Gdzie jest ta automatyzacja

Cześć.

Prośba o pomoc w poniższym temacie;
Jak to jest możliwe że mimo braku automatyzacji w systemie HA jestem w stanie włączać/wyłączać lampę livarno w Lidla za pomocą przycisku z Lidla?

Wyłączyłem wszystkie automatyzacje w HA.
Wyłączyłem NodeRed.

Mimo to przycisk z Lidla:

Włącza/wyłącza lampe z Lidla:

1x click ON
2x click OFF

A zorientowałem się dopiero w momencie gdy moja automatyzacja jak niżej nie działa jakbym chciał (1x click ma robić ON/OFF lampy w zależności od jej stanu)


Jeżeli żadna automatyzacja HA czy NR nie obsługuje twoich urządzeń to jest to prawdopodobnie
Zigbee Direct Binding. Jeżeli urządzenia posiadają tą funkcje to zaraz po sparowaniu nie potrzebują już żadnych pośredników aby ze sobą się komunikować i powinny działać nawet bez Z2M.

1 polubienie

Tak jak pisze @artpc - niektóre urządzenia kupowane w zestawach, są już sparowane ze sobą. Niektóre urządzenia pozwalają na takie powiązania z poziomu Z2M:

Ok, tylko że to nie jest button, który był w zestawie.
W zestawie jest inny, który oprócz on/off ma funkcję ściemniania.
Dodatkowo button zaczyna działać dopiero, gdy dodam go do z2m

Pogubiłem się co masz w zestawie i jak tym sterujesz, masz wszystko wyłączone (Automatyzacje, NR) nie jest to Zigbee Direct Binding :thinking: a jednak włącza/wyłącza, jakaś siła wyższa.

Mam wyłączone automatyzacje oraz NR .
Te urządzenia, których linki podałem nie są z kompletu.
W komplecie jest inny przycisk/pilot.

Stąd moje pytanie, gdzie to może być zaszyte.

Zaszyte może być wszędzie - powiązania Zigbee można tworzyć na wielu rożnych poziomach

  • sprzętowo (direct binding dwoma metodami - na własnych kluczach urządzeń lub na kluczach jakiegoś koordynatora)
  • niskopoziomowo na poziomie serwera stanowiącego bramkę (u Ciebie to Z2M)
  • wysokopoziomowo poprzez integrację bramki z jakimś innym serwerem (wspominasz o dwóch: HA oraz NR, każdy z nich jest osobny i niezależny), w tym wypadku wyłączenie takiego serwera spowoduje brak działania

:thinking:
!include
xxx.yaml
packages - xxx.yaml