Gniazdko GOSUND SP111

Dziękuję wszystkim za pomoc :smiley:

Doczytałem dokumentację opcja zapisywania stanu to:
esp8266_restore_from_flash: true
Zedytowałem kod.

W końcu udało mi się rozwiązać problem. Występował on na wszystkich komputerach i wszystkich urządzeniach, które chciałem przeprogramować.
Okazało się, że web server startuje zanim AP skończy się konfigurować. Jeżeli konus również przydarzy się ten problem wystarczy edytować plik ./start_flash.sh i w tym miejscu(46 i 49 linijka) dodać komendę sleep 7

Tak te fragment powinien wyglądać po edycji:

echo
sleep 7
echo "  Stopping any apache web server"
sudo service apache2 stop >/dev/null 2>&1
sleep 7
echo "  Starting web server in a screen"
$screen_with_log smarthack-web.log -S smarthack-web -m -d ./fake-registration-server.py
1 polubienie

Chciałem zapytać, czy te gniazdko na Tasmocie idzie skalibrować, bo mam dziwny odczyt napięcia przez gniazdko:


image

EDIT:
Znalazłem rozwiązanie tutaj
W konsoli trzeba wpisać:
image
i napięcie się skalibruje.

@Marcin_Domański aby w tasmocie poprawnie skalibrowało się gniazdko, komenda którą podałeś to za mało.
Jeśli masz żarówkę, najlepiej 60 W (tylko żeby nie była energooszczędna, najlepiej żarówka z “drucikiem wolframowym”). Podpinasz ją pod gniazdko i następnie podajesz komendy:

PowerSet 60.0

a następnie

VoltageSet 235 - jeśli tyle masz w gniazdku do którego włożyłeś Gosund

i ostatni krok (wyliczenia przygotuj sobie wcześniej)
Wartość 60 dzielisz na 235 i następne otrzymany wynik mnożysz przez 1000 (w Twoim przypadku wynik tej operacji to 255,3191.
Podajesz w konsoli komendę:

CurrentSet 255.3191

Po w/w komendach masz w pełni skalibrowane gniazdko w tasmocie.

3 polubienia

Do tego na tej samej zasadzie zastosuj jeszcze komendę do kalibracji natężenia prądu (podana w mA) przy użyciu amperomierza jako wzorzec:
CurrentSet 1234
Tutaj zmieni wyświetlaną wartość na 1234 mA.

W końcu zabrałem się za flash tych gniazdek i udało się (miałem na szczęście w szafie leżące Pi4, więc poszło łatwo) dzięki instrukcji wysłanej przez @rafkan, nawet udało się wgrać najnowszą tasmote. Teraz chciałbym to zaciągnąć do HA, rozumiem, że przez MQTT? Skonfigurowałem Brokera, podpowie ktoś jak to skonfigurować, żeby zobaczyć to wszytko w HA. Niestety MQTT dopiero zaczynam ogarniać, więc proszę o wyrozumiałość :blush: Film @artur a już oglądałem, ale muszę jakoś to pojąć wszystko.

@pawelwaz jeśli skonfigurowałeś “Mosquitto broker” według filmu @artur -a to zostało Ci w skonfigurować w menu tasmoty zakładkę “Konfiguracja MQTT”

image
image



SAVE


CONFIGURATION

i teraz:

Template:

{“NAME”:“Gosund SP111”,“GPIO”: 0,0,158,0,132,134,0,0,131,17,0,21,0],“FLAG”:0,“BASE”:45}

Device Name:

TwojaUnikatowaNazwaUrzadzenia

Friendly Name 1

Przyjazna nazwa w panelu

SAVE


Topic

TwojTematDlaUrzadzenia

SAVE

image


ENTER

Jeszcze przeprowadź kalibracje z podłączoną żarówką tradycyjną tak jak opisał @rafkan i pomiarem prądu w gniazdku na mierniku.
Bez kalibracji gniazdko podaje wartości z d***y

4 polubienia

@Marcin_Domański mnie uprzedził ale opisał to rewelacyjnie

@rafkan Sam mnie tego nauczyłeś :slight_smile:

2 polubienia

Panowie dzięki, natomiast zrobiłem tą konfigurację, konfigurację mqtt zrobiłem przez TasmoAdmin, natomiast jeszcze mam pytanie czy powinienem zobaczyć jakieś encje odrazu w HA czy jeszcze coś powinienem zrobić?

Jeśli zrobiłeś wszystko według opisu @Marcin_Domański to wystarczy tylko zrestartować HA i pojawią się powstałe encje.

U mnie nowe encje pojawiają się zaraz po wpisaniu setoption19 1 w consoli na stronie www gniazdka

Właściwie wszystko zrobiłem, sprawdziłem jeszcze wszystko raz, ale cholera nie pojawiają mi się encje w HA. Device name, friendly name, topik mogę wpisać cokolwiek, Host to IP HA, aktualizacja tasmoty do 8.5.1, więc wszystko powinno pójść. Sprawdzam jeszcze raz wszystko

Wróciłem się nawet do instalacji brokera, ale niestety dalej nic. Czy w configuration.yaml powinienem dodać jakiś wpis?

Przy opcji “setoption19 1” wpisanej w konsoli tasmoty - nie.
Czy w logach Mosquitto broker jest informacja o logowaniu “gniazdka” i najważniejsze - tasmotę skonfigurowałeś tak jak opisał @Marcin_Domański?
Log w Mosquitto broker powinien wyglądać tak:

1604518889: New connection from 122.40.20.1 on port 1883.
[INFO] found mqtt on local database
1604518890: New client connected from 122.40.20.1 as auto-FEAB1084-B839-2198-0A9F-49618C87EDEE (p2, c1, k60, u'mqtt')

Tak wygląda mój log:

Dalej nic nie ruszyło, ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

Włączyłeś w tej zakładce mqtt?