Gniazdo Xiaomi SP-EUC01 nowy firmware

Czy ktoś już pobierał przez OTA nowy update dla Xiaomi SP-EUC01, pojawił się niedawno:

Czy warto pobrać, mam opory przed updatem bo wszystko mi działa prawidłowo, ale może dodano jakieś nowe opcje. Ktoś już ma i może się podzielić czy coś się zmieniło wraz z nową wersją?

Jeżeli wszystko działa prawidłowo to nie ma najmniejszego sensu instalować aktualizacji, chyba że znajdziesz informacje o danej aktualizacji i będzie tego warta ( Poprawione błędy, dodanie nowych funkcji)
Aqara plug SP-EUC01 co prawda to aqara ale po aktualizacji są jakieś problemy

Cytat
Po najnowszej aktualizacji zauważyłem, że SP-EUC01 powinien teraz prezentować charakterystyki prądowe i napięciowe. Jednak w ogóle nie podaje ich wartości.

Aqara to i tak jest Xiaomi. Jeden pies…

Masz 3 sztuki, możesz zaryzykować (zawsze jest to jakieś ryzyko) na jednej, czasami (gdyby w firmware zmiany były radykalne) może być konieczne usunięcie urządzenia i ponowne sparowanie (to najprostsza droga by nowe funkcje pojawiły się w integracji - podczas parowania wywiad zostanie przeprowadzony na nowo).

Przy update występuje potencjalne ryzyko utraty (częściowej lub całkowitej) dotychczasowych funkcji, związane z potencjalną możliwością niedostosowania integracji do tych nowych funkcji nowego firmware (ale prędzej czy później integracje tworzone na zasadach open-source takie jak Zigbee2MQTT, natywna w HA integracja ZHA, czy deconz dorobią się obsługi tych nowych funkcji).

W przypadku producentów klasy noname (jak np. Xiaomi czy Tuya, których wypusty mniej lub bardziej odbiegają od ogólnie przyjętej specyfikacji Zigbee i wymagają stosowania specyficznych obejść) warto poczekać z aktualizacją kilka miesięcy od momentu się pojawienia nowej wersji (aby dać czas developerom softu integracji na przygotowanie koniecznych zmian, no chyba, że ogarniasz temat dogłębnie i sam takie zmiany jesteś w stanie przygotować).

Zrobiłem dla testu upgrade firmware na jednym gnieździe. Zauważyłem że teraz prawidłowo wskazuje mi napięci, przed upgradem niestety cały czas pokazywał napięcie 254V, a teraz wartości wyglądają na jak najbardziej poprawne. Wciąż nie działa parametr który określa natężenie prądu - cały czas wskazuje wartość 0. Nie robiłem ponownego parowania. Może powinienem? Potestuję jakiś czas i jeżeli wszystko będzie dobrze to zrobię upgrade na pozostałych.

Po aktualizacji czy użyciu Zewnętrznego Konwertera powinno się zrestartować Z2M z poziomu HA

1 Like