HA i sterowanie kotłem gazowym Vaillant VC 206/5-5

Marcinie widzę że jesteś z pod poznania, tak jak ja i ze masz pojęcie w temacie ogrzewania smart.
Czy byłbyś chętny ogarnąć u mnie temat?
Oczywiście odpłatnie.

Pozdrawiam

Chętnie bym pomógł, ale nie zajmuje się profesjonalnie zagadnieniami Smart Home, a jedynie traktuje je jako hobby/relaks po pracy. Swój wolny czas spędzam z dziećmi (mam 5ke w wieku wymagającym największego zaangażowania) i dlatego nie angażuje się w komercyjne projekty. Jestem instalatorem sieci i instalacji gazowych, a nie elektrykiem, czy w tym przypadku elektronikiem. Bawię się elektroniką, ale nie tworzę jej w wersji developerskiej. Troszkę mnie przeceniasz.
Mam wiedzę z zakresu funkcjonowania i składowych elementów systemu centralnego ogrzewania, wiem jak są sterowane i proponuje alternatywę dla tych, którzy chcą stworzyć własny algorytm sterowania ogrzewaniem o dane z zewnętrznych czujników czy zdarzeń o których producenci kotłów nawet nie myśleli.

Wiem że dla wielu osób chęć sterowania kotłem jest podyktowana względami ekonomicznymi, ale zapominają, że to producent najlepiej zna swój produkt i ograniczanie pewnych funkcjonalności nie wynika z samej chęci zysku, ale różnych jakości elementów wykonawczych, a sposób ich sterowania może mieć wpływ na ich żywotność.

1 polubienie

mógłbyś podać namiary gdzie znalazłeś ten dashbord?
Edit:

Instalował może ktoś ten dodatek można go połączyć z modułem ebus który wysyła dane po wifi

@Raku1 edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim.

Witam. Możesz napisać dokładniej jak dodałeś Vaillanta poprzez ebus razem z konfiguracją itd ? Na Twoim dashboard wygląda to super. Dzięki.

Mam kocioł gazowy Vaillant Ecotec VSC206 4-5 razem ze sterownikiem Multimatic VRC700 i na pietrze VR91. Do tego moduł rozszerzeń VR71. Zrobione mam 3 obiegi:

  • dwa grzejniki w łazienkach (pompa)
  • ogrzewanie podłogowe parter (pompa)
  • ogrzewanie podłogowe piętro (pompa)

do tego osobna pompa do cyrkulacji wody w kuchni.
Mam obecnie podłaczoną bramkę VR920 z apką na androida. Ale obecnie działa to tragicznie. Co prawda Vaillant zmienia to na nową aplikację myVaillant ale jest to stopniowo robione i chyba w I kwartale 2022 będzie zmiana… Tyle że Multimatic VRC700 pokazuje przybliżone zużycie gazu a w aplikacji już nie pokazuje. Dlatego chciałem zakupić adapter ebus adapter 3 i za jego pomocą zintegrować kocioł… i odczytać żużycie gazu i energii…

Potrzebujesz adapter ebus, daemona ebusd trochę czasu żeby to wszystko uruchomić. VSC 206 4-5 i VRC700 na pewno ładnie się integruje co do pozostałych modułów to nie wiem bo ich nie mam. Ze sterownika/kotła można odczytać wiele parametrów. Można też sterować temperaturami, trybami ogrzewania i podgrzewania CWU. Można zmieniać krzywą grzewczą czy wymusić natychmiastowe ładowanie zasobnika CWU.
Powyższy dashboard jest akurat Szymona od którego kupiłem adapter ebus. Mój bardziej minimalistyczny poniżej.

Ponieważ pyta mnie i to już któraś osoba jak będę miał chwilę udostępnię pliki na forum.

Dzięki wielkie za info. A powiedz mi jaki masz adapter ? I jakie koszta ?
A czy bez deamona nie da sie tego odpalić ? Bo ja HA mam jako gotowy obraz systemu… więc nie mam jak postawić tam daemona.

Edit:

Napisz też co to za motyw w HA?

@pepeEL edytuj Swoje posty- nie pisz jednego pod drugim!

Cześć, czy jest szansa że podzielisz się konfiguracją? Napisałem też na priv ale niestety nie otrzymałem odpowiedzi.

Też jestem chętny na konfig. Szkoda tylko że nie ma do HASSOS Add-On który byłby zamiast ebusd instalowanego na Debianie czy ubuntu… Bez sensu teraz abym dodatkowe jeszcze urządzenie musiał podłaczać aby zintegrować kocioł z HA… Jest add-on ale obsługuje tylko połączenie z adapterem po USB…serial…

gdzie masz taki add-on po USB?

You currently need an eBUS hardware interface connected via usb to make use of this addon .

@Jarek_S hej, jak u Ciebie nazywa się parametr, który podaje Ci aktualną moc - PartloadHcKW???
Czekam na udostępnienie pliku :slight_smile: → “obraz” zastępuje 1000 słów
z góry dziękuję

Tak dokładnie PartloadHcKW to aktualna moc. Jaki plik potrzebujesz?

A to nie jest czasem tak, że ta wartość to maksymalna ustawiona moc na kotle? Gdzieś tak czytałem (teraz nie mogę odnaleźć), ale nie jestem pewien.
Co do pliku, to mam prośbę o udostępnienie kodu tych kart do dashboard’u oraz składni do np. sensorów mqtt. Chciałbym mieć taką jak Ty kartę termostatu na dashboardzie. Z góry dziękuję

Raczej nie bo ja ręcznie mocy kotła nie ustawiam. Kocioł pracuje w trybie automatycznym na podstawie sterownika i zewn. czujnika temperatury. W historii widać że ta moc się zmienia.

obraz

Rzeczywiście, fajnie to widać w ujęciu czasowym.
Ten czujnik zew to DCF Vaillanta? Nie masz problemów, że gubi połączenie z zegarem czasu.

Tak DCF. Nie zauważyłem żadnych problemów z tym czujnikiem. Serwisant Vaillanta mówił mi że odbiornik czasu nie jest niezbędny do pracy kotła. Po prostu czas na sterowniku nie synchronizuje się na bieżąco i ręcznie trzeba przestawić czas zima/lato. Mój kocioł jakiś czas pracował bez tego czujnika bo na elewację gdzie zamocowany jest DCF miałem dociągnięte tylko dwa przewody i podłączyliśmy tylko czujnik temperatury z DCF.

Ja miałem problem z tą synchronizacją czasu ale było to jakiś czas temu… Jednak problem sam ustąpił i obecnie nie mam.

@Jarek_S czy jesteś w stanie pomóc mi odpalić to wszystko ? Adapter z Wemos mam już skonfigurowany z wgranym FW , dostał IP… mam go podłaczonego równolegle do bramki fabrycznej do komunikacji z internetem Vaillant VR920.
Następnie daemona EBUSD zainstalowałem na DOCKER na moim SYNOLOGY NAS… uruchomiłem to z parametrem -d ip_wemosa:9999, jednak coś nie che mi to działać… Możesz jakoś mi pomóc,… może przez FB messanger wtedy będzie szybciej? Będe ogromnie wdzięczny.

Ja mam z nim problem że czasem jak wyłącze kocioł z prądu i podłacze ponownie to czasem nie może pobrać temp zew. i mam komunikat błędu a czasem miałem kiedyś znów też że godziny nie mógł pobrać…

Ma może ktoś jeszcze dostępny moduł eBus na sprzedaż? :slight_smile: chętnie kupię.

Autor też ma/robi gotowce.