Głowica termostatyczna Aqara Smart Radiator Thermostat E1

Czy może ktoś z Was korzysta już z tego urządzenia?? Widzę, że właśnie dostał wsparcie

Tak się zastanawiam jak to się sprawuje. Może ktoś jest już w stanie się wypowiedzieć.
Oby nie tak jak MOES-y, które jak szybko założyłem tak szybko je ściągnąłem (robiły co chciały) i teraz ozdabiają parapet w sumie 3 sztuki nieźle wyglądają :slight_smile:

Testuje
Sam wygląd i kultura pracy jak na aqare przystało - jeżeli chodzi o integrację to jak na razie średnio.

Możesz już coś więcej powiedzieć na ten temat ? do mnie jutro dostarczą, jak sterujesz (generic termostat ? , harmonogram jak ogarnąłeś ?

Więc tak. Wszystko zależy czego oczekujesz. Jak na aqare przystało wygląd wykonanie ok. Według mnie bardzo cicha, mocna i szybka. Moesy u mnie kręciły i kręciły a później się wysypywały bo nie dawały rady zamknąć zaworu kombinacje z podkładkami itd. Fakt cena coś za coś. Jeszcze wszystkich testów nie wykonałem bo generalnie jakoś mi pasuje na tą chwilę to na czym stoję. Otóż w tej chwili używam integracji better termostat, który współpracuje z czujnikiem zewnętrznym czujnikiem za oknem czujnikiem otwarcia ewentualnie zamiast czujnika na podwórku integracji pogodowej. Do tego niestandardowa karta better termostat. Czyli sama integracja zajmuje się dochodzeniem do zadanej tmp. Do tego mam automatyzacje która steruje ogrzewaniem dzień noc a sterowana jest pomocnikiem typu harmonogram od którego zależy tmp zadana. Fajnie to działa głowica cały czas się waha w przedziale ±0,5 st. Jest to pewnie zależne w dużej mierze od czujnika zewnętrznego, który dość rzadko przesyła informacje raz na pół a nawet godzinę. Musiałbym spróbować z innym, który wysyła informacje częściej mam akurat taki sflashowany xiaomi BT, który wysyła info co parę sekund ale trochę boję się zdupczyć tego co działa dobrze. Przy otwarciu okna głowica się zamyka a informacja o otwarciu pojawia się na karcie - do tego regulowane opóźnienie włączenia kaloryfera po zamknięciu. Nie to, żebym był zachwycony tą integracją ale wersja ta, którą w tej chwili użytkuje działa całkiem dobrze, choć to wersja beta i zmienia się z dnia na dzień. Nie próbowałem sterowania tą głowicą tylko przez automatyzacje i czujnik zewnętrzny choć doczytałem jak przesłać do głowicy informacje z czujnika ale doświadczenia nie mam i się nie wypowiem a być może działa lepiej od tego co mam. Na tą chwilę jednak nie mogę sobie pozwolić na takie eksperymenty bo one wymagaja czasu.


2 polubienia

Piszesz o tym ? → HACS better_thermostat
Czy w samej głowicy ustawiałeś jakiś tryb (manual/auto/away) jakieś inne ustawienia ? czy też po zainstalowaniu “better -ter…” przejęło kontrolę nad głowicą ?
PS.1 Czy nie lepiej sterować czujnikiem pomieszczenia a nie zewnętrznym czy on tylko informacyjnie lub wylicza target temp)?

Tak i o tym

Kombinowałem ale to nic nie daje integracja sama sobie ustawia a jak to możesz podejrzeć w z2m.
Z tym wewnętrznym czujnikiem to jest raczej słabo bo on jest przy samym grzejniku a tmp w pomieszczeniu zmienia się w zależności od wielu czynników np słońca na zewnątrz umieszczenia kaloryfera i rozchodzeniu się ciepła. Czujnik zewnętrzny umieszczasz tam gdzie chcesz mieć żądaną tmp. ale być może są głowice które to korygują choć pojawia się co raz więcej glowic z czujnikiem zewnętrznym jak np danfoss ally, którą też mam - bardzo dobra głowica.

W tej widać pozycję zaworu (otwarta/zamknięta) a w tej Aquara też można się jakoś dowiedzieć cz jest on czy też off ? Czy tylko z encji termostatu "better można zobaczyć bo w dokumentacji widać żeby taki stan raportuje hvac_action: 'off' ?

Dla mnie to poważna wada aqary że nie ma pozycji zaworu choć dla samego użytkowania to nie ma znaczenia. Pozycja zaworu jednak czasami się przydaje i jak dla mnie aby zaobserwować działanie głowicy to dość ważne. Stan on off aqary możesz spokojnie wyciągnąć ze stanu encji. Może przy jakiejś aktualizacji to się pojawi.

Przyszła, testuje, narazie z termostatem HA i zewnętrznym czujnikiem temperatury pomieszczenia.

O którym parametrze piszesz ?

hvac_modes:
  - 'off'
  - heat
min_temp: 5
max_temp: 30
target_temp_step: 0.5
preset_modes:
  - none
  - manual
  - away
  - auto
current_temperature: 20.9
temperature: 21.5
preset_mode: manual
away_preset_temperature: '5.0'
battery: 100
calibrated: true
child_lock: UNLOCK
linkquality: 112
local_temperature: 20.9
occupied_heating_setpoint: 21.5
preset: manual
sensor: external
system_mode: heat
valve_alarm: true
valve_detection: 'ON'
voltage: null
window_detection: 'ON'
window_open: false
friendly_name: Dziadki termostat
supported_features: 17

Rozumiem, że bramki Aqary też nie masz skoro używasz Schedulera i nie próbowałeś ustawić haronogramu podobnie jak to robią w Moes
modyfikacja-harmonogramu-w-glowicy-termostatycznej-mqtt

Bramkę aqary posiadam nawet trzy :slight_smile: ale to pozostałości sprzed HA. Obecnie używam bramki aqara (ze zmodyfikowanym oprogramowaniem) jako bramki BLE kontrolowanej po lokalu przez HA. Po moich doświadczeniach wychodzi, że nie ma na tą chwilę bramki BLE o tak dużym zasięgu. Natomiast głowice aqary kontroluje tylko prze z2m.
Co do encji stanu głowicy to wprowadziłem Cię w błąd niechcący zamiast encji miało być atrybutu. Musisz go wyciągnąć z “climate…” a atrybut ma nazwę “system_mode”. Musisz go wyciągnąć za pomocą template i będziesz miał sensor np. stan głowicy. Z tym, że ten stan jest ubogi albo off albo grzanie. Jeżeli będziesz używał integracji better thermostat to ten stan się chyba nie zmienia ale aż tak tego nie obserwowałem.

Active Bluetooth everywhere

https://www.home-assistant.io/blog/2022/10/05/release-202210/#active-bluetooth-everywhere

Mam takie cudo w sensie ESPHome Bluetooth proxy i albo coś robie nie tak albo to nie ma wcale duzego zasiegu.

Wg mnie bardzo głośna :).

TS0601, bodajże TZE200_cpmgn2cf, tak samo jak u Ciebie, robił u mnie co chciał i po krótkim czasie się rozregulowywał nie będąc w stanie zamknąć zaworu. Ale głowica była cicha, porównalnie do szumu samego kaloryfera.

Aqara… Bzyczy tak że słyszę z drugiego końca pokoju, ok. 5m dalej. Ale nie ma problemu z samym działaniem póki co (1.5 dnia testów).

W zha nie ma pełnej integracji, ale Better Thermostat działa spoko.

Jeżeli była cicha to tak jak pisał ktoś wcześniej było jej wielu producentów. Moja to tak rzęziła jak komarek bez oleju w skrzyni biegów umarłego by obudziła. Być może to zależy też od samych zaworów w sensie jak ciężko się zamykają im ciężej tym lepsze odgłosy. Aqara robi to bardzo szybko i jak dla mnie cicho.
Co do Better Thermostat to którą wersje używasz, bo mi w numerze 46 termostat ustawiał się sam jak chciał. Więc wróciłem do wersji 44 i tu działa ok.

Beta50, na razie mam spokój.

Choć próbuje grzebać i napisać swój blueprint pod automatyzację tego.

A sprawdzałeś czy działa przesyłanie informacji z zewnętrznego czujnika do głowicy? No na pewno do tego jest potrzebna automatyzacja, która co jakoś czas powiedzmy co 15-20 min prześle informacje o tmp aby głowica wiedziała co się dzieje.
Co do blueprinta jako automatyzacji w zależności od harmonogramu zakresu tmp. otwarcia okna itd. to mam taki dla głowicy danfoss ally w razie czego mogę się podzielić. Z tym że wymaga on utworzenia dodatkowych pomocników do tmp dziennej nocnej otwartego okna itd. tak aby sterowało się tym łatwo i wygodnie.

No ale to robi Better Thermostat. Chciałem zrobić tak samo w sumie. Bez uwzględnienia jakiegoś flow producenta.

Mierzysz błąd pomiędzy zadaną a aktualną w zewnętrznym termometrze, przenosisz go na głowicę.

Chcesz 21, termometr pokazuje 20, błąd = 1. Głowica aktualnie pokazuje 19, więc ustawiasz 20.

No właśnie wkurza mnie trochę że nie mogę różnych selectorów ustawić jednocześnie, albo number, albo entity input_number. A że wypada to wyrzucić na frontend…

Jeszcze boost mi się marzy :slight_smile:

Edit:

Zauważyłem znaczący minus z tymi lagami przy mierzeniu temperatury.

Jakby ktoś nie wiedział: głowice te aktualizują temperaturę (jako czujnik) tylko kiedy zmienia się ona o stopień.

Poprawna, realna i aktualna temperatura na głowicy jest kluczowa dla działania automatyzacji jak Better Thermostat.

Przez to nie jestem w stanie dogrzać do 1 stopnia przy zewnętrznym czujniku. BT odczytuje 19.3 na głowicy, nastawę oblicza na 20 na głowicę. Głowica nie grzeje, bo realnie jest pewnie te 20, ale ta informacja nie ląduje w HA.

Ja zrezygnowałem z powyższej integracji i już do niej nie wrócę. Wykorzystałem możliwość informowania głowicy przez czujnik zewnętrzny. Żeby pomiary były częste wykorzystałem do tego odczyty przez BT home z termometrów Xiaomi, odczyty tak są co kilka kilkanaście sekund. Wysyłanie informacji do głowicy aqara zrobiłem co 7 minut. W ten sposób ograniczyłem wahania do ±0.2 st. Działa perfekcyjnie tylko trzeba wiedzieć, że im częstsze odczyty przez głowice tym bateria szybciej poleci.

Tak to prawda ale nie wiem jak u Ciebie to jest “często”, u mnie działają dwie od początku listopada i baterii póki co nie wymieniałem (2xAA), działają, jestem zadowolony.

Jak zamierzasz nimi sterować ?

Steruje automatyzacja która w części ściągnąłem z jakiegoś blueprinta i przerobiłem dla siebie. Działają harmonogramy otwarte okno dzienne i nocne ogrzewanie tmp zadane dla różnych pór dnia bądź ktoś wejdzie do strefy dom. Co do baterii też nie wymieniałem przy częstej komunikacji na sezon starczy dłużej raczej nie.

witam serdecznie,
pozwolę sobie nie tworzyć nowego wątku a zapytać tutaj.
Posiadam dokładne taką głowice termostatyczną jak z tego wątku, sparowaną z czujnikiem temperatury również Aqara
zwróćcie proszę uwagę na okres czasu od godziny 6tej do przodu
otóż o godzinie 6 następuje przestawienie głowicy na 23 stopnie
przez pół godziny nie ma reakcji dopiero potem rośnie by osiągnąć w szczytowym punkcie 23.55stopnia i zaczyna spadać


czy to jest prawidłowe zachowanie? Temperatura lubi wahać się tak w okolicach ±0.7stopnia
ps jak widać na ww obrazku wczoraj nawet robiłem reset czujnika temp stad ta przerwa i dziwny pik

tutaj np wykres z dnia poprzedniego

tutaj z kolei dopiero po godzinie 8mej następuje jakaś zmiana na zadeklarowana temperaturę (od godziny 6tej)

wydaje mi się że moja głowica nie działa jak należy (mam obecnie dwie są to nówki) robiłem kalibracje, słychać że chodzi ale na końcu wydaje takie głośniejsze dziwne dźwięki (głośniejsze w stosunku do pierwszej co do której nie mam zastrzeżeń). Jeżeli głowica jest ok to w takim wypadku chyba czujnik temperatury jest zły ale jakoś nie wydaje mi się.

Cała automatyzacja opiera się na node-red