Grafana - wykresy - kilka na jednym, jak edytować konkretny

utworzyłem sobie dwa wykresy na jednym, jak na poniższym skanie i mam pytanie, w jaki sposób edytować każdy z osobna, bo niestety na ten moment nie widzę takiej możliwości i wszystkie zmiany odnoszą się do całości, chodzi mi o zmiany tylu kolory i.t.p czyli to wszystko co wpływa na sam konkretny wykres. Tu jak widać obydwa są w tym samym kolorze i nie widzę za bardzo możliwości zmian dla danego wykresu.

Druga kwestia to w jaki sposób można zmienić zakresy oddzielnie dla każdego wykresu na tym zbiorczym wykresie, chodzi o to że wilgotność ma inny zakres a temperatura inny i w obecnym układzie przy takiej wspólnej podziałce jest to w obu przypadkach linia prosta, a tu by trzeba zrobić inny zakres dla wilgotności a inny dla temperatury.
Pytam dlatego że nie bardzo mogę znaleźć, a nie wiem czy to się da robić za pomocą dostępnego menu po prawej stronie, czy może bardziej skomplikowanie jak dla mnie czyli przez odpowiednie linijki programu dotyczącego konfiguracji wykresu (poprzez kod).

Gdzieś widziałem tak zrobiony wykres gdzie dla jednego parametru skala pionowa (zakres) była po lewej stronie wykresu a dla drugiego skala była po prawej stronie, tylko nie wiem jak to zrobić i gdzie.

(dolna kreska pozioma na wykresie to nie jest dolna oś tylko pomiar temperatury)

Zmiana koloru jest prosta i widać ją na tym wstawionym obrazku, wystarczy kliknąć i wybrać kolor z palety


Reszty, o którą pytasz nie widać więc nie wytłumaczę

dzięki, zawsze to już coś, kto by pomyślał że w tym miejscu :grinning:
a kolor w tym liczniku obok wykresu ?

dla tej części:
image

poradziłem sobie poprzez obejście, powrót do edycji wykresu, zmiana na wykres liniowy, zmiana koloru (jak piszesz) i powrót do wersji licznikowej i jest :+1:
image

Tu można ustawić kolor na stałe, albo w zależności od wartości . Na moim zrzucie widać kolor w zależności od wartości


Jak wartość przekroczy 180 zrobi się czerwony :slight_smile:

to wiem, problem jest jak na jednym wykresie są dwa różne pomiary, jak edytować każdy oddzielnie ?

takie zmiany koloru jak piszesz zależne od wartości to sobie już zrobiłem - przykład:
image
image

natomiast mi też chodzi o to jak utworzyć tego typu wykres jak poniżej,
przykład:

czyli dwa różne pomiary prezentowane na jednym wykresie, każdy musi mieć inną skalę ze względu na różniące się mocno między nimi wartości pomiarowe, jak w moim przypadku temperatura i wilgotność, żeby się sensownie wykresy rysowały.

Grafana Alerty temperatury - Inne tematy - ArturHome

Grafana Play Home - Dashboards - Grafana
Każdy z paneli możesz edytować i podglądać kod.

Według użytych Baz. Dashboards - Grafana

Dashboards | Grafana Labs

Kilka przykładów do pobrania.
Dashboards | Grafana Labs

Screenshot - 23.11.2023 , 07_27_26

Grafana utworzenie wykresy z konkretnego czujnika a nie zbiorczego - Home Assistant / Dodatki - ArturHome

dobra, powalczyłem i zrobiłem :hugs:
taki jest efekt końcowy:

aż mnie dziwi że nikt nie podpowiedział, nie jest to zbyt trudne tylko jak zwykle trzeba wiedzieć gdzie szukać, dlatego podpowiem, mały poradnik, może się komuś przydać:

  1. tworzymy wykresy, można od razu oba:


  2. następnie przechodzimy do memu po prawej:

  3. zjeżdżamy na sam dół i wybieramy +ADD FIELD OVERRIDE
    image

  4. może się zdarzyć że już jakieś OVERRIDE 1, 2, lub więcej mamy (wtedy je edytujemy)

  5. jak się rozwinie menu po naciśnięciu +ADD FIELD OVERRIDE,
    wybieramy z listy FIELDS WITH NAME
    utworzy się kolejny OVERRIDE z kolejnym numerkiem, klikniemy w okno FIELDS WITH NAME,
    image

pojawią się dostępne nazwy naszych pomiarów z których utworzyliśmy wykresy i tym samym mamy możliwość edytowania danego wykresu

Generalnie którykolwiek utworzony OVERRIDE to nic innego jak to menu po prawej stronie tylko tym razem przystosowane do konkretnego wykresu, jednak aby tak się stało to dodajemy kolejne funkcje jakie nam będą potrzebne poprzez +ADD OVERRIDE PROPERTY:
image

i wybranie poszczególnych funkcji z listy, po prostu musimy sobie jakby skonfigurować menu dla danego wykresu.
teraz już możemy sobie ustalać cokolwiek oddzielnie dla każdego wykresu a co najważniejsze w tym przypadku, zakresy pionowych osi wykresu dla różnych dość mocno różniących się wartości przez co wykresy stają się sensowniejsze i bardziej czytelne, to tyle,
miłego tworzenia wykresów :hugs:

1 polubienie