Głowica Bosch Radiator Thermostat II - problem z grzaniem

Cześć, zakupiłem głowicę Radiator Thermostat II od Boscha ze względu na wiele rekomendacji jakie widziałem. Faktycznie jakość wykonania od razu robi wrażenie względem innych tańszych, to trzeba przyznać. Podłączyłem ją do Home Assistanta po Zigbee2Mqtt, nie mam bramki Boscha.

Niestety nie do końca mogę zrozumieć algorytm ich działania i to jak ogarnąć na nich poprawne grzanie. Może ktoś ma i mógłby pomóc. Głowica pokazuje mi przykładowo, że są 24 stopnie, tzn. taka wartość pokazuje się po wciśnięciu przycisku, więc rozumiem że jest to temperatura aktualna. Wg innego termometru, który stoi w okolicy, jest około pół stopnia mniej, ale na to przymykam oko, rozumiem że na samej głowicy może być trochę cieplej, z resztą można to później skorygować offsetem z tego co widziałem. Następnie przekręcając pokrętło ustawiam temperaturę jak rozumiem oczekiwaną, jaka ma być - mam ustawione 22 stopnie. Pomimo to głowica nadal otwiera zawór. Grzejnik nie jest może bardzo gorący, ale dość ciepły. Testowałem różne scenariusze i nie mogę zrozumieć jak to powinno działać, czy ona powinna sztywno trzymać się zadanej temperatury? Prawdę mówiąc liczyłem na to, że jeśli ustawię 22 stopnie, a nagle zrobią się 24, to zawór zostanie po prostu zamknięty i ponownie trochę otwarty dopiero jak temperatura spadnie w okolice 22 i tak w kółko. Tymczasem z moich obserwacji wynika, że głowica grzeje nadal dość intensywnie po przekroczeniu zadanej temperatury i końca nie widać. Chwilę temu zmieniłem temperaturę na jeszcze niższą - z 22 stopni na 21.5 i jak sprawdziłem po chwili to wg odczytu na głowicy zrobiło się jeszcze o 0.2 stopnia cieplej, a grzejnik jest tak samo ciepły jak był. A powinien jak dla mnie zacząć się wychładzać, a temperatura spadać.

Rozumiem, że zamykanie na 0 gdy tylko przekroczy może nie mieć sensu, tzn. że lepiej trochę dogrzewać niż co chwilę wychładzać i od nowa grzać, ale pomimo to jakoś niezbyt jasno to dla mnie działa. Przeczytałem że może być to przez tryb auto (z ikoną zegarka), więc przestawiłem na głowicy na ten drugi manualny (ikona ręki), ale nic to nie dało w zasadzie. Na HA póki co nie mam żadnych automatyzacji czy akcji, chciałbym ogarnąć jak to działa. Miałem koncepcję, że może źle się skalibrowała, więc zrobiłem reset i od nowa, ale nie widzę różnicy. Poza tym po włączeniu pauzy faktycznie głowica zamknęła się dobrze, tzn. grzejnik po jakimś czasie zrobił się po prostu zimny, więc wydaje mi się, że chyba dobrze wykryła zakresy.

Ktoś może ma ten sprzęt i mógłby się podzielić jak to u niego działa, coś jeszcze trzeba ogarnąć albo może coś zrobiłem źle?

Witam
Też używam tego termostatu .
Osobiście używam w trybie manual z Zigbee2Mqtt .
W trybie auto głowica używa wewnętrznego harmonogramu który można zmienić posiadając sterownik Boscha ( nie mam takowego ) . Szukałem jak zmienić ten harmonogram w Zigbee2Mqtt . Niestety nie znalazłem .
Poprzez automatyzacje połączyłem głowicę z czujnikiem otwarcia okna .
Po otworzeniu okna głowica przełącza się na LO .
W ustawieniach Zigbee2Mqtt możesz zmienić wyświetlaną temperaturę na zadaną ew. zmierzoną w danej chwili .
Na wykresie otwarcia zaworu możesz zobaczyć jak głowica otwiera zawór w zależności od zapotrzebowania na energię .
Ten chwilowy pik ok godz. 11:00 tryb zapobiegający osadzaniu się kamienia , głowica uruchamia to automatycznie raz w tygodniu .

Dzięki. Twoja odpowiedź sporo mi pomogła, bo zorientowałem się, że ja nie mam takiej encji pokazującej otwarcie zaworu. Okazało się, że miałem trochę starszą wersję Zigbee2MQTT. Po aktualizacji już mam i sytuacja na samej głowicy też się jakby uspokoiła.

Zastanawiam się jedynie czy głowica celowo utrzymuje temperaturę trochę ponad zadaną, u mnie wykresy po nocy wyglądają tak:


Temperatura ustalona przeze mnie to stałe 23 stopnie, a głowica utrzymuje ją ciągle trochę ponad, dochodzącą momentami do 25 stopni, więc niemal 2 więcej. Ale generalnie trzyma się w jej okolicy, nie grzeje cały czas, więc o tyle ok. Masz podobnie, że temperatura jest trochę zawyżona od ustawionej?

Co do automatyzacji na zewnętrzny czujnik albo na otwarcie okna, to zakładam, że wystarczy po prostu prosta automatyzacja która przenosi wartości na pola remote_temperature i window_open na samej głowicy i reszta dzieje się sama?

U mnie wygląda to tak :


Automatyzacja jest prosta .
Po wykryciu otwartego okna wymusza zmianę przełącznika zaworu " Window open " co powoduje automatyczną zmianę docelowej temperatury na " LO " . Po zamknięciu okna zawór powraca do poprzednio ustawionej temperatury .

1 polubienie

Ok, widać że zakres też skacze średnio o stopień ponad oczekiwaną temperaturę, raz nawet ponad dwa. Czyli chyba u mnie też w normie, tyle że zawsze utrzymuje ponad, nie pozwala spaść.

Ciekawi mnie też “grzanie”, które u Ciebie występuje tylko momentami, a u mnie jest cały czas. Ale ze screena wyżej wynika, że u Ciebie głowica zamyka zawór na 0, tymczasem u mnie on jest cały czas otwarty, standardowo między “dogrzewaniem” utrzymuje go gdzieś na 18%, wtedy grzejnik jest zimny choć zawór niby otwarty. Może to jednak dobrze, zorientowała się, że na tym grzejniku nie trzeba więcej kręcić aby uzyskać ten sam efekt, więc długofalowo pewnie oszczędzi na tym trochę baterii…

Także wydaje mi się, że póki co chyba wszystko jest ok, potestuję jak głowica się będzie zachowywała przez dalsze dni. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Tak przy okazji .
Właśnie pojawiło się nowe oprogramowanie do naszego sprzętu z datą 20231122 .

1 polubienie

Faktycznie, zaktualizowałem u siebie też i będę obserwował dalej kolejne dni :slight_smile:

Również posiadam te głowice. Wymieniłem z Tuya MOES i jak na razie jestem bardzo zadowolony.

  1. Są cichsze, praktycznie niesłyszalne
  2. Jakość wykonania bije na głowę MOESa
  3. Dłuższa praca na baterii, pokazuje również stan baterii w %
  4. I jak dla mnie najważniejsze - możliwość integracji z zewnętrznym czujnikiem temperatury.

Z ciekawostek zauważyłem, że gdy mamy ustawione 22 C to głowica grzeje do 22,5 a następnie się skręca.

Koledzy mozecie pomoc? Mam ta glowice boscha ustawilem na niej manual.
O ile zmiana reczna na glowicy pokazuje mi sie od razu na daschboardzie (zmiana temp) to z poziomu dashborda zmiana nie wplywa na glowice i za chwile wraca do temp ustawionej recznie na glowicy. Podobnie nie dziala mi off czy zielony listek tak jakby komunikacja byla jedno stronna tj tylko odczyt z glowicy a nie idzie do niej nic wyslac. Uzywam tez better termostat jak rowniez probowalem ustawic harmonogram ale niby zalacza grzanie a na glowycy jak ustawilem recznie 15 stopni to tak jest :frowning:

Jaki koordynator ? Jakie firmware w koordynatorze ?

Glowice maja soft 3.05.09
uzywam do tego Zigbee2MQTT
a koordynator to : UZG-01
CC2652P hw version: CC2652PXX
CC2652P fw rev: 20230507

Też miałem podobne problemy . Pomogła aktualizacja routera .

uzywam do tego Zigbee2MQTT
a koordynator to : SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus
Typ koordynatora zStack3x0
Wersja oprogramowania koordynatora 20230507
Oprogramowanie zaworu :
Data oprogramowania układowego
20231122

ok ja w chwili obecnej mam wszystko najnowsze miales dokladnie taki sam problem?

Miałem tak jak Ty .
Jeśli coś ustawiłem na głowicy to zmiana nastąpiła też w HA . Jeśli próbowałem zmienić w HA to nie zmieniało to ustawień na głowicy . Ustawienie w HA samo wracało do tego z głowicy .

Ok wyglada ze miales racje uzylem : SLZB-06 w najnowszym FW i dziala ok
To teraz pytanie nr 2. Bosch wysterowuje glowice w procentach gdy zalaczam mu grzanie na np. 28 stopni to odpala glowice np na 70% jak zrobic by za kazdym razem odpala na 100% ?
Jest opcja Boost jako on - off ale ona zalacza sie na 80% i to na jakies 2 minuty tylko.