Głowica termostatyczna Danfoss Ally

Uhmm to dziwne. U mnie jest ustawione 19 stopni np. na noc i głowica cały czas trzyma 1%. Inna sprawa, iż mam wrażenie być może błędne, że troszkę przy tym 1% przepuszcza i kaloryfer na górze jes lekko ciepły.

A zrobiłeś pełna adaptację? Z tego co wyczytałem to ona trwa chyba cos ok tygodnia. Może jak pełen cykl sie skończy to będzie domykać do końca

Uhmm tego to nie wyczytałem. Domyślam się że chodzi o Adaptation run setting. To mam włączone a wyżej Adaptation run control. Sensor Adaptation status - found. Qurcze tak mnie to zastanawiało do czego to jest ale jakoś to zbagatelizowałem.
Muszę trochę poszperać w takim razie.

Taki pytanko bo dzisiaj dojechała głowica

jakbym chciał aby wcale nie grzało to jaka opcje najlepiej zastosować
mam takie cos niby idle ale heat zawor ciut otwarty i kaloryfer goracy

pi_heating_demand
Pozycja zaworu (= zadane grzane), gdzie 0% to pełnie zamknięcie a 100% to pełne otwarcie
20 %

system_mode
Tryb tego urządzenia
heat

running_state
Bieżący stan uruchomienia
idle

U mnie działa to tak, że jeżeli ustawisz tmp. np. ustawioną dla “poza domem” na 5 st. to głowica powinna się zamknąć do 0%. Tak jak pisałem wyżej wystarczy, żeby różnica była około 2 st. i zawór powinien się zamknąć. Czym różnica wieksza tym reakcja szybsza. Generalnie ona dziala z pewnym opoznieniem. Nie wiem tylko czy to działa od razu czy po kilku dniach adaptacji. U mnie zawór domykał się na początku do 1% ale najwidoczniej była to moja wina. Po wyciągnięciu baterii wszystko się ustawiło jak należy i na tą chwilę wygląda, że jest gitara.

Masz jakaś automatyzacje HA zrobioną do tego ?
.W instrukcjii w programie dedykowanym do danfosaa jest tryb pauza do grzania wiesz może jaka encja za to odpowiada

6. Przegląd funkcji i ustawień
1.Temperatura pomieszczenia
2Tryb Manual
3Harmonogramy ogrzewania
4Tryb „Away”
5Funkcja wstrzymania ogrzewania
6Tryb „At home”
7Funkcja podgrzewania wstępnego zapewnia 
odpowiednią temperaturę wtedy, gdy 
tego potrzebujesz. Symbol podgrzewania 
wstępnego oznacza, że następuje wzrost 
temperatury do następnego zaplanowanego 
trybu At Home.

Szczegółowej instrukcji nie czytałem - jak masz linka do takiej to poproszę.
Ja generalnie przerobiłem pod siebie automatyzacje z tego wątku:
Danfoss Ally eTRV entities - Configuration - Home Assistant Community (home-assistant.io)
Generalnie działa fajnie i łatwo bez kombinacji sterować gdyby nagle z jakiegoś powodu trzeba było zmienić sposób ogrzewania. Oprócz tych pomocników, które są tam w tym wątku dodałem jeszcze jednego pomocnik harmonogram od którego zależy czy ogrzewanie ustawi się na nocne czy dzienne. Np. u mnie w dni robocze do 15 tej nie ma nikogo więc dalej jest to grzanie nocne do tego tmp. nocna, dzienna i poza domem na pomocniku typu suwak. Generalnie bez ingerowania w automatyzacje bardzo prosto i szybko można zmienić tryb grzania.

Do tego jeszcze jedna automatyzacja do zasilania głowicy w tmp z czujnika zewnętrznego - tylko tam trzeba uważać czy to deconz czy z2m

ZHA, Zigbee2MQTT - Danfoss Ally send external temperature to TRV - Blueprints Exchange - Home Assistant Community (home-assistant.io)

ze strony danfosa
https://assets.danfoss.com/documents/161215/BC349733524454pl-PL0201.pdf
a ja ide pokombinować u siebie dzięki
u mnie

preheat_status
N/A

ciekawe co trzeba zmienic

Ja od siebie dorzucę ze na razie nie podpinałem czujnika zewn temp dlatego że w sumie sypialnie mam małą i różnica między tym co wskazuje głowica a zewnętrznym czujnikiem to 0.1-0.2 stopnia.
Oprócz tej automatyzacji o której pisał powyżej @Zioma1 (która sobie uprościłem do dwóch trybów - nocny/dzienny), zrobiłem jeszcze prostą automatyzacje która przy otwarciu okna przełącza w głowicy encje “window_open_external” na true/false w zależności od tego czy okno jest otwarte czy zamknięte.

Jeśli chodzi o preheat_status to na ten moment za wiele z tym się nie da zrobić bo jest to wykorzystywane tylko w schedulerze do którego na ten moment z poziomu z2m chyba nie ma w miarę prostego sposobu aby go zaprogramować

A sprawdzałeś jak to działa?? W sensie co się dzieje z głowicą jeżeli ten parametr będzie na true?? Generalnie nie bardzo wierze w te opcje ale na forach widziałem pochlebne słowa na ten temat.
W sumie nie wierzyłem też, że ta głowica się czegoś uczy ale qurcze po tygodniu zachowuje się zupełnie inaczej.

Tak - pisałem juz wcześniej - działa to dużo lepiej niż ręczne przełączanie głowicy w najniższą temp. W momencie jak otwarcie okna odpala mi automatyzacje która przełącza ten przełącznik w TRUE - jak głowica jest otwarta to od razu się zamyka. Z innej beczki - po dwóch tygodniach ta głowica ma jedną wielka przewagę nad Moesem. Moes jak mu przełączalem temp w tryb dzienny czyli 21 stopni - potrafił się rozkręcić do 90-100% na grzanie, Danfoss na razie maksymalnie mi się rozkręcił na 50%

Widzę, że jest aktualizacja z2m i harmonogram niby ma być i jeszcze w aqara sterowanie zewnętrznym czujnikiem. Co do aktualizacji z2m to trochę się wstrzymam czy nie ma jakiś niespodzianek::smile:

Dzisiaj mi wyskoczyła aktualizacja firmware dla tej głowicy.

Jeżeli działa bez problemów to nie instaluj, chyba że przeczytasz co wnosi aktualizacja i będą to jakieś nowe funkcje lub udogodnienia .