Gniazdka elektryczne podtynkowe

Witam ponownie. Jestem na etapie wdrażania HA i remontu kuchni i łazienki. Przyszedł mi do głowy pomysł aby zamontować gniazdka podtynkowe pracujące jak najlepiej w HA. Do tej pory używałem blitzwolfa ale poczytałem o konieczności ich flashwania więc doszedłem do wniosku, może lepiej spytać o coś mniej problematycznego? Może macie jakieś doświadczenie w tej materii? Podzielcie się proszę.
Miłego dnia i weekendu.
PS
BW-SPH8 3680W 16A EU, miał ktoś z was z tym do czynienia? O takie coś mi chodzi.

Ja używam jednego takiego gniazdka (BW-SPH8).
Co prawda ja wgrałem do niego tasmotę, ze względu na chęć odłączenia się od chmury Tuya, ale jest to stosunkowo proste i nie wymagające w przypadku tego gniazdka kabelków, flashowanie odbywa się przez wifi.
Daje dostęp do poniższych danych:

shp8

Mam je w punkcie oddalonym od routera około 10m w prostej linii, kilka ścian po drodze, a mimo to status połączenia nie spada poniżej 40%
Jak na razie sprawuje się bardzo dobrze i mogę je z czystym sumieniem polecić.

@Mariusz - w temacie jest o gniazdkach podtynkowych.

@Farenza - może powinieneś doprecyzować co chcesz zakładać i pod jakim medium ma to działać (Wi-Fi a może Zigbee)?

Czy w instalacji do włączników masz przewód N?

@angler
Gniazdko o którym napisałem jest podtynkowe

Po za tym @Farenza poszukuje gniazdka a nie wyłącznika, więc chyba logiczne że w instalacji gniazdkowej istnieje przewód N.

Z tego co widzę to to do żarówek idą 3 przewody, ale to nadmieniłem przy okazji główny temat to gniazdka.
Więc mogę je śmiało brać? (te jak w temacie). Najważniejsze że żonie się podobają :grin:.
Natomiast na temat włączników to mam galimatias. O ile domownicy nauczyli się używać włączników wirtualnych xiaomi, o tyle goście durnieją. Fajnie by było gdyby można używać tego i tego.

:thinking: ale @Farenza pisze w pierwszym poście:
"Przyszedł mi do głowy pomysł aby zamontować gniazdka i włączniki świateł podtynkowe "
więc będąc czepialskim (a do takich nie należę) pytanie @angler 'a jest słuszne:
Czy w instalacji do włączników masz przewód N?
bo to eliminuje sporo sprzętu tak samo jak określenie z jakiego medium chce się korzystać :slight_smile:.

Unikaj poruszania “przy okazji” innych tematów w wątku niż wynika to z tematu bo jak widzisz wprowadza to niepotrzebną dyskusję, nieporozumienia a to nic dobrego nie wnosi. Nie utrudniaj innym chęci udzielenia pomocy.

1 Like

Oki wyczyszczę ten wątek i przepraszam za chaotyczne wpisy. O kontaktach założę nowy.

Nawiązując do tytułu, gniazdka to raczej po WiFi, mam dobry router i nie ma problemu z zasięgiem.

lub z pomiarem

Nie zapominając przy remoncie o głębokich puszka a najlepiej kieszeniowych.

Zasadniczo jeśli chodzi o gniazdka sterowane automatyką domową to pozostaje użyć głębokiej puszki, zwykłego gniazdka oraz modułu dopuszkowego (to załatwia kwestie estetyki i dopasowania do reszty mieszkania, nie w każdym przypadku można też stosować cokolwiek - akurat w łazience powinny być przynajmniej kroploodporne to samo dotyczy niektórych obszarów w kuchni).

Chciałbym móc napisać “kup coś polskiego”, w końcu mamy m. in. Supla/Zamel, ale przy twoich założeniach wygrywa bułgarskie Shelly… (aby nie było, że jestem absolutnie zachwycony - mieli sporo poważnych wpadek szczególnie na początku, aktualny soft ma opcję ich chmury, ale nie jest obowiązkowa i można bez problemu skonfigurować sprzęt by działał tylko lokalnie),
albo…
niemal dowolne chińczyki (w sumie to nie ma szczególnego wyboru jeśli chcesz coś w rodzaju gniazdka, o które pytasz) bazujące na SoC’ach ESP oczywiście po zmianie oprogramowania jeśli chcesz się odciąć od chmury.

PS Instalacja elektryczna w normalnych warunkach nie przeszłaby odbioru z takimi gniazdkami jak powyższe, ale nie chcę marudzić jak dziadki z elektrody :stuck_out_tongue:. Ubezpieczyciel może także być niechętny do wypłaty odszkodowania w przypadku pożaru.

Oooo, a tego nie wiedziałem, czyli instalując “chińczyki” można naważyć sobie piwa? Pewnie chodzi o atesty. Obejrzałem Supla/Zamel i tanio nie jest :grin:, choć w sumie robi się to raz na jakiś czas.

Tak, kraj pochodzenia nie ma w sumie znaczenia, bo chyba nie znam producenta, który nie miałby jakiejś grubej wpadki na koncie, natomiast brak odpowiedniego papierka bywa fatalny :stuck_out_tongue:

Moduły Zamela z softem Supla nie spełniają twoich założeń tzn. pracują wyłącznie chmurowo, (choć chmura może być w pełni lokalna, ale to już nie jest proste i banalne rozwiązanie) wsparcie HA też jest takie sobie (chyba mają za mały zespół R&D).

Na twoim miejscu pomyślałbym jednak o rumuńskim rozwiązaniu - 2 posty wyżej (integruje się z HA “od strzała”, a chmura nie jest obowiązkowa), oni obrali inną drogę - po prostu używają softu zewnętrznego producenta. I wspomniana wyżej Tasmota nie jest obowiązkowa - natywna integracja działa całkiem OK.

Jakkolwiek obserwując różne fora wiem, że niemal każdy z tych produktów udało się komuś nieodpowiedzialnemu “puścić z dymem” (co jeszcze nie znaczy, że skończyło się to pożarem).

I tu kolego się mylisz, są cztery sposoby integracji Supli z HA zapoznaj się z czwarty sposobem. Pozdrawiam
https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=23&t=8842

Fajnie, że coś drgnęło w tym względzie, dla mnie o jakieś 2 lata za późno…

Fajnie się zapowiada to ODBIORNIK WI-FI DOPUSZKOWY 1-KANAŁOWY 16 A, DWUKIERUNKOWY – Supla, spora moc w zasadzie do wszystkiego w domu się nada. Cena około 110 zł. Hmmm w zasadzie głębsza puszka i dowolne gniazdko i tadammmm. Lodówka, zmywarka, pralka pełna kontrola, nie podaje zużycia itp. Szkoda.

ROW-01 występuje w dwóch wersjach 5A i 16A podana w/w cena to chyba 5A za 16A trzeba zapłacić w granicach 160 zł

A już myślałem, że ktoś wyciągnął jakieś wnioski, ale jak widać nie - wygląda na to, że Zamel’owi nie zależy na tym, aby ten projekt nie był niszowy.

Wiesz co, mój dobry znajomy z Niemiec, kiedyś powiedział coś co mnie zbulwersowało, z czasem dochodzę do wniosku że jego stwierdzenie “Polska to kraj zmarnowanych szans” było słuszne. Obserwując to co się dzieje to jeżeli sukces Polaka to za granicą. U nas nic się nie opłaca, a jak coś odkryjemy, zaczniemy to najczęściej się marnuje, są oczywiście wyjątki ale to nisza i z obcym kapitałem. Smutne to trochę.
Z boku ta nasza “zabawa” w HA wydaje się dziwactwem i zabawą, ale jeżeli to ktoś porządnie wdroży przynosi ona oprócz wygody, oszczędności. Przy masowym stosowaniu elementy były by tańsze a zwrot z inwestycji i oszczędności większe. To jak z domami pasywnymi, kolega wybudował. Jak budował to wokół się śmiali 120 m2 za 800 000, 15 lat temu. A dziś to on się śmieje, ogrzanie domu to około 150 zł rocznie.

To jest zastanawiające, że bułgarskie Shelly 1 kosztuje u nas niej niż 50zł. Jest na tym samym ESP8266, ma przekaźnik 16A, uniwersalne napięcia zasilania, świetne oprogramowanie, integrację lokalnie po MQTT i malutką obudowę.
Tak jak @szopen zauważył - Zamel nie chce się sprzedawać masowo i wydaje im się, że robią jaki fajny produkt ale jest niszowy.
Supla była fajna jak wchodziły produktu z usługą chmurową. Teraz muszą gonić świat z MQTT.

EDIT:
Zapomniałem dodać, że jest również (przez producenta Shelly) wyprowadzenie pinów do programowania na obudowę :+1::

Widać świadomość swojej pozycji w rynku już na etapie projektowania produktu, i strategia rynkowa. Celowanie w klientów chcących integrować ESP z innymi systemami. Nie zamykali się od początku i chyba tym wygrywają na rynku. Oprogramowanie również dojrzało i dziś kupując Shelly chyba nawet nikt nie ma potrzeby zmiany oprogramowania.

Wiesz co :stuck_out_tongue: sytuacja jest taka - Supla (jakoś dość szybko po premierze pierwszego seryjnego modułu Zamela ROW-01) pojawiła się jakimś cudem na niemieckim rynku z dokumentacją po angielsku, a bez instrukcji po niemiecku (pomijam już prawo unijne, które jawnie tego zakazuje), więc nazbierała na wstępie złe opinie.

Przykładowo w Holandii można dostać niemal każdy europejski, również niszowy system ID, ale Supli nie widziałem.

Cenowo nie konkuruje z nikim - 20€ za moduł to sprzedaje każdy producent (czy wręcz brand importera czy sklepu) łącznie z dobrze wypromowanymi “chińczykami”. Fakt, faktem walka cenowa z producentami z ChRL jest raczej niemożliwa.

Inna kwestia to sam projekt Supla - w swoim czasie był innowacyjny i wtedy Zamel powinien rzucić środki na R&D, reklamę itd. (głównie chodzi o kasę, ta była do wyciągnięcia z dotacji unijnych - patrz: Fibaro, które tłukło wręcz absurdalne konstrukcje seryjnie, byleby były innowacyjne, ale nie tylko kasa - takie projekty tworzą przecież ludzie). Ale wypuszczenie takiego produktu w taki sposób był “z niczym innym niekompatybilny” przyniosło powiew ubiegłego wieku - przez to teraz jest “płacz i zgrzytanie zębami/”.

Kwestia Shelly jest taka - podobno wypchnęli produkcję do ChRL (nie jestem przekonany, że to dobre posunięcie) to mają czym walczyć cenowo, oprogramowanie też nie jest ich, więc można sobie wyobrazić że jednostkowy koszt licencji na urządzenie nie przekracza 1$ (pewnie sporo mniej, ale nie mam siły przekopywać internetu by oszacować to dokładniej).

Teraz kwestia HA - wyciągamy Shelly z pudełka i… integracja z HA po prostu działa (“plug & play”), a gdzie jest taka integracja napisana dla Supli?

Do tego cena jest niezła, Chińczyk powoli traci sens.

Shelly godzina trzynasta

Z VAT:
58,00€

Shelly 1

Z VAT:
42,90€

|Suma częściowa:|84,08€|
|VAT 23%:|19.34€|
|Standardowa wysyłka międzynarodowa:|8.45€|
|Całkowity:|111,87€|

Zadałem im pytanie o wysyłkę, VAT i inne duperele (żeby potwierdzić), poczekam na odpowiedź i się rozstrzygnie.