Gosund P1 Tasmota niestabilny pomiar

Liczy sumarycznie ze wszystkich odbiorów (3 gniazda +usb) tak samo jak sp211

Wgrałem tamplet podany w tym wątku, lecz listwa nie liczy mi żadnej wartości, jedynie działają On/Off


Ktoś może coś kojarzy?

Edit:
@Dąbal Działają Ci fizyczne przyciski na listwie?

Tak, te małe przyciski załączają poszczególne gniazdka a główny przycisk włącza usb

Zgadza się, u mnie nie jest zalane tak bardzo i mam HLW8032.

Moja listwa przestała podawać natężenie i moc (dalej podaje napięcie), więc przeflashowałem ją na ESPHome (co nic nie zmieniło w tej kwestii). Da radę coś z tym zrobić, czy raczej coś jest uwalone?

I jakiej integracji użyłeś dla HLW8032?

Nie wiem czym jest zgodny i czy w ogóle jest zgodny z jakąś inną integracją (jest kilka innych które komunikują się z ustrojami pomiarowymi po UARTcie) ,ale z całą pewnością nie jest on zgodny z HLW8012 (ten ma dość dziwaczny sposób komunikacji z MCU).

Nie jest to pewna informacja, bo czytałem chińską dokumentację za pomocą translatora gdy mnie to interesowało, teraz widzę obie dokumentacje można zdobyć w normalnym języku więc przejrzyj i porównaj

Korzystałem z przykładu na Gosund P1 | devices.esphome.io i nie zmieniałem tam wiele - za mało się znam :wink:

Wygląda na to, że HLW8032 jest zgodny z CSE7766, więc powinno cośtam :stuck_out_tongue: działać

nie sugeruj się za bardzo konfigiem z ostatniego posta w tym issue

ale są ciekawe filtry użyte (czyli pomiar nie jest zbyt stabilny)
tu jeszcze fajniejsze filtry - odcinające niskie wskazania, bo jak wiadomo wskazania tych układów bywają niepoprawne poniżej jakiegoś progu (tzn. najlepiej byłby zrobić kombo z obu pomysłów)

ha jakbym przeczytał własne posty bym wiedział więcej na starcie :stuck_out_tongue:

U mnie na podstawie tego konfiga niby zwraca napięcie, ale ciągle to samo. I pomnożone przez jakąś liczbę, bo oryginalnie podaje ciągle 100.7V (to tamo na Tasmocie). Natężenia i mocy nie raportuje w ogóle. Za mało wiem, żeby prześledzić jak to jest podpięte, a co dopiero jak się komunikuje:/

Jak się komunikuje już ustaliliśmy - serialem, zawsze to samo napięcie jest ewidentnie złym objawem (obojętnie czy je mnożysz, czy nie, w realnym życiu napięcie nie jest niezmienne)
napięcie_sieci_2023-09-13_22-01

To że trzeba czasem coś pomnożyć nie jest niczym dziwnym, ale gotowiec, który podlinkowałeś już zawiera mnożenie - surowe dane uzyskasz takim prostszym konfigiem jak z dokumentacji

pokaż wykres napięcia chociaż z kilku godzin pracy

Wiem, mam tą listwę podpiętą pod inny miernik i widzę jakie jest napięcie/moc/natężenie.
W tej listwie przestał mi działać (z poziomu Tuya, integrowałem ją pod HA za pomocą tuya-local) pomiar z miesiąc temu (zauważyłem dopiero w piątek). Szybka reklamacja i wysłali mi nową (która działa), więc pomyślałem, że przeflashuję i może coś z tego będzie. W środku nic w widoczny sposób się nie zjarało.

Nie zawsze uszkodzenia są widoczne, generalnie te ustroje pomiarowe są bardziej skomplikowane niż się wydaje, ale jeśli wykres napięcia jest linią prostą to przyjmij że układ HLW jest uwalony.
Jeśli wykres napięcia jest normalny (czyli widać niewielkie cykliczne zmiany związane z pracą fotowoltaiki), to jest cień szansy że uszkodzeniu uległ tylko jakiś element pasywny w obwodzie pomiaru prądu. Jeśli masz blade pojęcie o elektronice to nie będzie łatwe.

Jeszcze jeden fajny link znalazłem

elementu układu pomiaru prądu obrysowałem w zielonej ramce

można je zmierzyć multimetrem (kondensatory mają wykazywać przerwę na omomierzu, chyba, że masz jakiś spasiony multimetr z pomiarem pojemności), pomiary oczywiście bez zasilania! i po dość długiej przerwie po odłączeniu od zasilania (chyba, że wiesz gdzie rozładować kondensatory).
rezystory mają mieć tyle ile na schemacie, bocznik jest nie do zmierzenia w warunkach domowych, trzeba spojrzeć czy nie jest zalany cyną.

1 polubienie

Przeżyję jakoś brak pomiaru w tej listwie :wink:
Mam natomiast inny problem i nie wiem jak go ogarnąć pod ESPHome. Korzystałem z konfiguracji spod Gosund P1 | devices.esphome.io (z niewielkimi przeróbkami) i przy kompilacji (a właściwie parsowaniu) dostałem taki błąd.

Failed config

binary_sensor.gpio: [source /config/esphome/gosund-p1-01.yaml:120]
  platform: gpio
  id: buttonmain
  internal: True
  pin: 
    number: GPIO16
    
    GPIO Pin 16 does not support pullup pin mode. Please choose another pin.
    mode: INPUT_PULLUP
    inverted: True
  on_press: 
    - switch.toggle: relay4

Niby po zakomentowaniu linijki mode: INPUT_PULLUP wszystko się kompiluje, ale nie działa ten główny przycisk na listwie (te mniejsze działają ok, z poziomu ESP też da się wszystko włączać/wyłączać).
Masz jakiś pomysł co z tym zrobić?
Rozumiem tylko tyle, że ten pin jest zarezerwowany do czegoś i nie można go używać z tym parametrem.

Nie miałem tej listwy w ręce, przeanalizuj template z Tasmoty, co gdzie tam jest podpięte (no chyba, że dojdziesz po ścieżkach).
Ale nie pokazałeś wykresu napięcia, więc nie wiem czy jest o co walczyć….

A w ogóle to w tej konfiguracji coś jest chyba nie w porządku, GPIO16 ma dostępny pulldown, a nie pullup (i nigdy nie było inaczej dla ESP82xx), trzeba przeanalizować jak jest ten przycisk podpięty.

No właśnie ten pin tam ( Gosund P1 Power Monitoring Power Strip (P1) Configuration for Tasmota (blakadder.com)) jest wymieniony, jak wyłączę pullup to nic ten przycisk nie robi. I moja wiedza na ten temat jest na tyle ograniczona, że nie wiem co zrobić:/

tylko dla eksperymentu możesz zmienić na

    mode: INPUT_PULLDOWN

ewentualnie też

    inverted: false

jakkolwiek ja bym po prostu zbadał czy przycisk zwiera do masy czy do zasilania i czy faktycznie jest podpięty do GPIO16

w template tasmoty jest faktycznie skonfigurowany jako pullup…

przy czym tasmota w ogóle nie przewiduje przycisków z pulldownem…

heh, okazuje się, że tak naprawdę przycisk działa zarówno z pulldown jak i bez trybu. Po prostu nie zauważyłem, że jest zmapowany to innego przekaźnika 9od USB) a nie wyłączania/wlączania całości (jak w oryginale). Dzięki za pomoc w każdym razie :wink:

1 polubienie