HA kontaktrony i przekaźniki

Witam
Po pierwszych testach (DHT i esp) przyszedł czas na coś innego. Ponieważ kiedyś przy okazji remontu zostały rozprowadzone przewody po mieszkaniu, zamontowane kontaktrony w drzwiach i oknach oraz kilka punktów świetlnych (wszystko się schodzi w jednej skrzynce). Chciałbym wykonać taką akcję, otwarcie drzwi do łazienki włącza podświetlanie nocne w łazience na określony czas, podobnie z drzwiami do sypialni, otwarcie powoduje podświetlenie salonu.
Domyślam się że nie można podpiąć bezpośrednio kontaktronów do RB tak samo jak przekaźników.
Czytałem o mysensors i myślę że do tej akcji można go wykorzystać, problem w tym że nie wiem czy mogę wykorzystać esp8266 oraz nie wiem jak go zaprogramować.
Proszę o naprowadzenie lub wyprowadzenie z błędu.

Pozdrawiam

Myślę, że odpowiedz znajdziesz tu:

Jeśli wszystko masz doprowadzone w jedno miejsce to popatrz np. na to (jest to rozwiązanie moim zdaniem łatwiejsze od MySensors) w wątku opisane są gotowe moduły Kincony dedykowane do takich zastosowań

oczywiście na początek możesz podłubać na bazie ESP8266 i ESPHome

Dziękuje za pomoc, podpowiedzi były bardzo pomocne. Faktycznie ESP ma trochę mało pinów które można wykorzystać ale jak dla mnie do pierwszych testów jest oki. Co do oprogramowania to trochę problemów było z tymi wcięciami w skrypcie i nadaj jest to dla mnie trochę zagmatwane, a tak przy okazji jest jakiś kurs pisania skryptów czy może ogólnych zasad dotyczących składni, poleceń i stosowania wcięć, bo bazuję na gotowcach ze strony esphome, czyli robię kopiuj wklej bez głębszego zastanowienia a jak się coś wysypie to nawet nie bardzo wiem dlaczego i gdzie szukać przyczyny

Kwestia wcięć, to w sumie składnia YAMLa, niżej jeden z wielu uniwersalnych tutoriali (przy edycji plików konfiguracyjnych w YAMLu spotykanym też w HA jest stosowaniata sama składnia)

W ESPHome jest wbudowany linter (funkcja Validate), w dodatku sam edytor ma podstawową kontrolę składni, więc jeśli się popełni błędy, to zwykle już widać w przy edycji, że coś jest “nie halo”.