HA na Proxmox - zmniejszenie dysku

Mamy tu jakichś magików od Linuxa ? Walczę ze zmniejszeniem dysku dla HA postawionym na Proxmoxie. Podpowiecie jak to zrobić ? Doszedłem do zmniejszenia dysku z poziomu Proxmoxa:
lvresize --size -10G /dev/pve/vm-104-disk-1
Z tym nie ma problemu, dysk się zmniejsza niestety HA nie wstaje. Próbowałem również z poziomu konsoli HA robić: fstrim -av jednak również nic to nie daje. Domyślam się, że problemem jest niezmniejszenie filesystemu od strony HA. Jednak nie bardzo wiem jak to zrobić. Jest to chyba ext4 ale nie ma w HA narzędzia aby to zmniejszyć.
image

Podpowie ktoś ? Myślę, że wielu osobom się to przyda.

Z HA tego nie robiłem ale ze zwykłym debianem owszem. Wrzuć obraz gparted do proxmoxa, w danej VM (HA) podmontuj te iso jako cdrom, następnie przy uruchamianiu VM wciskasz ESC i masz boot menu. Odpalasz z cdrom i zmniejszasz co trzeba.

Zmniejszyć możesz partycje na dysku ale nie dysk, no może jak dysk wirtualny jest thin-provisioned.

Nigdy tego nie robiłem, bo nie używam proxmoxa, ale podejrzewam, że kluczowe jest zmniejszenie partycji hassos-data (na obrazku powyżej to /dev/sda8), a dopiero później można zmniejszyć wolumen lvm (na tyle, aby się w nim nadal mieściły partycje), uruchomienie HAOS po takiej operacji może trwać kilkadziesiąt minut (skrypty startowe testują czy nie ma błędów logicznych i dopasowują rozmiar partycji by wykorzystać całe dostępne miejsce).