HA i kontaktrony i inne czujniki

Witam wszystkich,
jestem totalnie nowy w tematach inteligentnego domu, jestem na etapie wykańczania domu i pociągnąłem kontaktrony do każdego z okien i drzwi zewnętrznych i chciałbym je wszystkie “wpiąć” w HA, łącznie mam teraz 10 kontaktronów (prostych, na 2 przewodach), chcę dodać jeszcze kilka na zewnątrz domu oraz dodatkowo podłączyć 4 czujniki zalania i jeśli to możliwe w miarę prosty sposób czujnik czadu.
Pierwotnie myślałem o podłączeniu wszystkiego po GPIO do Raspberry ale jak zacząłem przeszukiwać forum to zacząłem wątpić w to rozwiązanie. Na forum było już kilka wątków podobnych ale nie znalazłem konkretnego rozwiązania na taką skale poza boneio, którego nie udało mi się znaleźć do kupienia.
Ogromna prośba o pomoc w ogarnięciu tematu.
PS. HA będzie stał na pc w szafie a kable od czujników mam wyprowadzone w 1 miejsce w pokoju obok więc jak rozumiem najlepiej by było to spiąć jakoś po eth.

Są też inne podobne do boneio rozwiązania, jeśli dobrze poszukasz to znajdziesz, oto przykład
https://forum.arturhome.pl/tag/kincony

1 polubienie

widzialem te kincony, tylko z tego co rozumiem to one bazuja na tych relay-ach, czyli otwieraja/zamykaja obwod, a ja potrzebuje tylko odczytac sygnal z np. kontaktronow

Kompilowałem komuś (dla @Dominik_Lewiński ) wsad i pamiętam, że są i wejścia (jaki sens by miała tak rozbudowana bramka tylko z wyjściami?)

[…]
# Individual inputs
binary_sensor:
  - platform: gpio
    name: "a64--input1"
    pin:
      pcf8574: pcf8574_hub_in_1
      number: 0
      mode: INPUT
      inverted: true

  - platform: gpio
    name: "a64--input2"
    pin:
      pcf8574: pcf8574_hub_in_1
      number: 1
      mode: INPUT
      inverted: true

  - platform: gpio
    name: "a64--input3"
    pin:
      pcf8574: pcf8574_hub_in_1
      number: 2
      mode: INPUT
      inverted: true
# i tak dalej, przewiń sobie przykładowego YAMLa dla dużej wersji  KC868-A64 u źródła
[…]

Jeśli chcesz same czujniki zbuduj własną prostą samoróbkę,
Może być np. na bazie mocno okrojonego z zasobów ESP32-S2 które za to eksponuje bardzo dużo GPIO, na obrazku Waveshare ESP32-S2-Pico (nazwa wzięta z formatu płytki zgodnego z RPi pico)

RPi pico W na razie nie będę sugerował ze względu na eksperymentalny status w ESPHome, ale też ma od groma GPIO
https://www.raspberrypi.com/documentation/microcontrollers/images/picow-pinout.svg
Warto pamiętać, że tu mamy dostępne tylko WiFi (no ale przy rozsądnej budowie sieci powinno być wystarczająco niezawodne).

Aby DIY jako tako przypominało coś gotowego można dokupić breakout board (ten pasuje do obu płytek prototypowyh wspomnianych wyżej)

a są i bardziej wypasione

Jakkolwiek jakaś gotowa bramka będzie miała też od razu gotowe obwody np. rezystory podciągające (które w DIY na bazie prostej płytki prototypowej + breakouta będziesz musiał sobie zorganizować sam), no i wtedy zwykle są to rozwiązania z Ethernetem (a to wymaga choćby jako bazy ESP32, można wprawdzie wydłubać coś samodzielnie, ale gotowiec będzie z pewnością prostszy we wdrożeniu).

1 polubienie

Mam jeszcze wiecej do podłączenia i niestety nie znalazłem sensownego rozwiązania.

@szopen też szukam rozwiazania tego problemu albo najbardziej pasował mi expander I2C z izolacją optyczną ale takiego czegoś jeszcze nikt nie wyprodukował :worried: a nie chce sie bawić w rezystory podciągające. ESPHome proponuje takie rozszerzenie Arduino Port Expander — ESPHome

Wariantów jest sporo, wejdź na stronę producenta i wybierz co potrzebujesz, np.

Wszystkie moduły z ESP32 zaczynają sie od KC868-A lub KC868-E. W moim przypadku do modułu sterujacego oswietleniem w danym pokoju są podłączone przyciski i czujki (ruchu, kontaktrony) z tego pokoju i jak zawsze brakuje mi dodatkowych wejść. Nie chcę z wejścia na ESPHome-1 sterować wyjściami w ESPHome-2 bo to dla mnie “nielogiczne” podejście.
Takiego upakowanie in/out jak w boneIO nie znalazlem nigdzie a osobiście nie chce opierać całej automatyki na jednym boneIO.

Napisanie, że znam to rozwiązanie (ekspandera na bazie Arduino) byłoby sporym nadużyciem, ale miałem je w planie póki nie pojawiło się przynajmniej kilkanaście tanich i prostych alternatyw (jak dedykowane ekspandery portów), bo to jeśli mnie pamięć nie myli jest chyba ekspander najdawniej obsługiwany w ESPHome.
A w tej chwili taką ilość GPIO mamy dostępne “od ręki” na samej płytce MCU (jeśli wybierzemy jakiś model, który to ma, a wspomniane wyżej ESP32-S2 i RPi pico W mają).

Oczywiście rozwiązanie z izolacją galwaniczną ma swoje zalety.

Natomiast z tego co pamiętam ekspandery które są na pokładzie Kincony (tych modeli o których były dawniejsze dyskusje) mają wbudowane pullupy.