w przypadku zamówienia wraz z systemem Windows w celu umożliwienia łatwej konfiguracji dopasowanej do potrzeb klienta.Firma Fujitsu zaleca włączenia filtra zapisu po zakończeniu konfiguracji.Jest to obowiązkowe dla najwyższego poziomu zabezpieczeń (np. przed atakami wirusów) i zwiększa trwałość
modułu pamięci flash.”
więc może powinieneś przejrzeć dokładnie ustawienia w BIOSie

Druga kwestia jest taka - w żadnej z tych specyfikacji nie ma ssd większego niż 64GB, ale faktycznie wersja 4GB jest dyskiem ssd (i to nawet SLC, taki występował również w rozmiarze 8GB nowsze wersje w pojemnościach od 8GB do 64GB to już MLC), ale też nie ma informacji, by to były moduły DOM.

PS Sam używam Thin Clienty AIO Samsunga - TC241 (bo były w cenie niższej od monitorów o porównywalnych parametrach :smiley: ) jeden w charakterze biurowego PC a drugi jako zabawka do eksperymentów, ale oba służą głównie jako monitory dla innego sprzętu,