HA nie wykrywa encji z Ikea Xiaomi po Zigbee

Po dodaniu urządzeń Ikea oraz Xiaomi termometr przez Zigbee, które są widoczne w zakładce Zigbee.
Nie widzę ich, HA nie wykrywa ich, nie powiadamia mnie o nowych encjach.

Gdzie mogę je znaleźć ?

Logi:
Zigbee2MQTT:info 2021-08-17 22:53:35: MQTT publish: topic ‘zigbee2mqtt/Czujniktemp1salon’, payload ‘{“battery”:100,“humidity”:68.35,“linkquality”:70,“pressure”:1017.1,“temperature”:24.26,“voltage”:3255}’

Kliknij w urządzenie: Screenshot - 18.08.2021 , 00_48_20 w ikonkę z długopisem

Screenshot - 18.08.2021 , 00_48_32
Nazwij sobie urządzenie na bardziej friendly, zaznacz Update Home Assistant entity ID i Save changes
Pod podana nazwa znajdziesz swoje urządzenie w HA

Zmieniłem nazwy zaznaczyłem update, nadal encje są nie widoczne. HA nic nie wykrywa nowego nawet Tasmoty która wykrywał, czy może byc to spowodowane próbą separowania Supli po mqtt ?
Encje szukam w Konfiguracja - Rejestr Encji
Podsyłam screny

A sprawdź czy aby mqqt masz dobrze skonfigurowane bo wychodzi że nie przekazuje nic - literówka w haśle np czy błędny IP.

Czyli popsułeś konfigurację Mosquitto brokera bo to on pośredniczy w komunikacji między HA a Zigbee2MQTT. HA automatycznie wykrywa urządzenia nie w Zigbee2MQTT tylko w brokerze MQTT.

Sprawdzałem wpisywałem to samo Hasło i nic

To ponowna konfiguracja tylko pomoże

Zobacz na zdjecia wyglada ze startuje Ok,

Połączenie jest, widać jeśli odinstalowałem i zainstalowałem mqtt

Zatrzymaj Zigbee2Mqtt , usuń z katalogu /config/zigbee2mqtt wszystkie pliki ( tam jest jeszcze podkatalog log, jego zostaw ) i uruchom Zigbee jeszcze raz.

Jeśli przeinstaluje HA, czy muszę ponownie zaprogramować wgrać soft do usb zigbee ?
Zapewne pliki od zigbee rowniez są na sd karcie na RPI ?

Nie tak radykalnie. Po prostu usuń pliki konfiguracyjne i uruchom to jeszcze raz. Nie będzie “śmieci”.

Drastyczne i desperackie posunięcie :wink: i nie w Zigbee2MQTT szukałbym problemu.
Pierwsze co należy zrobic to odtworzyć z backupu (snapshotu) ostatnią działąjącą konfigurację.

1 polubienie

Wyczyściłem katalog config pozostawiając pliki zgodnie z instrukcja, urządzenia z zigbee znikły sparowalem je jeszce raz ale encji nie ma jak nie było. Kopi zapasowej nie mam.
Problem pojawił się gdy zgodnie z instrukcja sparowalem czujnik z Supla. Podsyłam fotkę.
W weekend zrobię instalacje HA, tylko proszę o podpowiedz.
Czy instalować HA na rpi czy HA zainstalować na Rasbian oraz zainstalować dodatkowo Node Red ?

Pierwsze co widzę i od razu mi się nasuwa pytanie : czemu do pliku yaml wpisujesz konfigurację brokera MQTT ?
Bo tu chyba leży Twój błąd że konfigurujesz wg nieaktualnego tutoriala.
Jakiego masz dongla do Zigbee ?

1 polubienie

CC2531,
Jak powinno to być skonfigurowane?

To może byc ten błąd bo juz tak mi się raz stało, po czym zrobiłem re instalacje HA, teraz drugi mam ten sam problem i juz chce sobie odpuścić czujnik z Supli.

Czyli jesteśmy w domu :slightly_smiling_face:
Masz skonfigurowany Mosquitto Broker ?

Tak, mam. Wszystko działało

To usuń Zigbee2MQTT i jego pozostałości i zainstaluj jego jeszcze raz.
Usuń wpis który dałeś do pliku configurations.yaml.
Restart serwera i skonfiguruj ponownie Zigbe2MQTT.