Gniazdko z pomiarem prądu - Home Assistant

Cześć, aktualnie posiadam raspberry pi i postawiłem na nim home assistant z mqtt brokerem. Szukam gniazda elektrycznego z pomiarem prądu.

  1. Czy istnieją jakieś produkty, aby podłączyć i w łatwy sposób je zintegrować bez lutowania i rozbierania całego urządzenia i wgrywania customowego firmware?
  2. Jak na tym tle wypada tuya i jego integracja z ha, czy są jakieś problemy? Znalazłem gniazdo LXU400, ale czy warto w to iść?

Wolę dopytać niż jak kupiłem kilka czujników xiaomi mija i okazało się, że wyszedł jakiś update od xiaomi i nie da się ich zintegrować (póki co), bo nie ma możliwości wgrania firmware, a poradniki odnoszą się do kilka miesięcy czy lat w tył, a update niestety zrobiłem… Więc obstawiam, że również i w tym przypadku może coś takiego wystąpić.

Pozdrawiam

Tak, jeśli poszukasz to znajdziesz np. Shelly Plug S lub TP-Link HS110
nie wymagają one MQTT, bo oba ich fabryczne ekosystemy mają dedykowane integracje z HA działające lokalnie.

Nie wiem na jakim tle? ale jeśli pytasz o problemy z Tuya to całe forum jest tego pełne.

Załóż osobny wątek i opisz problem dotyczący tego co masz. Nie wiem czy jest rozwiązywalny, ale bez żadnych konkretów (model, technologia. firmware, co zrobiłeś i jak) raczej nikt z tym nie pomoże.

2 polubienia

Super, o to mi chodziło. W takim razie będę polował na Shelly :slight_smile: Jeżeli z Tuya są takie problemy to nie będę w to inwestował w takim razie na razie

Nie ma co polować, uważaj na Chińczyków (można trafić na “odrzuty z eksportu”), jakkolwiek za 76zł widzę na Allegro, od jak się wydaje jakiegoś wiarygodnego sprzedawcy.

Tak wracając do tego MQTT, to Plug S można skonfigurować i do komunikacji w ten sposób:

PS jeszcze jedno - to gniazdko ma obciążalność 10A (dla obciążenia rezystancyjnego), więc się zastanów czy to jest to czego potrzebujesz (ma wprawdzie zabezpieczenie przed przegrzewaniem).

Dzięki za info. Właśnie widziałem pełno powystawówek i zastanawiałem się skąd :slight_smile: Gniazdko celuje m.in w pralkę, więc chyba nie będzie problemów.

Jak znam życie to z Amazonu.

Mimowolnie powstaje pytanie “dlaczego ludzie to pooddawali?”, ja się tym jednak nie przejmuję kupując na WHD, jeśli kupujesz od firmy sprzedającej w UE przez internet to przecież też masz ustawowe prawo zwrotu.

Nie jestem psychologiem sprzedaży, ale podejrzewam, że np. wszedł do sprzedaży nowszy model Shelly Plus Plug S w praktycznie tej samej cenie co Shelly Plug S więc ludzie pooddawali starszy.
Nowszego modelu nie próbowałem.


Przeczytaj jej parametry na tabliczce znamionowej.
Nie wiem w jakim celu chcesz stosować to gniazdko, bo ja np. stosowałem HS110 (kilka lat temu - to jedna z pierwszych konstrukcji “inteligentnych gniazdek”) ze względu na starszy model pralki nie umożliwiający uruchomienia prania z opóźnieniem (a pomiar energii był tylko przy okazji) - taki prosty patent - uruchomienie prania i natychmiastowe odłączenie zasilania z przycisku na smart-gniazdku - to działa zarówno z mechanicznymi programatorami jaki i elektronicznymi (świetne rozwiązanie w przypadku nieregularnych godzin pracy).

Natomiast przestałem stosować to rozwiązanie po wymianie pralki na nowocześniejszą z możliwością ustawienia opóźnienia startu i to nie dlatego, że wbudowany timer opóźnienia ( w tanim modelu mający do wyboru zaledwie: 3/6/9 godzin) uważam za super-wygodny, tylko ze względu na pobór mocy przez to gniazdko (koło 3W z włączonym przekaźnikiem, który był włączony zawsze za wyjątkiem oczekiwania na opóźniane pranie… niestety to był koszt IoT “w wieku niemowlęcym” - TP-Link skonstruował te wczesne wypusty na bazie podzespołów… routera), no i zmienił mi się charakter pracy na bardziej przewidywalny, więc uznałem, to rozwiązanie za obecnie niekonieczne.
Współczesne wersje gniazdek WiFi zużywają w okolicach 1W z włączonym przekaźnikiem i koło 0.5W w stanie czuwania (w przypadku WiFi nie ma szans zejść niżej).

1 polubienie

tylko przypominam zeby przez wtyczke shelly nie puszczac wiecej jak 2,5 kW bo sie stopi :wink:

1 polubienie

Zastanów się nad innym modelem gniazdka czyli Shelly plug, obsluguje do 3500 W (16A) i będziesz miał pewność że wytrzyma obciążenie:

https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-plug

1 polubienie