HA i WSD500A (czujnik temperatury)

Cześć,

Jestem świeżynka w świecie HA.

Podłączyłem (a przynajmniej tak mi się zdawało) dzisiaj 3 czujniki zigbee WSD500A przez Z2M

Tak wygląda mapa, niby jakieś połączenia są ale im do końca nie wierze :frowning:

Problem taki, że te czujniki nie pobierają świeżych danych? Czy coś jeszcze w konfiguracji zigbee2mqtt muszę ustawić? Czy może problem wynika ze słabego zasięgu (wspomagam się póki co tylko gniazdem ZigBee TUYA NAS-WR01B)

Acha i dlaczego wartości LQI są inne na mapie i na spisie urządzeń/pulpicie w panelu z2m ?

Dziękuje za pomoc.

Z jakiego koordynatora korzystasz?

Rozwiń co masz na myśli.

Koordynator to Sonoff Dongle Plus CC2652P ZBDongle-P

Nie pobierają nowych danych, zrobiły to mam wrażenie raz podczas parowania/ przyłączania do z2m i od kilku godzin są “martwe”.

W ustawieniach Z2M ustaw/aktywuj parametr Availability - dostępność. Będziesz miał informację kiedy ostatnio urządzenie przesłało dane.

Baterie w czujnikach wymieniałeś?
Szukając przyczyny dla testu jeden z czujników umieść możliwie blisko koordynatora.
I najważniejsze - koordynator masz podpięty na przedłużce?

o dzięki, tego nie wiedziałem… no i chyba okazuje się, że są po za zasięgiem wbrew temu co pokazuje mapka

Tak, koordynator na przedłużce. Baterie 100%.

Jutro (bo dziś już nie mam do nich dostępu) zrobię test przy koordynatorze.

System stawiam w piętrowym domu ok 200m2 - rozumiem, że tych routerów powinno być więcej ? Czy ogólnie czujniki etc. są wrażliwe na słaby sygnał ?

EDIT
Teraz widze, ze gniazdo spontaticznie odnalazło sie w sieci :slight_smile:

W wątku obok na tym forum, widzę, że mogą pojawiać się problemy przy podłączeniu koordynatora do portu USB3.0 - obawiam się, że właśnie tak mam podłączony (oczywiście przez przedłużacz).

Nie tylko czujniki, każde urządzenie musi mieć odpowiedni zasięg.

Jak chcesz aby sieć działała poprawnie zacznij od odpowiedniej ilości routerów. Albo skorzystaj z koordynatorów LAN i uruchom dwie lub trzy instalacje Z2M.

Sądzę, że jak parowałeś te urządzenia to byłeś blisko koordynatora a potem je wyniosłeś do dedykowanych lokalizacji a tam już nie mają zasięgu i się zgubiły. Paruj urządzenia zawsze z miejsca docelowego i do najbliższego routera.

dzięki za pomoc @rafkan

@MariuszAK Tak właśnie było, ale mimo to później sprawdziłem na Mapie i pokazywały LQI > 0, więc sądziłem, że powinny działać.

Jeżeli włączasz parametr Availability, urządzenie będą niedostępne w sieci (Poza siecią ) do następnego raportowania lub wciśnięcia przycisku na urządzeniu o ile jest w zasięgu.

Komentarz z ale tanio

duży błąd pomiaru temp. ±1C, błąd pomiaru wilgotności ±13%, częstotliwość odczytu 1h, brak wskazania temperatury w Google home

O dziwo w nocy wszystko zaczęło działać. Obecnie czujniki raportują na bieżąco. Magic :slight_smile:

image