HA i sterowanie kotłem gazowym Vaillant VC 206/5-5

W ebus Adapter 3 mozna w prosty sposob dodac “USR-ES1 moduł z W5500” a ciekawe jak z tym adapterkiem powyzej. Moze ktos juz skorzystal?

Cześć,
Poniekąd zainspirowany tym wątkiem zakupiłem adapter eBUS w wersji 2, skonfigurowałem ebusd w moim ha. Zajęło to trochę czasu, ale jest. No właśnie jest i działa tzn. odczytuję encje, ale nie wiem kompletnie pojęcia jak sterować. Nie wspominając, że nie mam pojęcia jak zrobić taki wyczesany dashboard w tym zakresie.
Jest ktoś w stanie ktoś coś podpowiedzieć?

Pozostaje jeszcze zliczanie zużycia gazu CO i CWU, ale to pozostaje do zrobienia jak ogarnę sterowanie.

Edit:
Odpowiadam sam sobie -

Cześć. Posiadam VC 206/5-5 z regulatorem VRC700. Ostatnio zakupiłem eBus Adapter v3 (wersja z wemos). I teraz mam takie trochę laickie pytanie: czy eBus Adapter może działać podłączony równolegle do złącza BUS (wspólnie z VRC700) czy też muszę odłączyć VRC700?

Nie musisz odłączać. Adapter ebus podłączasz do tych samych styków eBUS na płycie pieca, co regulator. Działa równolegle.

Witam,
Gdzie można zakupić eBus Adapter v3, bo albo źle szukam, albo nie wiem sam :slight_smile:. Możesz podpowiedzieć?

Tutaj: https://ebusd.eu/myadapter/

@Jarek_S wrzucisz ten config? :smiley:

Witam, również bym był zainteresowany plikiem config
@Jarek_S można na niego liczyć?

Witam
Skonfigurowałem ebus z kotłem vailant i sterownikiemvrc 700
Działa chyba wszystko moge zmieniac temperatury i odczytywać parametry
jedynie w logach HA sypie mi błędami i do końca nie poreafie sobie z nimi poradzić
Macie jakiś może pomysł na to? nie jestem jakiś ogarnięty w tych sprawach


Mój bład nie wysłałem najważniejszego

- platform: mqtt
  name: "Ogrzewanie"
  modes: 
    - "auto"
    - "heat"
    - "cool"
    - "off"
  mode_state_template: >-
      {% set values = { 'auto':'auto', 'day':'heat', 'night':'cool', 'off':'off'} %}
      {{ values[value] if value in values.keys() else 'off' }}
  mode_command_topic: "convert/modeset"
  mode_state_topic:  "ebusd/700/OpMode"
  temperature_state_topic: "ebusd/700/z1RoomTemp"
  temperature_low_state_topic: "ebusd/700/z1NightTemp"
  temperature_high_state_topic: "ebusd/700/z1DayTemp"
  temperature_low_command_topic: "ebusd/700/z1NightTemp/set"
  temperature_high_command_topic: "ebusd/700/z1DayTemp/set"
  current_temperature_topic: "ebusd/700/z1RoomTemp"

Witam,
Od marca 2022 czekam na przesyłkę z ebusd.eu adaptera. Niestety cały czas jest przesuwana dostawa z uwagi na brak chipów. Jak już się zbliża termin to pojawia się nowy za dwa miesiące i tak w kółko.
Macie Panowie jakiś adapter do sprzedania lub wiecie gdzie mogę go nabyć w częściach lub kompletnego?
W między czasie udąło mi się nabyć płytkę do adaptera wersja 1.6, polutowałem i zacznę eksperymenty z nim, ale wolałbym wersję 3 (wifi lub lan).

jaki koszt tej płytki??

Właśnie się dowiedziałem że wysyłają do mnie adaptery ebusd więc się rozpoczęło. :+1::grin:
Trochę to zajęło ale wreszcie ruszyło.

to teraz jak porobicie konfigi w HA wrzucajcie tutaj… dla innych

Edit:

Jest ktoś w stanie wrzucić całe konfigi swojego pieca… U mnie jakieś dziewne odczyty są odnośnie zużycia gazu…dziwnie się to ma do licznika. Nie mam pojęcia w jakich jednostkach kocioł podaje…

1 polubienie

Do mnie holender nie wysylaja :slight_smile:

do mnie pisali z tydzień temu czy jestem dalej zainteresowany. Może i do Ciebie napiszą :stuck_out_tongue:

Cześć, faktycznie odczyty są jakieś dziwne. Odczytane z ebusd mocno odbiegają od tych z aplikacji czy licznika gazu. Co do faktycznego zużycia, kWh wyliczam wg. przelicznika GenGaz z faktury i pewnie dlatego wynik jest inny w aplikacji.

Byłoby super jakbyśmy powrzucali swoje konfigi. ( Ja jestem w trakcie kombinowania :stuck_out_tongue: )

Ebus:
image

Aplikacja:

Faktyczne zużycie:

Dzięki. Widzę że masz już nową aplikację do sterowania kotłem: myVaillant. Jaki masz kocioł model ? I powiedz mi jak ta aplikacja ci działa ? Nie ma opóźnień ? Bo ja mam aplikacje Multimatic i ona działa tragicznie. Zmienię coś w niej to zanim kocioł zareaguje to masakra jakaś tak samo czasem zanim pobierze aktualne dane z kotła to też masakra.

Tą aplikację mam już chwilę czasu w sumie zaraz jak się pojawiła to zrobiłem aktualizację no i powrotu nie było :stuck_out_tongue:. Chwilkę trzeba czekać ale nie jest źle. Kocioł to Vaillant VC 20CS/1-7 N-PL ecoTEC exclusive.

a jaka masz bramkę tą internetową Vaillanta ?

Tak, model VR 921. Blebleble musi być 20 znaków.