Geolokalizacja - wyłączenie światła

Chciałbym na podstawie geolokalizacji zmusić HA do wyłączenia wszystkich świateł, u mnie to plaga :slight_smile: Tak więc, jak dwa telefony znajdą się poza domem, to wyłącz wszystkie światła. Mam skonfigurowaną scenę, która robi tą funkcję, da się to wykorzystać czy w Node-RED są lepsze praktyki?
Druga rzecz, to za pomocą smart buttona również chciałbym po naciśnięciu raz wyłączyć wszystkie światła, dwa naciśnięcia coś tam i przytrzymanie coś tam :slight_smile: Pomożecie? :slight_smile:

Tworzysz grupy tj.

  • telefonów
  • świateł które chcesz wyłączać
    Dwa nody event: state sprawdzają czy jesteście w domu i czy światła są włączone. Masz mój na początek zabawy.

    Co do drugiej kwestii to mając grupę świateł które chcesz wyłączyć ustawiasz nod: call service na turn off i gotowe

Musisz utworzyć “grupę domowników”
Następnie utworzyć automatyzacje
Coś ala :


Tak to będzie wyglądało w pliku automations.yaml

Przez Node-RED niestety brak praktyki dopiero poznaje to cudo

A nie dodaję nowej osoby i definiuję dla tej osoby dwa urządzenia (telefony)?

W zakładce osoby Tworzysz domowników:


Jeśli klikniesz (wejdziesz) do utworzonej osoby:

będziesz mógł dodać urządzenie/telefon który skonfigurowałeś czy to przez mobilną apkę HA czy np. Ariela.
Po tej operacji utworzy czy się encja np. person.rafal itd.
Z tych encji Tworzysz grupę wpisując do pliku groups.yaml np:

rodzina:
  name: Rodzina
  entities:
    - person.ewelina
    - person.rafal

Po tym wpisie utworzysz encję:

group.rodzina
2 polubienia

Masz racje
grupę tworzyłem 2 lata temu i tak pozostało

Grupy świateł też tworzę w group.yaml, np.:

lights:
  name: Lights
  entities:
    - switch.wc
    - switch.taras

Dokładnie, edytowałem Twój wpis stosując właściwe wcięcia.

Jutro przyjadą graty, będę działał :slight_smile: Możesz rozwinąć/pokazać poszczególne swoje nody z procesu?

Oczywiście, flow w załączeniu flows.json (3,7 KB) .
Dodam, że jeśli wcześniej nie miałeś pliku

groups.yaml

to musisz w pliku configuration.yaml dodać wpis:

group: !include groups.yaml

następnie w katalogu “config” tworzysz plik groups.yaml

Includy mam zrobione. Kiedyś chyba Artur pisał o skrypcie, który przed importem jsona usuwa nie potrzebne rzeczy. Kojarzysz coś takiego?

Nie, u siebie importuje flow do instalacji testowej a potem co potrzebuje do właściwej.

HA trzyma gdzieś w pliku tekstowym urządzenia/encje, tak aby nie klepać nazw wszystkich switchy do grupy?

W HA jest lista encji
config - storage - core.entity_registry


Lub

A moze wykorzystać podobny schemat do tego o niskim poziomie baterii w czujnikach mowa o tym Low battery level detection & notification for all battery sensors

Fajnie wszystko działa, ale mam kilka pytań, które nie dają mi spokoju :slight_smile:

  1. Po co dwa razy sprawdzasz światło i obecność? Raz “state node” i później “current state node”?
  2. W nodzie “Oświetlenie w domu” masz pusty If state:
  3. Nie działa mi powiadomienie, message jest testowy - nie chodzi o drzwi garażowe :slight_smile:

Po pierwsze w nodzie events state:node sprawdzam tylko jego zmianę i on u mnie tylko “rozpoczyna” proces. Czy oświetlenie jest on czy off sprawdzam dopiero w current state node.
Co do drugiego pytania, tekst masz w nodzie “wiadomość” z noda powiadomienia wykasuj to co masz w “data”.

Śmiga :slight_smile: Dzięki za pomoc.
I na koniec pytanie z tych durnych :slight_smile: Jak ustawić ciemne tło w node-red? Zmieniam ustawienia, robię deploy i nic to nie zmienia.
obraz

Chyba przechwaliłem, bo nie działa to poprawnie. Jest kilka switchy z grupy, których zmiana stanu na not_home nie wyłącza. Jak dodam sobie tą samą grupę świateł (switchy) do sceny i ją wywołam, to wszystko działa poprawnie. Jak mogę sprawdzić co jest nie tak?

Pokaż co masz w grupie, jakie encje?