HA na Proxmox - zmniejszenie dysku

Mamy tu jakichś magików od Linuxa ? Walczę ze zmniejszeniem dysku dla HA postawionym na Proxmoxie. Podpowiecie jak to zrobić ? Doszedłem do zmniejszenia dysku z poziomu Proxmoxa:
lvresize --size -10G /dev/pve/vm-104-disk-1
Z tym nie ma problemu, dysk się zmniejsza niestety HA nie wstaje. Próbowałem również z poziomu konsoli HA robić: fstrim -av jednak również nic to nie daje. Domyślam się, że problemem jest niezmniejszenie filesystemu od strony HA. Jednak nie bardzo wiem jak to zrobić. Jest to chyba ext4 ale nie ma w HA narzędzia aby to zmniejszyć.
image

Podpowie ktoś ? Myślę, że wielu osobom się to przyda.

Z HA tego nie robiłem ale ze zwykłym debianem owszem. Wrzuć obraz gparted do proxmoxa, w danej VM (HA) podmontuj te iso jako cdrom, następnie przy uruchamianiu VM wciskasz ESC i masz boot menu. Odpalasz z cdrom i zmniejszasz co trzeba.

Zmniejszyć możesz partycje na dysku ale nie dysk, no może jak dysk wirtualny jest thin-provisioned.

Nigdy tego nie robiłem, bo nie używam proxmoxa, ale podejrzewam, że kluczowe jest zmniejszenie partycji hassos-data (na obrazku powyżej to /dev/sda8), a dopiero później można zmniejszyć wolumen lvm (na tyle, aby się w nim nadal mieściły partycje), uruchomienie HAOS po takiej operacji może trwać kilkadziesiąt minut (skrypty startowe testują czy nie ma błędów logicznych i dopasowują rozmiar partycji by wykorzystać całe dostępne miejsce).

Cześć, czy udało Ci się zmniejszyć rozmiar? mnie też HA nie wstaje po komendzie lvresize. Przydzieliłem w Proxmox dla HA 120GB dysku, czyli całość i chciałbym zmniejszyć do 90GB. Może jest jakiś inny sposób?

Z tego co wiem (może się coś zmieniło, ale wątpię), problem nie jest rozwiązywalny w większości konfiguracji proxmoxa, należy wykorzystać backup HA i na etapie onboardingu użyć go na świeżej instalacji (jak rozumiem przygotowałeś sobie taki backup i masz go w bezpiecznym miejscu, skoro zdecydowałeś się na operacje niskopoziomowe).

Dzięki za odpowiedź, powiedz mi czy backup zrobić z poziomu Proxmox bo wtedy robi mi kopię 120 GB

Zrób z poziomu HA a nie proxmoxa (to zupełnie inny backup, nie mam na myśli proxmoxowego snapshota).
Oczywiście musisz na wstępie mieć działający HA, więc jeśli już “mleko się rozlało” (nie jesteś w stanie przywrócić go do działania) to nie mam pomysłu.
Jeśli masz działający HA ale brak miejsca na jego partycji danych, to zgraj na inny komputer stare backupy (to tylko taka kopia na wszelki wypadek) i je wszystkie skasuj z oryginalnej lokalizacji.
Jeśli przechowujesz media, to je przerzuć w inną lokalizację (inny komputer/fizyczny dysk) i nie uwzględniaj ich w pełnym backupie HA.

Idea tego rozwiązania polega na usunięciu całego wolumenu, który nie jest pomniejszalny, założeniu nowego odpowiednio mniejszego, świeżej instalacji HAOS-ova i w nim odtworzenie jedynie backupu HA (na ultra “zapuszczonej” instalacji taki backup nie ma zazwyczaj więcej niż kilka GB), backup HA zawiera konfigurację HA i Dodatków oraz dane potrzebne do ich odbudowy online, sam HAOS czasem wymaga dodatkowo ręcznej minimalnej konfiguracji (zależy jak go konfigurowałeś).

PS Jeśli nie używasz żadnych innych maszyn wirtualnych niż HAOS to proxmox nie ma żadnego sensu, wiec zamiast niego można użyć instalacji HAOS-generic bezpośrednio na sprzęcie (jeśli spełnia wymagania) - możesz w nim wykorzystać backup HA tworzony w HAOS-ova.