HA, ESP Easy i konfiguracja czujki ruchu po mqtt

Cześć,

W ostatnim czasie przesiadłem się z Domoticza na HA. Teraz jestem na etapie migracji sensorów, czujników, itp. Wszystkie czujniki mam na ESP8266 z wgrany ESP Easy (build z 11.2020). Skonfigurowałem MQTT brokera oraz przełączyłem czujniki BME280 i SHT30 bez większego problemu - wyniki przesyłają się poprawnie. Jednak do tych samych ESPach mam podłączone czujki PIR SR-501 i z nimi mam problem, nie przesyłają aktualizują się dane w HA. Mam ciągle status brak. Próbowałem różne konfiguracje w configuration.yaml, ale bez rezultatu. Moja obecna konfiguracja:

    #Czujniki PIR
binary_sensor: 
- platform: mqtt
  name: "Salon_Pir"
  state_topic: "ESP_4_4/PiRSalon/State"
  payload_on: "ON"
  payload_off: "OFF"
  qos: 1
  device_class: motion
  
- platform: mqtt
  name: "Sypialnia_Pir"
  state_topic: "ESP_1_1/PiR/State"
  payload_on: "ON"
  payload_off: "OFF"
  qos: 1
  device_class: motion

Próbowałem ze “/” przed ESP w state_topic, ale bez rezultatu.
Podobnie mam ze switchami. korzystałem z wpisu na blogu ArturHome jak skonfigurować przełącznik i działa zapalanie, ale nie można już go zgasić. Jakby ESP nie wysyłał statusu do HA, chociaż jest to zaznaczone w ustawieniach urządzenia.

Proszę o poradę.

A czy przypadkiem mqtt nie zgłasza false, true a nie ON, OFF?

Nie wiem jak działa komunikacja MQTT w ESP Easy ale obstawiam problem z błędnym tematem Mqtt. Użyj programu MQTT Explorer i zobaczysz rzeczywistą komunikację na mqtt. Wówczas dopasujesz topic.

Poprawnie skonfigurowany ESPHome sam zgłasza urządzenia i encje do HA. Jeszcze przy żadnym ręcznie nie musiałem tworzyć sensora.
Wróć do konfiguracji ESP, zobacz czy masz “api:”
Kolejna sprawa to zobacz logi ESP czy wszystko działa jak należy, potem mqtt Explorer, na końcu HA wejdź w integrację i urządzenia mqtt, musi tam być urządzenie że wszystkimi encjami.

Ale to jest ESP Easy nie Home…

Mój błąd, zapomniałem już że jest coś takiego jak espeasy.

https://arturhome.pl/konfiguracja/

@artpc , tak właśnie z tego Twojego poradnika korzystałem i czujniki Temp/Ciśn/Lux działają bez problemu.

Za Waszą poradą uruchomiłem MQTT Explorer i tutaj komunikaty wyglądają ok, ESP Easy wysyła poprawne zmiany stanu czujek PiR do brokera.

Na jednym z ESP Easy (ESP_1_1) zrobiłem upgrase firmware do najnowszego buildu, ale w komunikacji MQTT nic się nie zmieniło.

image

W encjach są tylko te co dodałem ręcznie, nie działa tutaj automatyczne wykrywanie urządzeń.
Pytanie, czy coś zrobiłem nie tak podczas dodawania sensora w pliku konfiguracyjnym?

A zmienia się stan PIRSalon z 1 na 0 ?

wg. MQTT Explorera tak. Za każdym wyzwoleniem czujki PIR. Po chwili jak minie czas ustawiony na potencjomentrze to wraca na 0

Jednak w HA, cały czas wyświetla status: brak

Jak napisał @wileu spróbuj w payload true i false albo 1 i 0

albo takiej konfiguracji

binary_sensor:
  - platform: mqtt
      name: motion sensor
      state_topic: "home/downstairs/kitchen/motion"
      device_class: motion

Temat rozwiązany.

Faktycznie pomogło zajrzenie do dokumentacji i ustawienie w konfiguracji

binary_sensor: 
- platform: mqtt
  name: "Salon_Pir"
  state_topic: "ESP_4_4/PiRSalon/State"
  payload_on: 1
  payload_off: 0
  qos: 1
  device_class: motion

Dzięki wielkie za pomoc.
Pozostało jeszcze ogarnięcie przełączników, ale to kwestia czasu :slight_smile: