FUJITSU Q920 dla HA

Witam, Czy ktoś używa tego Fujitsu ? Cena całkiem przystępna i specyfikacja zacna. Poza tym niskie zużycie prądu -10W (idle).
i3-4130T 8GB 120GB SSD WIN10 PRO, za 470 zł.

Ja używam futro, ale model S720 i jestem zadowolony, niskie zużycie i cena zdecydowanie niższa, do HA i na inne rzeczy w zupełności wystarcza.

Myślisz że Q920 to przesada jak dla HA?

Ja osobiście wolałem kupić terminal optymalny, nie za drogi bo tą różnicę można przeznaczyć na jakieś dodatkowe zabawki do tego. Ważne jest, żeby nie zużywało dużo energii i nie wywalało się ciągle. Przeglądałem różne fora i większość korzysta z RPi, ale terminale używane kosztują podobnie i moim zdaniem są bardziej stabilne, większe mają możliwości rozbudowy, jedyny minus to, że są większe i trochę więcej energii zużywają. Jeśli nie liczą się dla Ciebie koszty to zainwestuj w Q920 (zastanów się jeszcze nad NUC, bo dużo osób korzysta z takiego rozwiązania), jeśli jednak wolisz przeznaczyć różnicę na inne zabawki pod HA to warto rozważyć np. S720 czy też Dell Wyse bądź HP.

Dzięki za odpowiedź. Wybrałem Q920 i mam pytanie , w którą stronę iść? . Virtual box na Win 10 czy Proxmox? Skłaniam się ku proxmox bo windows jako system bazowy będzie bardziej zasobożerny.

Ja mam samego Proxmoxa i jestem zadowolony. Kiedyś używałem VirtualBoxa tyle że na Macu i miałem z nim dużo problemów.

Cześć, mma takie pytanko, jak ci się sprawoje ten q920, co w końcu zainstalowałeś proxmox? Masz jeszcze jakieś virtualki poza ha… Pozdrawiam

Cześć, działa wyśmienicie :-). Postawiłem proxmoxa a na nim HA i do zabawy Kali i Free NAS.
Pobór mocy 12W .

A ile masz pamięci i jak podzieliłeś bo gdzieś mi się rzuciło w oko że freenas bardzo zżera pamięć… Ja tez przymierzam się do lepszego sprzętu i tak rozmyślam czy ten czy może jakiś think client, a chciałbym na wirtualkach ha, również freenas bądź openmediavault oraz unifi cotroler i może Server minecraft

Jest gotowy oficjalny add-ons:

image

Mam 8GB RAMu. Dla HA daje 6 GB, FreeNAS w sumie nie działa 24/7 ale do podstawoego działania 2 GB wystarcza. Unifi controler mam jako dodatek do HA.

A masz wersję z i3 czy i5 jeśli masz i3 to czy warto dopłacać do i5 jak myślisz?

Mi zależało na niskim poborze energii bo serwerek działa 24/7 więc wziąłem i3. Nie wiem jaka jest różnica ale dla moich zastosowań jest ok.

A dużo zasobów to zżera, masz może w ha encje zasobów?

Też podzielę się wrażeniami z użytkowania Fujitsu ale modelu Q910 ( jak go kupowałem kosztował tyle ile terminale ( nagle ze 150 PL poszły na 300 PLN ) więc zdecydowałem się na ten zakup bo cena ta sama.
Bebechy ( w momencie kupna ):

  • Intel Core I3 3220 3.3 Ghz,
  • 4 GB RAM ( obecnie mam 8 GB ),
  • 120 GB SSD ( obecnie dwa dyski SSD , każdy po 120 GB ).
  • wgrany najnowszy BIOS.

Mały , zgrabny , prostota dostania się do wnętrza.
Chłodzenie można rzec pasywne ( BIOS steruje prędkością wentylatora CPU, który jest umieszczony z tyłu obudowy - na razie nigdy mi się nie załączył , sprawdzałem czy działa z poziomu BIOS-u ).

Wady ?
Napiszę to jako odczucie subiektywne:

  • słychać ciche piszczenie sekcji zasilania ( nie jest to głośny dźwięk, ginie gdy jest głośniej, w nocy
    mi to nie przeszkadza ),
  • temperatura CPU, u mnie było 70 stopni, obudowa jest ciepła, zdjąłem plastikowe elementy
    zewnętrzne, temperatura spadła do 60 stopni.
  • jeżeli włączymy z BIOS-u że wentylator ma się kręcić to hałas będzie nieznośny.

Powiem ze również mam q920 i generalnie jest super jedyne to do czego się mogę przyczepić to własnie te temperatury średnio koło 62stopni, już myślę jak obniżyć te temp i zachować ciszę, wcześniej miałem dell wyse i cisza była super ale wydajność była słaba

Dzień dobry. Zakupiłem właśnie Q920 i chce rozpocząć nierówną walkę z HA. Czy mógłbym liczyć na ewentualne na pomoc w uruchomieniu? Pozdrawiam Jarek

Jeśli widzę coś takiego to od razu myślę “nie idź w proxmoxa, użyj natywnej instalacji HAOS” :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ja napiszę tak: czytaj dokumentację, jeszcze raz przeczytaj dokumentację, ponownie przeczytaj dokumentację i dopiero zacznij zabawę, inaczej nie da rady.

Dokładnie tak robię, chodzi mi w tej chwili bardziej o jakieś ważne momenty dotyczące instalacji na tym modelu