HA na płycie DN2800MT

Witam,
jestem tu nowy, chciałbym rozpocząć przygodę z HA i do tego wykorzystać płytę DN2800MT z procesorem Intel Atom N2800 1.86 GHz (2 rdzenie, 4 wątki) + 4GB RAM + dysk mSATA 32GB
Czy na początek do nauki taki hardware się nada, chciałbym podpiąć sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym + kilka gniazdek (obecnie pod bramką zigbee) oraz monitoring zużycia i produkcji energii (pc kaisai z podlicznikiem ABB + pv foxess na razie bez dodatkowego licznika).
Jeśli ten sprzęt się nada to jaką formę instalacji do niego najlepiej zastosować?

Na początek pewnie tak, czy na dłużej sam ocenisz. Chyba zdajesz sobie sprawę z tego jak bardzo wiekowa to konstrukcja, więc nie chcę obiecywać, że to się w ogóle uda.

Jeśli nie masz w ręce, to zdecydowanie nie kupuj.

Rozmiar tego ssd jest zdecydowanie za mały dla bezpiecznego i wieloletniego użytku, ale nie wiem czy sama konstrukcja nie jest dyskwalifikująca…

Brak wsparcia dla wirtualizacji, więc o ile w ogóle się to uda to proponuję HAOS-generic.

Jeśli jesteś linuxowym wyjadaczem to możesz spróbować HA core? (jeśli z HAOS-generic się nie uda)

Od lat pracuje tylko na dystrybucjach linuxa, ale że jestem “wyjadaczem”, to by była przesada.
Płytę miałem od lat z postawionym na nim debianie. Spełniała się jako domowy serwer mediów OMV.
Przeprowadziłem instalację haos_generic-x86-64-11.4, a potem aktualizację do 11.5 i wszystko przebiegło szybko i bez problemów.
Zrobiłem integrację z Tuya (w przyszłości muszę kupić jakiegoś dongla do obsługi zigbee bez bramki) i też działa.
Integracja Foxess też zainstalowałem poprzez HACS i działa :smiley: (na razie z chmury - docelowo przez rs485 jak kupię konwerter na usb)
Czy przez jeden konwerter będę mógł czytać dane z inwertera Foxess i licznika przy PC, czy muszą na osobnym?

Edit,
Wiem, że płyta jest wiekowa, ale do nauki i sprawdzenia funkcjonalności widzę, że się nada.
Przyszłościowo będę szukał czegoś lepszego, ale bez przesady i z niskim poborem energii.
Za wszystkie sugestie czego szukać będę wdzięczny.

2 polubienia

Jeśli jesteś w nich ustawić takie same parametry transmisji, ale różne adresy oraz HA może być dla wszystkich masterem, to możesz mieć choćby kilkanaście urządzeń modbus na jednej magistrali RS485.

To sam zobaczysz - jeśli komfort pracy będzie wystarczający, to nie widzę powodu do zmiany, jedynie na dane sugeruję sporo większy ssd, aby nie został zajechany szybko zapisami do bazy (w przypadku HAOS partycje systemowe można pozostawić na tym 32GB, natomiast na dane sugeruję rozmiar rzędu 100GB-250GB), kupno ssd msata o sensownym rozmiarze raczej nie ma sensu ekonomicznego, ale chyba bez problemu tam podepniesz ssd sata 2.5’, możesz też zrezygnować z tego msata i użyć wyłącznie 2.5’ (jeśli chcesz oszczędzać prąd to 2 nośniki nie mają sensu).

Mam dysk ssd 128GB, więc spokojnie mogę go tam dołożyć, bo jest możliwość dołożenia jednego dysku sata.
Wystarczy go wpiąć, czy trzeba dodatkowo coś zmieniać w konfiguracji?

W HAOS-generic jeśli podepniesz dodatkowy nośnik większy od obecnego, to to menu w czerwonej ramce stanie się aktywne


skorzystanie z tego menu wywołuje skrypt kopiujący partycję danych na nowy nośnik (tylko tą jedną partycję) oraz ustawiający starej i nowej odpowiednie etykiety, które powodują wyłączenie z użytku oryginalnej partycji z nośnika systemowego (nie zostaje usunięta).
Na dysku systemowym nadal pozostaje 7 partycji systemowych i pozostają one w użytku (w zasadzie tylko do odczytu, poza aktualizacjami systemu, więc można przyjąć, że wydłuży to żywotność tego nośnika aż poza śmierć techniczną całości konstrukcji).

Być może warto usunąć partycje z dodatkowego dysku przed podłączeniem.
(jeśli jest tam lvm to jest to z pewnością dobry pomysł)

obrazek dla przypadku podpiętego dysku USB (tylko w celu demonstracyjnym, by pokazać jak to działa), wygląda to podobnie dla każdego innego nośnika


Jeśli chcesz oszczędzać energię sugeruję jednak zmigrować instalację na nowy nośnik w ten sposób

Gdybym się zdecydował na aktualizację hardware to:
Fujitsu Esprimo i5-6400T 8 GB / 256GB SSD M.2 NVMe
czy
Intel NUC NUC8BEH i3-8109U 8GB/240 SSD
Cena tych używek jest porównywalna.
A może jednak bardziej przyszłościowo:
Mini PC FIREBAT T8 Pro Plus Intel N100 8GB/256GB z aliexpress za ok 500zł?

To ja trochę Ci utrudnię wybór i poddam pod rozwagę Dell OptiPlex 3000 Thin Client z Intel® Celeron N5105. Moim zdaniem wartościowa zasada, im młodszy sprzęt technologicznie w architekturze procka, tym lepiej. Z pewnością nie kupował bym już nic z 6gen.

Dell obecnie widzę za 467PLN w tej specyfikacji:


Tak, ale to za 4gb ram i 32gb eMMC, a za podobne pieniądze bym miał jeszcze nowszy Intel N100 z 8GB/256GB

Tak ale to Dell, a nie chińska myśl technologiczna i dlatego napisałem poddam pod rozwagę. Co do jakości tych pamięci już w cenie PC, to chyba wolę sam kupić kość i dysk w Polsce. Każdy wybiera sam… też mam dylematy, np. czy dokładać kolejnych elektrośmieci na tym kontynencie.

EDIT:
W tym FIREBAT T8 Pro Plus zdaje się, że RAM jest wlutowany.

Popieram takie podejście, wole wydać stówę/dwie więcej i zapomnieć o kłopotach założmy, że na dwa-trzy lata, te pieniądze są tego warte ale każdy liczy inaczej :grin:. Jakość sprzętu Della mogę potwierdzić (doświadczenie zawodowe).

1 polubienie

Ok, ostatecznie zamówiłem Mini PC FIREBAT T8 Pro Plus Intel N100 8GB/256GB za 110.82$ z ali.
450pln to nie tragedia, a opinie na openwrt ma niezłe, więc zaryzykowałem.

To w końcu który model wziąłeś?
bo z tego co widzę T8 Pro = celeron N5095, a T8 Plus = N100
Pochwalisz się fotkami ze środka jak dojdzie?

n100, oczywiście, że się pochwalę :smiley:

1 polubienie

Ta cena zawiera VAT? Wydaje mi się za piękne…

Wedle przepisów i opisu oferty Vat został naliczony.

1 polubienie

Po wielu perypetiach, wreszcie mam swój miniPC.
Ostatecznie zdecydowałem się na taki na CPU N100 z wolnym gniazdem RAM DDR5,

  • czterema portami LAN i226-V 2.5G
  • 1 x M.2 nvme/pcie3.0, 1x M.2 nvme 2280 SSD, 1 x 2,5 ''sata3 SSD/HDD
  • 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.0

Zamontowałem 16GB RAM Cruciala i dysk SSD SATA 240GB Cruciala ( taki miałem, ale docelowo szukam jakiejś promocji na NVME minimum 1TB).

1 polubienie