HA core-2021.12.0 - problemy

Ktoś aktualizował? Problemy? bo ja czekam na poprawki :roll_eyes: nie powtórzę błędu z września z growatem.

O bieżących zgłoszonych problemach po aktualizacji do wersji 2021.12.0 możesz poczytać na Githubie: Issues · home-assistant/core · GitHub, jest ich już kilka.

Ja aktualizowałem (jeszcze do bety, instalację testową, bo byłem ciekaw) i na podstawie testowej instalacji nie jestem w stanie powiedzieć, że cokolwiek się wysypało, ale GUI przebudowano w taki sposób, że “mnie to boli” (pewnie w końcu się przyzwyczaję, ale instalacji produkcyjnych jednak nie podnoszę do wersji grudniowej) i jak dla mnie jest mniej ergonomiczne niż było dotąd (pierwszym ruchem w tym kierunku, było wywalenie konfiguracji z-wave i zigbee jako oddzielnych punktów menu jakiś rok czy 2 lata temu).

Update - po przeprowadzeniu wstępnych testów zdecydowałem o wdrożeniu wersji core 2021.12.1 również w zdalnej instalacji.
Zdążyłem się już przyzwyczaić do nowego menu konfiguracji/ ustawień - w sumie intro konferencji developerów już mnie przekonało do tego rozwiązania, ale zobaczymy jak to będzie wyglądało w rzeczywistości (do niektórych części jest istotnie trudniej się dokopać - jest to parę dodatkowych klików czyli UX jednak ucierpiało).

PS Szlag mi trafił integrację MusicCast, ale spodziewałem się tego, bo było to wyszczególnione w breaking changes, a integracja została ulepszona - po usunięciu i dodaniu mam za to dostępne nowe opcje.

1 polubienie

W breaking-changes piszą, że customize.yaml już nie bedzie używane, więc usunąłem wpis z configuration.yaml, ale po restarcie wszystkie encje, które miały zapisane state_class i device_class utraciły te atrybuty. Czy dobrze to zrozumiałem i tylko coś nie zrobiłem jeszcze czy dalej będzie używane customize.yaml?

Dalej jest używane i obsługuje tylko konfigurację YAML, tylko nie ma już pozycji Dostosowanie w menu GUI.
(wiem, bo używam, gdyż integracja z Vera tego wymaga dla każdej importowanej encji, więc brak menu mnie nie ucieszył).

The customize.yaml UI (customization) has been removed. The YAML configuration for this is recommended and remains available. To customize entities, use the entity settings available via the icon in the top right of the entity “more info” dialog (when clicking on an entity). Entity settings now also allows customizing device_class for certain binary_sensor and cover cases.

A co do nowego menu, to przy ostatniej ilości aktualizacji istotnie jest to miłe, gdy wszystkie update’y core, supervisora. os czy dodatków mają teraz jedno wspólne miejsce (oczywiście nie dotyczy to HACS).
Niestety to o czym wspomniałem już wyżej - konieczność kopania głęboko po menu w przypadku wielu czynności, których nie można łatwiej ogarnąć w inny sposób (choćby restart HA core) robi się czasami irytująca.(teraz wręcz czuję się dumny z issue w HACS dotyczącego linka do restartu :smiley: ).

macie może pomysł, gdzie znajdę dostosowanie encji? Chciałbym dodać encje do modułu energy, ale nie mam jak dopisać state_classe.

ja wywaliłem wpis z configuration.yaml odnośnie customize i rozsypały mi się wszystkie encjie więc przywróciłem jak było i działa normalnie - wniosek: customize.yaml działa jak działał.

@luki25 plik /config/customize.yaml

sensor.energy_duperszwance:
  device_class: energy
  state_class: total_increasing

PS to jest do przetestowania, bo u mnie “z automatu” mam właściwą klasę

dzięki za info, przyszło mi to na myśl i w ostateczności tak zrobię, ale nie powinno tak być, bo jak tak to wg mnie HA cofną się w rozwoju

Ja zrozumiałem czemu developerzy podjęli taką decyzję (fakt, jest to wkurzające, dla mnie dość szczególnie, bo jeszcze długo nie zamierzam się pozbywać centralek Vera, a chciałbym dość sporo sprzętu przenieść między instalacjami, a to dodaje naprawdę sporo niepotrzebnej roboty, bo naprawdę znacznie wygodniej było wyklikać niezbędne zmiany), ale ten element w GUI dawał zbyt łatwą możliwość uwalenia konfiguracji HA (zapewne chodziło o początkujących i równoczesny brak większej kontroli walidatora nad tym plikiem) część zabranej funkcjonalności jest podobno we właściwościach encji (nie zauważyłem, ale też nie miałem czasu kopać w tym temacie).

Natomiast w kwestii integracji - to ich autorzy powinni je dostosować do aktualnych wymagań HA (dokumentacja dla developerów jest naprawdę dobra) i co niektórzy to robią systematycznie wypuszczając aktualizacje na czas ale niestety jest część takich, którzy to zrobią dopiero gdy coś przestaje działać (to w kwestii state_class).

taka, ciekawostka, dziś zauważyłem, że czas w na przybycie kolejnej wartości w encji jest odliczany “za ile przybędzie” a nie jak poprzednie ile czasu upłynęło…
obraz

Zsynchronizuj czas w komputerze z którego to oglądasz z serwerem czasu.

Lovelace wyświetla zdarzenia dokonane “w przyszłości”, bo masz rozjechany czas między serwerem HA, a klientem na którym oglądasz interfejs.