Głowica termostatyczna Aqara Smart Radiator Thermostat E1

Nie wiem jaki masz czujnik tmp aqara Ala zakładam że zigbee. Testowałem tą głowice z tym czujnikiem i to nie działa. Z tym czujnikiem związane są zbyt długie czasy reakcji na zmianę tmp. A głowica akurat ta działa bardzo agresywnie w sensie otwiera się bądź zamyka o duży zakres w przeciwieństwie do np. danfossa ally. Z mojej obserwacji najlepszy do tej głowicy jest czujnik tmp który odczytuje tmp co 2-5 minut. Ja akurat używam zmodyfikowanej wersji czujnika
Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 (Bluetooth)
zmodyfikowanego do BT home gdzie można regulować częstotliwość odczytów. Działa moim zdaniem perfekcyjnie przynajmniej do teraz. Mam takie 3 głowice.

no to fatalnie co piszesz bo juz kupilem te czujniki do wszystkich pomieszczen.
nie ma sposobu na zwiekszenie tej czestotliwosci gdzies w ustawieniach zigbee2mqtt?

Moim zdaniem raczej nie ale tak czy inaczej to są bardzo dobre czujniki wykorzystasz je do innych pomieszczeń bądź celów. Ja mam jeden taki w klatce na zewnątrz i działa bardzo dobrze już kilka lat :slight_smile:
Może inni użytkownicy się jeszcze wypowiedzą bo z tego co wiem jest ich tu więcej.

1 polubienie

Nie ma i nie będzie, taka jest zasada działania bateryjnych urządzeń Zigbee, temat poruszany non stop na forum. Oczywiście można to zmienić jak sobie zmienisz firmware w takim czujniku.
@Zioma1 też używam tych czujników z BTHome - tanie, dobre, działają idealnie, można nawet wgrać firmware aby działały po Zigbee (jest opis na forum) ale nie mam zamiaru tego robić.

1 polubienie

Nowa aktualizacja zigbee2mqtt do wersji 1.35.2 wprowadza zmiany dotyczące tej głowicy a konkretnie zmiany nazwy sensor_tempnaexternal_temperature_input. Jeśli ktoś korzysta z automatyzacji powinien w razie problemu zwrócić uwagę na topic w service: mqtt.publish aby go dostosować do nowego nazewnictwa.

2 polubienia

no i kurcze poległem
dostałem aktualizacje zigbee2mqtt niby wszystko zmieniam ale nie działa jak wcześniej

prosta formuła:
image

zwraca mi w zigbee taki komunikat:
image

a gdy zimeniam ustawienia na liczby w innej części jak np tutaj:
image
i wysyłam to do zigbbe to nie ma żadnej reakcji

tutaj mój topic
image

zauważyłem że wszystkie głowice dostały update ale w sumie to się cofnęły z wesji 1030 to 0030 na której chyba były kiedy je kupiłem

kurcze chyba bym wolał jednak wrócić do poprzedniej wersji
jak mam to zrobić edytując ten kod z portainera?

version: ‘3.3’
services:
zigbee2mqtt:
container_name: Zigbee2MQTT
network_mode: host
environment:
- TZ=Europe/Warsaw
restart: always
ports:
- ‘8081:8080’

    volumes:
        - '/volume1/docker/zigbee2mqtt/data:/app/data'
        - '/run/udev:/run/udev:ro'
    image: 'koenkk/zigbee2mqtt:latest'

w tym nodzie zapisujesz wartość do contextu (zmiennej) i nigdzie jej nie wysyłasz dalej idzie oryginalny payload (chyba, że dalej masz noda funkcji, który to przywołuje a potem noda mqtt do publikacji. Pokaż cały flow.

Po aktualizacji pojawiło się “update” a raczej downgrade ?

jak mam go pokazać? Nie umiem :frowning:
wyjąłem jeszcze baterie z wszystkich termostatów i tak to teraz widze:

Daj …hamburger → export …
ex
potem cuurent flow i download. Pobrany plik zamieszasz jak “zdjęcie”

kiedy robie tak jak piszesz to nic sie nie dzieje ale moge zrobic np cos takiego:

NODERED.zip (6.5 KB)

Wyedytuj tego swojego noda zigbee2mqtt i przestaw z “complete” na tylko temperaturę

przepraszam troche nie wiem co masz na myśli
nod wygląda u mnie tak:

w przesłanym pliku miałeś inne ustawienie, jeśli masz tak to powinno działać.

A czy ty też musiałeś zmieniać nastawy ze stringi na liczbę?

Nie, bo jeszcze nie aktualizowałem, podłącz noda debug za nodem “termometru” i pokaż co wyskakuje.

Haha nie aktualizowałeś!!! Ja dziś w sumie wymusiłem update bo myślałem że już masz i myślałem że warto…

wygląda na to że moje poprzednie problemy związane były z jakimś błędem przy aktualizacji zigbee2mqtt teraz (po wcześniejszym usunięciu kontenera z2mqtt i zainstalowaniu na nowo) większość problemów ustała za wyjątkiem tego że temperatura zdefiniowana jak u mnie tutaj:
image
nie może być jak wcześniej typem string tylko musi być number - przed chwilą sprawdzone plus to co pisałeś ze zmianą tutaj
image

Na testowej wersji to chodziło prawidłowo (aktualizacja nic nie wnosiła więc nie aktualizowałem), u mnie Aqara podaje payload typu number. Jeśli u Ciebie czujnik temperatury lub inny nod daje string to można było wstawić noda funkcji i w nim zamienić string na number.


w nodzie funkction zamiana string na number

var payloadValue = msg.payload;
var numericValue = parseFloat(payloadValue);

if (!isNaN(numericValue)) {
    msg.payload = numericValue;
} else {
    node.warn("Nie udało się przekształcić wartości na liczbę");
}

return msg;

1 polubienie

Czy ta głowica jest ON/OFF, czy umożliwia jakkolwiek “płynną” regulację otwarcia (0-100%)?

Nie eksponuje % otwarcia/zamknięcia, sama dobiera % otwarcia w zależności od dokonanych nastaw temperatury i trybu.
aqara

Generalnie widzę, że maksymalna odchyłka od zadanej temp. wygląda obiecująco. Jesteś zadowolony z tego, jak ona pracuje?