Gniazdko Gosund EP2 - instalacja Tasmota przez WiFi

Edit:13.11.2023 - UWAGA !!! NIEAKTUALNA INSTRUKCJA

  1. W nowo zakuionych gniazdka EP2 już nie można zmienić wersje oprogramowania przez wsparcie klienta.
  2. Nawet jeśli udało ci się naleźć stare gniazdko to i tak przez Tuya Convert nie można wgrać, bo tuya się scfaniło, wprowadziło jakieś (chyba) szyfrowanie i na dzień dzisiejszy nie można wgrać tasmota za pomocą Tuya Convert.

Firma Gosund umożliwiło instalacje Tasmota na gniazdkach EP2 za pomocą WiFi, oczywiście na swoją odpowiedzialność :). Już nie musimy rozbierać gniazdek i lutować !!!

  1. Musimy poprosić pomoc techniczną Gosundo o możliwość aktualizacji gniazdka do wersji 1.0.6. Ta wersja umożliwi wgranie Tasmota tak jak do gniazdka SP1111. Sztandarowo gniazdko ma wersje 1.0.4.
    Podczas pisania do pomocy technicznej musimy podać ID urządzeń które chcemy aby zostały zaaktualizowane. Gniazdka podczas całej spawy muszą być online, czyli podłączone do aplikacji TUYA (w moim przypadku)
    Aby sprawdzić ID urządzenia wchodzimy na urządzenie w aplikacji TUYA, nastepnie w lewym górnym rogu jest ikona do edycji, nastepnie wchodzimy w “informacje o urządnieu”. Spisujemy wirtualne ID.

Gdy już mamy ID (możemy wysłać za jednym razem wiecej niż jeden ID) wysyłamy maila na adres: globalservice@gosund.com
Dla tych którzy robią kopiuj / wklej:
Temat: Upgrade to version 1.0.6 for plug EP2
Treść:

Hello,

Please upgrade my Smart plugs EP2.
I write the plugin IDs below:
ID: XXXXXXXXXXXXXXXX
ID: XXXXXXXXXXXXXXXX

Thanks!`


W miejsce XXXX wpisujemy ID swoich urządzeń.
W tym samym dniu powinni przesłać ci informacje że ok, ale musisz odpwiedzieć na klika pytań. Robiłem to już dwa razy wiec wstawie wam gotowe odpowiedzi, które należy odpowiedzieć im:

Are these for EP2 sockets and connected/online in the Gosund app?
Yes they are online, but in tuya app.

Are these devices flashed with Tasmota/Tuya convert before?
No

Do you agree to the terms that our technical team will only update the firmware of our device to open The privilege to change our firmware?
Yes, I agree

We cannot help you further on how to change or change the firmware of which platform. Also, we cannot further assist you with any issues or damages after changing the firmware.
OK, I understand.

Please send us your app username and please double-check the virtual IDs you have sent are correct.
username in tuya: XXXXXXX
Yes, this IDs are corret:
ID: XXXXXXXXX
ID: XXXXXXXXX

Wyślią ci informacje że przekazują twoją prośbe do techników i max 2 dni robocze masz informacje że możesz zaaktualizować swoje gniazdka do wersji 1.0.6



  1. Jak wgrać tasmota bez Raspberry PI
    Aby się nie powtarzać poniżej wstawiam link do youtube jak za pomocą “WM player” (ja zobiłem to na virtualBox) wgrać tasmotę.
    https://www.youtube.com/watch?v=oTXI42X2H10

Po zakończeniu wgrywania tasmota, wg powyższego filmu należy zaktualizować tasmota do najnowszej wersji. Po instalacji wg poradnika zainstalowała się wersja chyba 9.0. I Home Assistent nie chciał wykryć gniazdka na tej wersji 9.0.

W razie błędu przy uruchomieniu komendy ./start_flash.sh
AP mode not supported!
Please attach a WiFi card that supports AP mode.
Wykonujemy poniższe komendy:

apt install -y dkms git bc
git clone https://github.com/aircrack-ng/rtl8188eus.git
echo 'blacklist r8188eu'|tee -a '/etc/modprobe.d/realtek.conf'
reboot
cd rtl8188eus
make && make install
reboot

Powinno już działać.

Ps. Nie znam się na pisaniu instrukcji, przepraszam za ewentualne błędy. Sukcesywnie będę poradnik poprawiał. Chciałem jak najszybciej podzielić się tą informacją bo wiadomo przed świętami światełka powinny zapalać się inteligentnie :slight_smile:

5 polubień

Witam,
Wszystko zrobiłem wg. Twojego opisu i mam prośbę czy mógłbyś opisać lub nagrać poradnik po polsku jak to się robi na Virtualnej maszynie ?

Edit:

Witam,
Czy konieczne jest posiadanie zewnętrznej karty wi fi (ala pendrive),
Zacząłem wgrywać tasmotę przez VMvare ale nie mam karty wifi. Czy jest możliwość dokończenia flash’owania bez karty wifi (dongla) ?

Nie nie ma takiej możliwości jeżeli chcesz to zrobić przez Tuya-Convert

Powiem tak dobrze byłoby to zrobić bez rozbierania gniazdka.
Robiłem pierwsze gniazdo przez konwerter UART ale było bardzo sklejone i pękło.
Czy zamiast dongla wifi mogę podłączyć router który rozgłasza inna siec przez rj45 do kompa wtedy próbować?

Rozbiórka pierwszego gniazda ponizej


O ile dobrze pamiętam NIE możesz, bo sztuczka polega m.in. na ustawieniu trybu pracy radia karty WiFi (dongla) przez jeden ze skryptów wykorzystywanych przy udawaniu pracy oficjalnej aplikacji w powiązaniu z udawaniem oficjalnego serwera aktualizacji (Tuya-Convert to po prostu typowy hack).

Swoją drogą Tuya wprowadzała poprawki łatające dziury w swoim firmware, więc prawdopodobieństwo trafienia sprzętu z dziurawym OFW (zawierającym luki umożliwiające użycie Tuya-Convert) wraz z upływem czasu maleje do zera.

A czy mógłbym wykorzystać takiego dongla od falownika PV Huawei?
Nie chcę kupować specjalnie karty wifi do 2 gniazdek :slightly_smiling_face:

image

O ile dobrze pamiętam karta musi mieć tryb AP, a w samym systemie na którym uruchamiasz tuya-convert muszą być dostępne sterowniki dla danej karty.

1 polubienie

Proponuję Ci przeczytaj ten wątek na innym forum:

Możesz sprawdzić czy Twoja karta Wi-Fi obsługuje tryb AP.

Zamiast wirtualizacji proponuję Ci odpalić np Linux Mint czy Ubuntu w wersji Live i przeprowadzić wszystko bez instalowania samego systemu na dysku z Win.

2 polubienia

Odpaliłem Ubuntu na wirtualnej maszynie.
Jak sprawdzić czy moja karta wifi w laptopie może działać jako AP ?

A jaka to karta?
Naprawdę prościej jest odpalić linuxa live… (bo wirtualizacja jest problemem sama w sobie, gdyż trzeba dać wyłączny dostęp do sprzętu tej VM).

Idąc za linkiem powyżej:

obraz

2 polubienia

Dzięki za instrukcję. W tej chwili jestem na kroku:

Trochę zmienili kwestionariusz:

Hello,
Thanks for reaching out to us.
Before sending this to our technical team, please help us confirm the following.
Can you lease provide us your order number?
Are these for EP2 AR sockets and not EP2 RTL and connected/online in the Gosund app?
Are these devices flashed with Tasmota/Tuya convert before?
Do you agree to the terms that our technical team will only update the firmware of our device to open the privilege to change our firmware? We cannot help you further on how to change or change the firmware of which platform. Also, we cannot further assist you with any issues or damages after changing the firmware.
Please send us your app username and please double-check the virtual IDs you have sent are correct.
Please note, that our available upgrade firmware is 1.0.8 but it is still the same with 1.0.6 where you can still flash it to TASMOTA
Thank you!

Nie wiem o co im chodzi z numerem zamówienia, ale wysłałem zrzut ekranu z Allegro :slight_smile:

Edit:

Aha, no i dostałem odpowiedź:

Hi,
Okay, thank you.
We will send this to our technical team. Please bear with us, since there are a few requests before you. It may take us time. Please expect the new firmware within 3-5 bus days.
Please keep your device online when we flash your firmware
Thank you!

Czyli zrzut ekranu z Allegro im pasuje :grin:

I am sorry to inform you that, due to an update to our firmware, some IDs are not compatible with flashing it to Tasmota.
As per checking, the device ID that you have is not visible to our system. We are sorry, but we cannot help you upgrade the firmware of your device.
Thank you for your understanding.

Taką przykrą informację dostałem :frowning:. Przez USB-UART pójdzie?

Jeżeli w środku jest ESP i nie ma jakiś udziwnień TUYA to pójdzie bez problemu.

1 polubienie

W środku, już siedzi coś innego :/. Trudno teraz trzeba wybrać innego producenta.

Co dokładnie? …to jeszcze nic nie przesądza.


Na przyszłość rób zdjęcia makro (całe otoczenie jest niepotrzebne, “sam sos” powinien zajmować całe zdjęcie)
Prawdopodobnie to W701H ?

Czy to ten moduł? (na 100% nie - znalazłem go po MCU, ale jest tam mnóstwo innych)

jeśli już to raczej ten (przestarzały, dlatego go nie mogłem znaleźć)

Jest jakiś cień szansy, że posłużysz się np. tym projektem (niestety nie jest tak łatwo jak z modułami na MCU Espressif, ale Tuya przeszła na tańsze rozwiązania w bardzo wielu produktach)

Trochę odkopie temat, ale trafiłem tu przy zakupie EP2.
Nowe gniazda posiadają chip Realtek W701H i żeby mieć sterowanie lokalnie trzeba grzebać się przez Local Tuya.
Po sparowaniu z HA i Local Tuya odczyt zużycia energii w przypadku poboru 0W może odbywać się nawet co 30 minut przez co jest upierdliwy do automatyzacji.




Dodatkowo nie da się (nie umiem?) ustawić gniazda jako czujnik pomiaru energii i sparować go z bilansem energetycznym domu