Gosund SP111 z wgraną Tasmotą

Witam. Mam w domu 16 gniazdek tego typu z wgraną Tasmotą, z czego do 3 są podłączone routery. Jeden z nich co jakiś czas traci połączenie z internetem.
Czy jest możliwość ustawienia na gniazdku, że gdy w momencie jak nie ma połączenia z internetem albo nie może połączyć się z brokerem MQTT żeby to gniazdko się wyłączyło i załączyło ponownie?

Tak - można to zrobić korzystając z reguł Tasmota:

Coś takiego?

Rule1
ON wifi#disconnected DO Power1 off
ON RuleTimer1 10 ENDON
ON DO Switch1 on ENDON

Internet rozłączony = wyłącz gniazdko
Czekaj 10s
Włącz je spowrotem

Jeśli chcesz tylko wyłączyć odbiornik, to tak. Ale wyzwalacz jest jednorazowy. Skończy się czas trwania reguły i pomimo braku połączenia wi-fi, przekaźnik ponownie się włączy. Więc słabo… ale dobrze kombinujesz. Można by uwarunkować załączenie od połączenia z brokerem MQTT wykorzystując zmienną var.

Masz przykład z dokumentacji Tasmota dla Watchdog for Wi-Fi router
https://tasmota.github.io/docs/Rules/#watchdog-for-wi-fi-router

Niestety ale w moim przypadku to nie przejdzie bo zresetowałbym główny router zamiast tego, który traci połączenie z internetem. Mam tak skonfigurowaną sieć, że router od operatora internetu jest tym głównym. Pozostałe dwa służą jakby za przekaźniki. Można się do nich podłączyć, ale adresację itd. przydziela router usługodawcy. Nawet sieć wifi wszystkich routerów jest widoczna jako jedna.

Może dodać jeszcze, że jak gniazdko już się załączy to ma poczekać kolejne 10s i wtedy próbować się połączyć z wifi?

Przecież pingować możesz dowolny adres IP w tej regule…

No tak, ale jak mam w tym momencie zresetować ten router?

To ten router nie jest podłączony do tego samego gniazda z Tasmota? Pogubiłem się…

3 routery. Każdy podłączony do osobnego gniazdka SP111. Na jednym z nich (nie na tym głównym) zawiesza się internet/czasami włącza się i wyłącza ciągle wifi raz za razem do puki go nie odłączysz z prądu i nie podłączysz spowrotem.

Czyli nie ma problemu z siecią LAN/routerem głównym tylko połączeniem do bramy/router’a głownego - tak to rozumiem. Więc wpisujesz w regule adres bramy do pingowania, a restartujesz gnizdko z zawieszonym routerem/AP.

Rule1
  ON Time#Minute|3 DO Ping4 192.168.1.10 ENDON
  ON Ping#192.168.1.10#Success==0 DO Backlog Power1 0; Delay 10; Power1 1; ENDON
Rule1 1

P.S.
Nie lepiej usuwać przyczyny zamiast skutki?

1 polubienie