Fujitsu Futro S920

Panowie, mój s920 chyba umarł.
Miałem na nim HA w dockerze na dysku 120Gb ssd. Stał kilka dni wyłączony.
Po włączeniu zasilania świeci się podświetlenie przycisku power ale nie idzie dalej. Po podłączeniu pod monitor ciemność, nie startuje, do biosu też nie mogę się dostać.
Wyjąłem baterię z płyty, odłączyłem dysk i nic. Po wyjęciu jednej kości pamięci (są 2x2Gb) zaczął piszczeć i tyle. Zasilacz daje 19V i nie spada po uruchomieniu terminala.
Czy da się go jeszcze uratować?

To wbrew pozorom pozytywny objaw.
W ramach eksperymentu wyjmij tą, która pozostała w środku, a włóż tą wyjętą.

Jeśli chcesz zresetować CMOS to zworkę w okolicy baterii z pozycji “parkingowej” trzeba przełożyć w pozycję Recovery (prawdopodobnie opis RCV) i uruchomić sprzęt na chwilę, baterii się nie wyciąga (ale skoro już wyjąłeś to włóż nową i sprawną).

Wejście do Setupu BIOSu (jeśli to Aptio), to bodajże F2.

Piszesz o tej zworce?
image
Tak jest ustawiona teraz.
Jak powinna być ustawiona żeby zrobić reset?
W sieci znalazłem zdjęcie płyty
image
Czy tak powinna być ustawiona jak zaznaczyłem na czerwono?
Nie ma tam opisu.
Z pamięciami próbowałem różnych konfiguracji ale nic to nie dało.

Tak jak narysowałeś (jest swoją drogą opis RCV). Oczywiście potem - przed kolejnym uruchomieniem i konfiguracją BIOSu trzeba przełożyć w pozycję “parkingową”, czyli tak jak była wcześniej.

Niestety reset nic nie dał. Wyjęcie pamięci też nie. Co jeszcze można zrobić?

W tej sytuacji pozostaje rozglądać się za nową maszyną

Wrzucić od nowa wsad do BIOS. Sprawdzić napięcia na płycie, etc.

Jak myślicie, który będzie lepszy:
https://www.zotac.com/product/mini_pcs/zbox-edge-ci341-barebone
czy:
https://www.zotac.com/product/mini_pcs/ci329-nano
329 ma więcej wejść USB.
Pobór mocy podobny.

Nie myślałeś o intel nuc?

W tej cenie będzie trudno coś znaleźć

Po tym co napisałeś wygląda na to, że szukałeś tylko w sklepie na x :stuck_out_tongue:
podobnych konstrukcji jest wiele (z tych 2 mi się podoba ci329, ale 2 karty sieciowe są “nadmiarem szczęścia”)
NUC’e faktycznie tanie były ostatnio przed koronawirusem…

Szukałem w różnych miejscach i również na x.
Rozważałem jeszcze Gigabyte BRIX, MSI, Asusa, Della, Fujitsu ale cena robi swoje.
Fujitsu Q920 w podobnej cenie ale czy warto?
Możesz coś polecić?

Nie chcę nic polecać, bo większości tego sprzętu nawet nie miałem okazji “podotykać” :stuck_out_tongue_winking_eye:
Zdążyłem przed koroną z kupnem NUCów, potem ceny oszalały, więc odpuściłem dalsze poszukiwania.
Zasadniczo większość, to są niemal bliźniacze konstrukcje (wybrałem wtedy niemal najsłabsze NUCe 6 generacji ze względu na to, że… były nieco przestarzałe - zależało mi głównie na pół-pasywnym trybie chłodzenia i wyjściu vga), więc trzeba dobrać pod swoje potrzeby (np. wspomniane NUCe mają kartę WiFi/BT w postaci karty m.2 A+E, którą można wyjąc i zastąpić czymś bardziej potrzebnym).

Po kolejnej próbie coś tam ruszyło, Nie wiem co było pierwotną przyczyną ale po wymianie zasilacza i pamięci terminal ruszył. Niestety dane na dysku były uszkodzone więc trzeba było zainstalować system od nowa.
Tak to wyglądało:
Najpierw wymiana zasilacza, udało się uruchomić sprzęt ale tylko do pierwszego restartu, później objawy były takie same jak pierwotnie.
Następnie próby z pamięcią i namierzenie tej wadliwej, komplikacją był odpowiedni wybór gniazda. Próba z jedną kością pamięci zakończyła się powodzeniem, później dodanie nowej nie zepsuło sytuacji.
Teraz od kilku godzin pracuje, zobaczymy co z tego będzie.
Dziękuję Wam za wskazówki i pomoc.

No cóż objawy wskazywały na RAM - miałeś alarm braku pamięci po wyjęciu jednej kości.

Warto przy okazji wyczyścić sloty i styki modułów używając IPA lub naprawdę czystego innego alkoholu (może być zwykły spirytus “jadalny” przynajmniej 95% lub od biedy prawdziwy denaturat o równie wysokim “woltażu” - uwaga od czasów pierwszej covidowej paniki często bywa sprzedawany wynalazek pod nazwami podobnymi do denaturatu i zaniżonej zawartości alko - ten odradzam)

Odpal na nim memtest, a nie HA i najpierw dogłębnie przetestuj pamięci
https://www.memtest.org/
lub

Pierwotną przyczyną istotnie mogła być awaria zasilacza, ale jeśli to prawda, to mogła pociągnąć tez inne podzespoły - poświęcenie paru godzin na dogłębne testy pozwoli uniknąć niespodzianek.

1 polubienie

These instructions are wrong. To reset the BIOS password on a Fujitsu Futro S920, the jumper needs to be put in the green position:

correct-reset

I started the device with the jumper in the green position, and without the battery (I’m not sure if you have to remove the battery). This removed the password.

After the password was removed, I powered off the machine, put the battery back, and the jumper in the original position. This is necessary to be able to save new BIOS settings.

Have a nice day guys :wink:

2 polubienia