HA co do fizycznych klawiszy? pojedyncze, podwójne, długie

Witam jak w temacie co używacie do fizycznych klawiszy aby były

  • pojedynczy
  • podwójny
  • długi

do klawiszy doprowadzona skrętka

@KrzysztofR u mnie: przyciski dzwonkowe podłączone do ESPHome: pojedyncze nacisnięcie - sterowanie światłem przypisanym do przycisku, podwójne - sterowanie innym światłem w danym pomieszczeniu lub “czymś” co ułatwia życie, np. z przycisku na korytarzu mogę sterować swiatłem w przedpokoju (nie trzeba się wracać aby zgasić światlo).

Podam na przykładzie sypialni: przy wejściu podwójny dzwonkowy i tak pojedyncze klikniecie załączenie lampy na suficie( jeden klawisz załącza jedną żarówkę, drugi dwie żarówki). Dwa kliknięcia załączają lampkę przy łóżku (jeden klawisz moja lampka, drugi klawisz żony lampka). I przytrzymanie wyłącza oświetlenie w całej sypialni. Stosuje taką regułę że przetrzymanie zawsze wyłącz oświetlenie w całym danym pomieszczeniu.

1 polubienie

Jak jest połączona instalacja, podwójny dzwonkowy po przez ESPHome, czyli w każdej puszcze jest moduł, i czy dodatkowo w każdej puszcze jest przekaźnik który jest elementem wykonawczym ?
Chyba że masz zupełnie inaczej ?

W puszkach mam inCan-y lub Zamel-owe moduły, wszystko śmiga na Supli. Z HA połączone przez broker mosquito. Przyciski po mqtt mam wysterowane w NODred.

Możesz napisać jakie dokładnie masz modele ? A może znasz moduły które można sterować przez skrętkę ?

Mam inCan v3 i Zamel ROW-02. Rozumiem że instalacje masz w “gwiazdę” wszystko schodzi się do rozdzielnicy(łączniki i oprawy oświetleniowe)?

Właśnie nie mam gwiazdy, do każdej puszki mam doprowadzone zasilanie i skrętkę.

Myślę że wtedy najprościej moduły do puszkowe podobnie jak u mnie. U mnie zasilanie idzie po puszkach oświetleniowych i przewody od opraw schodzą się do puszek.

Tylko wtedy sterowanie bezprzewodowe z tymi modułami “od Ciebie” ? Chciałbym wykorzystać skrętkę …

Tak u mnie komunikacja po Wi-Fi. Moduły które zastosowałem nie maja możliwości komunikacji po skrętce. Wydaje mi się, że będziesz musiał skorzystać z komercyjnego rozwiązania, aby to w ten sposób zrealizować np. Ampio.

A gdzie schodzą się przewody z oswietlenia? Do tej puszki czy do rozdzienicy?

Wywnioskowałem że instalacja jest tradycyjna czyli zasilanie i oprawy schodzą się do puszki. Dodatkowo jest skrętka ułożona z rozdzielnicy.

Przewody z oświetlenia + zasilanie schodzą się do puszki z rozdzielnicy AC, dodatkowo do każdej puszki jest doprowadzona skrętka z rozdzielnicy multimedialnej.

@marcin1 czyli tradycyjna instalacja elektryczna tylko :thinking: jaki był cel doprowadzenia skrętki do puszki? To nawet nie jest magistrala.

Hmm, to mój pierwszy dom :), przy trzecim będzie lepiej :slight_smile:

@marcin1 czyli masz dwa wyjścia: moduły dopuszkowe Wi-Fi albo moduły dopuszkowe Zigbee, nic więcej nie zrobisz. Możesz jeszcze kombinować z rozwiązaniem, ktore oparte jest o magistralę Modbus albo CAN.

a poza tematem fizycznych przycisków … jak konfigurujecie HA żeby rozpoznawał krótkie przyciśnięcie, dwa przyciśnięcia lub długie ?

  • czy jakaś konfiguracja w esphome ?
  • czy tylko node-red da radę obsłużyć taki pomysł ?

Ja mam instalację : do puszek idą tylko skrętka - jako przewód sygnałowy. W centralce kilka sonoff 4ch i od centralki zasilanie bezpośrednio do lamp. w ten sposób z każdego przycisku mogę sobie ustawić sterowanie dowolnej lampy lub grupy lamp. ale nie wpadłem na pomysł wykorzystania : naciśnij raz, dwa razy lub długo :slight_smile:

Wszystkie możliwości (do wyboru i kolou :slight_smile:) są opisane w dokumentacji ESPHome - Binary Sensor Automation.

2 polubienia

Dzięki za wskazówkę ! zapomniałem o tej instrukcji :slight_smile:

  • przymierzam się do zamiany klawiszy na coś ciekawszego. płytka z kilkoma polami metalowymi - te pola dopięte do pinów esp32 - kilka z nich ma funkcję rozpoznawania dotyku. taka płytka to będzie możliwość sterowania wieloma komendami z jednego punktu na ścianie.
    kiedyś gdzieś znalazłem w opisie esphome jak ustawiać parametry żeby ten dotyk działał sprawnie …muszę poczytać czy też to będzie mogło być ustawione na binary sensor i mieć możłiwość korzystania z opcji dotyku : on_click on_double_click on_multi_click

ciekawe czy ktoś ma z tym doświadczenie ?

1 polubienie