Gosund P1 Tasmota niestabilny pomiar

Cześć mam taki problem może tez ktoś sie z nim spotkał. Wgrałem Tasmote do listwy Gosund P1 po kalibracji odczyty z pomiaru skaczą co sekundę jak szalone. Nawet zrobiłem eksperyment ze podpiąłem listwę przez gniazdko sp111 . Na gniazdku odczyt jest sztywny mam 12W a na listwie skacze od 10 do nawet 20 .

Włącz większe obciążenie a nie 12 W , Suszarka świetnie się nadaje bo daje 1.5kW ( u mnie bynajmniej ).
W przeglądarce otwórz podgląd na oba gniazdka i wtedy porównasz oraz ewentualnie skorygujesz parametry dla listwy na podstawie gniazdka.

Właśnie tak wykonywałem test . I w sp111 wynik był sztywny natomiast w listwie co sekundę potrafi skakać od 30% do 100% wartości. Teraz spróbuje zrobić z większym obciążeniem

Sprawdź czy w ogóle ustrój pomiarowy, który skonfigurowałeś zgadza się z tym, który jest zamontowany w rzeczywistości (jeśli jest podany niewłaściwy model to wskazania mogą zachowywać się dziwnie).

W/g bazy Blakkadera

powinien to być Chip Sea CSE7766

Dokładnie z tej strony korzystałem, wykonałem wgranie tego templateu i skonfigurowałem działanie przekaźników jak w instrukcji

Nie o to pytałem (przyjąłem wstępne założenie, że zrobiłeś wszystko “po bożemu”), ale OK, sformułuję pytanie inaczej - otwarłeś obudowę i sprawdziłeś czy w środku jest Chip Sea CSE7766?

ok Sprawdzę to na spokojnie

Przejrzałem środek i nie ma tam takiego układu

A jaki jest? może zdjęcia jakieś ładne?

Czyli włożyli inny chip niż CSE7766, ja widzę HLW8012
Szablon Tasmota do przerobienia i skalibrowania.

1 polubienie

Moim zdaniem to jest HLW8032 (mimo zamalowanej ostatniej cyfry)

Nawet jest tu wspomniany

jako układ zastosowany w Blitzwolf SHP5 (więc będzie chyba nieco łatwiej wykombinować szablon).

2 polubienia

Zrobiłem to SetOption39 1 ale Fine Tuning nie przechodzi nie reaguje na komendy PowerCal wywala błąd

Trochę pokopałem i wydaje się że HLW8032 i CSE7766 są pin w pin ze sobą zgodne (i jak sądzę używają tego samego sterownika).

Więc pozostaje jedynie popracować nad kalibracją (trzeba skalibrować moc, napięcie i prąd i to zapewne po ustawieniu SetOption39 0), sugeruję użyć obciążenia rezystancyjnego w okolicach maksymalnej obciążalności sprzętu (np. może to być czajnik albo grzejnik).

Pomiary małych mocy po prostu olej, bo nie widzę innego rozwiązania (te układy nie są do tego zaprojektowane).

Witam
Jak uda się Tobie skonfigurować ten szablon to napisz bo tez chciałem kupić ta listwę

Nie udało mi sie nic poprawić. Listwa chodzi dobrze tak samo funkcjonalność w HA sprawdza się ale sam pomiar prądu jest totalnie bezużyteczny. Wrzucam filmik po kalibracji i podłączeniu obciążenia 75W dla porównania zwykle gniazdko SP111

Takie cos znalazłem jest troche inne niz podany stary template
Gosund P1

{"NAME":"Gosund_P1","GPIO":[0,3072,544,3104,0,259,0,0,225,226,224,0,32,4704],"FLAG":0,"BASE":18}

zródło
https://github.com/arendst/Tasmota/blob/development/TEMPLATES.md

A co podpiąłeś jako obciążenie?

Zrobiłem jak pisałeś wyżej kalibracje robiłem przy włączonej suszarce do włosów (850w) filmik jest z żarówka 75w. Zaraz sprawdzę tez ten template

{“NAME”:“Gosund_P1”,“GPIO”:[0,3072,544,3104,0,259,0,0,225,226,224,0,32,4704],“FLAG”:0,“BASE”:18}

Ten template robi robotę po kalibracji różnica w Watach sięga max 2-3 wiec to już do zaakceptowania w moim przypadku ale nadal nie jest “sztywna” jak w przypadku SP111

Mam pytanie bo może cos mi umknęło .Czy ta listwa tylko zbiorowo liczy zużycie prądu czy potrafi rozróżnić gniazda?