Grupy po nowemu / brak person

W nowym HA zmieniono tworzenie grup. Teraz jest fajnie. Zlikwidowano też jak widzę plik groups.yaml. Tylko jak widze nie ma opcji stworzenia grupy dla osób. Wiec czy dobrze myślę, że trzeba na nowo stworzyć plik groups.yaml i po staremu dopisać:

family:
  name: Familiy
  entities:
    - person.a
    - person.b

??
Pewnie za jakis czas to sie zmieni i w grupach person sie znajdzie. Dziwne, że tego od razu nie dodali.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Mam ze tak powiem czystą instalację po aktualizacji na dockerze od jakiegoś czasu i nie używałem wcześniej grup. Mam obecnie 2022.8.3. No i nie mam tego pliku. Wcześniej kojarzę, że zawsze był tworzony z automatu.

To faktycznie masz oficjalne źródło :slight_smile:

Wszystko jest już uaktualnione w dokumentacji Group - Home Assistant, grupy typu person (i parę innych) tylko w pliku yaml - Old style groups.

I sami piszą w przykładzie, by grupy dodawać w configuration.yaml. Taka ciekawostka związana z plikiem groups.yaml.
–edit–
Stworzyłem plik groups.yaml z odpowiednim wpisem, nie zadziałało. Nie pojawiła się grupa w narzędziach deweloperskich. Wpis przeniosłem do config. Po resecie jest. Także HA chyba tego pliku nie odczytuje teraz. Takie przypuszczenie.

Możliwe, że tak było (choć raczej nie zawsze), ale nie słyszałem o potencjalnej likwidacji obsługi grup w YAML (choć wprawdzie wszystko dąży do klikania w GUI).

@macek wyczerpał temat - dokumentacja jest już zaktualizowana i o ile stara metoda jest niezalecana, to nie widzę tam słowa o zakończeniu wsparcia dla starego stylu.

a masz dyrektywę include w configuration.yaml wskazującą na właściwy plik?

group: !include groups.yaml

A widzisz. To jest trop. Czyli to też w oryginale usunęli z konfiguracji. Bo ja w tym temacie nie grzebałem. A raczej wcześniej, o ile pamiętam, ten zapis, jak i plik, były standardowe. Pewnie właśnie czyszczenie pod to przenoszenie pod GUI.

Znów odsyłam do dokumentacji Splitting up the configuration - Home Assistant, chyba nikt nie czyta dokumentacji projektu a potem jest zastanawianie się “dlaczego to nie działa :thinking: :wink:.

@szopen wcześniej wyczerpał temat.