Głośnik do powiadomień w Home Assistant

Cześć,

potrzebowałem powiadomień głosowych więc podłączyłem stary nieużywany od wielu lat głośnik Logitech laptop speaker z205 (podłączany przez USB), skonfigurowałem VLC-telnet, no i puszczam na to text-to-speech. Działa elegancko. Teraz potrzebuję też mieć głośnik w drugim pokoju, do którego mogę przebić się przez ścianę więc w razie potrzeby ten drugi głośnik może być wetknięty bezpośrednio w HA (Raspberry) tylko nie wiem czy to dobry pomysł. Chciałbym aby komunikaty były kierowane na konkretny głośnik a nie na wszystkie. Jakie rozwiązanie polecicie?

Widziałem w necie Google Home Mini/Google Nest Mini w cenie około 50-150 zł w zależności czy nowy czy używka. Kwota do 100 zł jest dla mnie akceptowalna. Tylko nie wiem czy te głośniki łatwo się podpina pod HA a jakichś alpejskich kombinacji nie mam ochoty robić więc dajcie znać.

Głośniki podpięte z telefonu w aplikacji Google Home, w HA integracja Google Cast.

Screenshot - 17.07.2024 , 01_02_30

Możesz w wolnej chwili rozwinąć ten temat.
Do czego masz podłączony ten głośnik ??
Kiedyś próbowałem zmusić do gadania hosta HA z podłączonym głośnikiem do karty dźwiękowej, jak i przez BT ale poległem. Na coś takiego jak piszesz nie wpadłem.

No cóż - VLC + VLC-telnet powinien też (a może wręcz przede wszystkim) działać z wbudowaną kartą audio… (tzn. działało mi to na każdej instalacji na w miarę normalnym sprzęcie, swego czasu gdy z tego korzystałem).
W HA jak na razie raczej nie ma obsługi Bluetooth-audio (więc to aukrat mogło się nie udać).

Do Raspberry Pi 4 podłączyłem ten głośnik po USB (zasilanie i dźwięk leci na jednym kablu). Nie instalowałem do tego głośnika żadnych sterowników ani nic takiego. Następnie poprzez HACS zainstalowałem VLC ale nie wiedziałem jak tego użyć więc w integracjach zainstalowałem VLC media player via Telnet i wtedy ruszyło. Jak będę w domu to odinstaluję VLC z HACS i zobaczę czy ten telnetowy nadal będzie działał.

Da się odtwarzać pliki dźwiękowe (mp3 testowałem) i TTS w HA ale, że ja wszystko wpycham w Node-Red to i tam wepchnąłem dźwięki, przykład:

[{"id":"0fe0aa87c108d5f0","type":"api-call-service","z":"60dab39828029ce9","name":"","server":"89fbae45.759a4","version":5,"debugenabled":false,"domain":"tts","service":"speak","areaId":[],"deviceId":["fee731f76ca1fd8f7bdb9f7d94c994b0"],"entityId":["tts.google_en_com"],"data":"{\"media_player_entity_id\":\"media_player.vlc_telnet\",\"message\":\"subwoofer włączony\",\"cache\":true,\"language\":\"pl\"}","dataType":"json","mergeContext":"","mustacheAltTags":false,"outputProperties":[],"queue":"none","x":680,"y":1440,"wires":[[]]},{"id":"89fbae45.759a4","type":"server","name":"Home Assistant","addon":true}]

Dziś zamawiam Google Nest i spróbuję to ogarnąć tak jak Artur pisze przez Google Cast.

To nie oznacza, że sterowniki są niepotrzebne, linux zawiera sterowniki dla standardowych urządzeń, więc większość typowych kart audio USB jest obsługiwana (a pewnie taką masz wbudowaną w głośniku).

W ogóle to możesz się pochwalić podsumowaniem swojej inastalacji
https://forum.arturhome.pl/t/jak-podzielic-sie-informacjami-o-swojej-instalacji-home-assistant-na-forum-lub-githubie/11366/

Ostatecznie kupiłem Google Nest Mini (gen. 2). Zaskoczeniem było gdy się dowiedziałem, że nie obsługuje języka polskiego, no ale to nie po to było kupione.

Po skonfigurowaniu w sieci lokalnej HA rozpoznał urządzenie i zaproponował integrację Google Cast. No i na tym koniec konfiguracji. Bajecznie prosto. W HA pojawiła się encja media_player.nest więc można odtwarzać.

[{"id":"30b17374be115e3e","type":"api-call-service","z":"1d87cf7b8a124371","name":"","server":"89fbae45.759a4","version":5,"debugenabled":false,"domain":"tts","service":"speak","areaId":[],"deviceId":["6c089f1feb5cf8aef0ae554e374882cc"],"entityId":["tts.google_en_com"],"data":"{\"media_player_entity_id\":\"media_player.nest\",\"message\":\"test\",\"cache\":true,\"language\":\"pl\"}","dataType":"json","mergeContext":"","mustacheAltTags":false,"outputProperties":[],"queue":"none","x":500,"y":1120,"wires":[[]]},{"id":"89fbae45.759a4","type":"server","name":"Home Assistant","addon":true}]

Dziękuję i pozdrawiam!

Dla NR istnieje node Cast
Mp3

Wiadomość.

Screenshot - 20.07.2024 , 18_20_38

msg.payload =
{
    "data":
    {
        "message": msg.wiadomosc.tresc,
        "language": "pl",
        "options":
        {
      
        }
    }
}
return msg;

→ call service

Dzięki za info, spoko węzeł bo ma głośność a ja robiłem na oddzielnym węźle.

Czy można jakoś użyć Cast’a do swojego lokalnego VLC? Jak podawałem IP Home Assistanta to dawało błąd: “Client error reported:connect ECONNREFUSED 192.168.0.122:8009”. Jak nie VLC to może do czegoś innego?

Tylko obsługa google.

https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-cast