HA - odświeżanie systemu

Panowie, polecam odświeżyć system poprzez nową czystą instalacje HA i przywrócenie backup z googla, różnice ogromna:

  1. Szybciej działa system
  2. Cały HA waży mniej - backup z proxmoxa był 17gb, obecnie 4gb
  3. Zużywanie pamięci ram się obniżyło, codziennie w nocy miałem restart systemu i do kolejnego obciążenie dochodziło do 6gb, obecnie w poniższym punkcie mam 4,25GB przed restartem.

jeden minus, mariaDB bazę trzeba na nowo założyć - czyli odinstalować i ponownie zainstalować dodatek, hasło można przekopiować

Poprzednia instalacja miała miejsce w grudniu

Ja pierdzielę miałeś obciążenie procka na poziomie 6 rdzeni mając tylko 4?
Monitorujesz użycie swapa?

procek to sie nie obciąża, jak ram, swapa nie sprawdam, bo nie bardzo wiem jak. Patrze tylko na wykorzystanie pamięci, bo jak jest na full to system zaczyna nie domagać, głównie automatyzacjie, dlatego zrobiłem codzienny autorestart hosta w nodeRed o 3:00

Procek miałeś prawdopodobnie obciążony powyżej 100% m.in. z powodu intensywnego wykorzystania swapa, przykładowo HassOS zrzuca pamięć do swapa gdy zajęcie pamięci przekracza 80%, nie wiem jak to wygląda w kontenerze w VM, ale było nie było obraz maszyny wirtualnej jest systemem plików zamkniętym w pliku znajdującym się w innym systemie plików.
Intensywne wykorzystanie zram (kompresowanej pamięci) też żre procek swoją drogą.

na screenie to jest obecny obraz ha, i obciążenie procka wynosi okolo 5% z 4 rdzeni, więc procek nie jest obciążony, chyba źle to zinterpretowałeś, więc chyba nie wygląda to źle, sam HA też nie jest jakoś obciążony

Możliwe - nie zjadłem wszystkich rozumków, poprzedni screenshot pochodzi chyba z proxmoxa, nie wiem ile masz na nim uruchomionych VM, że miałeś procek zajęty w 150% przez tak długi czas.

Sam HA nie jest “procesorożerny” - na żadnej maszynie jaką przetrenowałem z HA nie było to nigdy więcej niż kilkanaście % procesora, ale tu 2 wykresy, gdy swap poszedł w ruch przy moim najnowszym eksperymencie - udało mi się osiągnąć load 150 w sytuacji gdy użycie swapa osiągnęło 40% - konkretniej takie obciążenie było raczej przy zwalnianiu swapa- próbie zamknięcia systemu, ale to obrazuje jak bardzo obsługa dysku może zająć procesor
swap_a_load_cpu_Screenshot_2021-04-15 Przegląd - Home Assistant
load to taka trochę dziwna miara, ale obrazuje ile razy wolniej (lub szybciej) w porównaniu do czasu rzeczywistego zostają wykonane zadania obliczeniowe, czyli można to przeliczyć np. na to ile rdzeni byłoby potrzeba aby wykonać te obliczenia w czasie rzeczywistym (tj. taka przenośnia, ale odnoszę się do tego co pisałem wyżej o obciążeniu wystarczającym dla 6 rdzeni podczas gdy masz 4)

Load 4 na 4 rdzeniach to jest 100% obciążenia całego procesora, na obrazku powyżej jest procek 2-rdzeniowy.