Gruntowy czujnik temperatury i wilgotności do sterowania instalacją przeciwoblodzeniową/przeciwśniegową

Cześć. Chcę ułożyć maty grzewcze pod kostką na zjeździe do garażu. Zjazd jest dość stromy. Maty będą układane w dwóch pasach, w miejscach gdzie koła będą stykać się z podłożem. Rozważam kupno czujnika temperatury i wilgotności ETOG-56. Do tych czujników można dokupić dedykowane sterowniki. Zastanawiam się, czy nie można tego urządzenia podłączyć jednak w jakiś sposób do home assistanta, bez użycia tych sterowników. Macie jakieś propozycje, doświadczenie lub może zupełnie inne pomysły na odśnieżanie/odladzanie podjazdu? Poza szuflą, solą czy piaskiem oczywiście :stuck_out_tongue:

W tych czujnikach jest zazwyczaj termistor NTC i grzałeczka. Ja zrezygnowałem ze sterownika i kiedy montowałem ten czujnik, to nie wiedziałem o istnieniu Home Assistant. Mam to do dziś sterowane z dodatkowym zabezpieczeniem czasowym. Automatyzacja zrobiona w oparciu o ExtaLife Zamela. Przy obecnym klimacie i cenach prądu steruję tym ręcznie. Ale ja nie mam stromego podjazdu. Załączenie mat na 20-30 minut załatwia sprawę ale dopiero po godzinie, może dwóch. Do dziś nie przenosiłem automatyzacji tego do HA, bo zwyczajnie nie ma takich zim aby mnie zmotywowało.

Ja kupowałem ten model sprzedawany przez Zamel:

To jest produkcja firmy EBERLE - jak dobrze pamiętam termistor 10kOhm

W instrukcji do sterownika masz wszystko opisane jeśli chodzi o parametry czujników i ich podłączenie:

Nie pamiętam już, który dokładnie model kupowałem ale wydaje mi się, że ten 5-żyłowyczyli z rezystorem grzewczym.

Co do sterowania matami przy wykorzystaniu tego czujnika, to sprawa jest dość prosta. Dzielnik napięcia i odczyt na wejściu analogowym w ESP. Ja zrobiłem na początku swoje sterowanie jeszcze prościej, bo użyłem przekaźnika z komparatorem.
EDIT:
Przekaźnik z komparatorem był do czujnika wilgoci (pierścieni). Termistor podłączony do takiego ciekawego urządzonka ExtaLife jak RCT-21

3 polubienia

Dziękuję za odpowiedź @angler! W podlinkowanej przez Ciebie instrukcji wyczytałem, że jeżeli czujnik jest umieszczony na macie (pomiędzy przewodami) to może być w wersji bez własnego systemu ogrzewania. Rozumiem, że wtedy nie musi być zasilany, odczytujemy jedynie wartości impedancji na odpowiednich parach przewodów, tak?

Nie mam doświadczenia w zabawie z układami elektronicznymi. Posiadam w piwnicy koordynator od Grzegorza Sterniczuka z esp32. Czy po podłączeniu na wejścia analogowe przewodów z czujnika będę mógł od razu odczytać te wartości, czy trzeba to jakoś zaprogramować? ← Z tą częścią widzę, będzie trochę zabawy.

Możesz rozwinąć temat dzielnika napięcia? ← Już czaję, doczytałem.

Teraz sobie przypominam, mam czujnik w obrębie mat więc też z pewnością jest bez grzałki (4-żyłowy).

Jak można przeczytać w instrukcji masz dwa sensory (4-żyły w sumie) pomiar temperatury po NTC oraz dwa pierścienie, które dają “zwarcie” gdy czujnik jest mokry.

TAK, a raczej nie - musi przez niego płynąć prąd, minimalny ale dla sygnału pomiarowego wystarczający.

Nie podłączysz tego do koordynatora Zigbee, przynajmniej nic mi o takiej możliwości nie wiadomo.
Najprościej byłoby wykorzystać moduł/płytkę z ESP na pokładzie. Wówczas w prosty sposób można to oprogramować pod ESPHome lub Tasmota. Oprogramowanie zmieniłoby odczyt z czujnika NTC na odpowiednią informację o temperaturze podjazdu. Podobnie miałbyś informację z tych pierścieni czy jest mokro/sucho. Na bazie tych dwóch odczytów można stworzyć automatyzację, która będzie działać w swej logice tak jak dzieje się to w “oryginalnym” sterowniku.
Dla płytki z ESP masz dwie podstawowe możliwości komunikacji Wi-Fi lub Ethernet. Są inne ale nie chcemy komplikować projektu na tym etapie więc ich nie przytaczam. Przy tym projekcie skłaniał bym się ku przewodowemu połączeniu. Samą automatyzację starał bym się tak napisać aby wykonywała się najlepiej bez pośredników, czyli w samym oprogramowaniu ESP.
Na tym etapie nie będę rozwijał się co do “dzielnika napięcia” w połączeniu z ESP. Ogólne informacje na ten temat możesz przyswoić, starając się zrozumieć jak to działa, w kontekście podłączenia dzielnika pod wejście ADC (ang. Analog-to-digital Converter) w module z ESP. Jak wybierzesz rozwiązanie, to pomożemy odpowiednio sprzętowo to ogarnąć.
Musisz zrobić swoje założenia dla tego projektu, znając możliwości (np. dostępne sieci/okablowanie w piwnicy) oraz własne umiejętności. Opisz je, to coś podpowiemy…

EDIT:
W kontekście dzielnika napięcia - doczytaj jak taki dzielnik zbudować w oparciu o element NTC (termistor).

BTW
Rozwija się z tego ciekawy temat.

Ten koordynator, o którym wspomniałem ma wbudowane ESP32 właśnie. Mam je połączone po WiFi. Dzięki za rozwinięcie tematu, będę się teraz w tym doktoryzował. Jak ktoś ma lub zna jakiegoś “gotowca”, to prośba o podzielenie się :wink:

Edit:

W tym artykule jest opis podłączenia i zaprogramowania ESP32/Arduino z termistorem (UWAGA! u mnie schematy wyświetlają się jedynie po wyłączeniu adblocka!):

W artykule potrzebne są współczynniki Steinhart’a–Hart’a, które są charakterystyczne dla konkretnego termistora. Obliczyłem ja na podstawie danych z instrukcji i wzorów z wikipedii:

Może komuś się przyda:

A = 0,00141021416066538
B = 0,000244502629651064
C = 0,00000021067071658589

Samo podłączenie termistora NTC do ESP i zaprogramowanie ESP tak żeby odczytywał wartości temperatury z tego termistora to prosta sprawa, pod warunkiem, że zrobisz to na nowej płytce ESP.
Poniżej link do tutoriala jak podłączyć termistor na ESP32 i oprogramować w ESPHOME

W twoim przypadku ESP które jest wbudowane w koordynator jest zaprogramowane do obsługi sieci Zigbee i raczej nie ma możliwości podpięcia termistora. Żeby to działało, soft w twoim ESP musiałby obsługiwać taki czujnik. Ale raczej nie wiesz jak ten koordynator jest zrobiony.

2 polubienia

https://www.petervis.com/electronics%20guides/calculators/thermistor/thermistor.html

1 polubienie