HA core-2021.8.0

Właśnie update HA core wleciał. Szczegóły: https://www.home-assistant.io/blog/2021/08/04/release-20218/.
Powstał nowy dashboard dla energii. Tak to u mnie wygląda:

Trochę podobne do tesla-style-solar-power-card

Podobają mi się takie “gotowe” DIY rozwiązania pod konkretne potrzeby:

Home Assistant Glow

Zauważyłem dwie aktualizacje, czy jest wymagana jakaś kolejność aktualizacji? czy to w ogóle ma znaczenie w przypadku HA?

Ma znaczenie

  • jeśli nie zjadłeś zębów na snapshotach, to odradzam (i nie tylko ja) wersje xxxx_yy.0, często warto poczekać na kolejne wydanie z poprawkami (końcowa liczba >=1), tak swoją drogą automatyka proponująca snapshota przez aktualizacją core i dodatków jest naprawdę od niedawna (biorąc pod uwagę tylko te ostatnie kilka lat stosunkowo dużej popularności HA)
  • generalnie wypada zrobić upgrade chociaż raz na miesiąc ze wzgledu na miesięczny cykl wydawniczy HA core (aby podnieść “dużą wersję” o jeden, czyli jak na dziś z 2021.07.x do 2021.08.x), a to wynika z faktu, że wydania zawierają skrypty instalacyjne i np. odbywa się konwersja integracji z trybu YAML do GUI, i takie skrypty nie są trzymane wiecznie
  • zasadniczo przewidywany jest jeden kierunek → z niższej wersji na wyższą (możliwy oczywiście jest downgrade, ale nie należy przesadzać z ilością wersji w dół, zazwyczaj ma to sens jedną “dużą” wersję w dół i zwykle jej ostatnie wydanie -popatrz na obrazek jakie snapshoty trzymam na wypadek downgrade (ostatnie wydanie dużych wersji i wersja z której robiłem upgrade, to nie jest obrazek z realnej instalacji - tam snapshotów mam o wiele więcej, to tylko instalacja testowa)
    snapshoty_last_big_version_Screenshot 2021-08-12 at 20-33-43 Supervisor - Home Assistant
  • powinieneś czytać “Breaking changes” w Informacjach o wydaniu, tam się można dowiedzieć czegoś nie tylko o nowych funkcjach ale i o tym, co przestanie działać i dlaczego
    Category: Release-Notes - Home Assistant
    czasem są spore zmiany architektury HA i trzeba na to zwracać uwagę
1 polubienie