HA po https:// i po http:// brak tts

Witajcie.
Pojawił mi się problem na istniejącej instalacji.
Zrobiłem kilka unowocześnień po naukach “arturhome”, przyznam, że nie spotkałem lepiej tłumaczonych lekcji. Wszystko pięknie śmiga.
Ale - zrobiłem za pomocą pomocnika - przełącznik, który chciałem sterować głosem.
Do tej pory miałem sterowanie głosowe googla tylko urządzeń innych firm i działało super.
Ale, żeby działało coś co mam w HA musiałem zrobić coś czego nie znalazłem w naukach Pana Artura i pewnie dlatego mam dramaty. Udałem się do https://www.youtube.com/watch?v=OGiDPIx_mVQ i zrobiłem krok po kroku - efekt? bosko jest, z tym, że nie do końca. Po tym zabiegu przestało działać tts. nie mam w ogóle komunikatów. ale jeżeli z configuration.yaml wywale:

http:
  ssl_certificate: /ssl/fullchain.pem
  ssl_key: /ssl/privkey.pem
  base_url: https://stronamoja.duckdns.org

czyli coś dzięki czemu działa https wszystko wraca do normy ale nie ma https czyli poleceń głosowych.
Czy ktoś podpowie jak zrobić aby działało i tts i polecenia do głośnika google na raz?
Poproszę wersje dla idioty.
Pozdrawiam i dziękuje za dotychczasowe nauki.

dopisz port :8123 do adresu

Dlatego że google tts nie akceptuje certyfikatów self signed. Musisz użyć takiego “pełnego” (kupionego) certyfikatu. Ewentualnie uruchomić dostęp przez NabuCasa i podać adres NC w base_url dla ttsa.

Dopisałem i 8123 i 443

Mam własną domenę na Home.pl czy jak tam dokupię certyfikat ssl i dopnę do domeny to będzie to śmigać?

Powinno ale z home.pl nie testowałem. Tylko wtedy HA musisz przepiąć na tą domenę i w nim podpiąć te certyfikaty, które zakupisz czyli konfiguracja:

http:
  ssl_certificate: /ssl/fullchain.pem
  ssl_key: /ssl/privkey.pem

musi odwoływać się do zakupionych przez Ciebie certyfikatów, a nie tych pobieranych przez letsencrypt.

OK kupuje i się pobawię - dam znać

koniecznie podziel się wynikiem

Może komuś się przyda. Ja robiłem wg tej instrukcji i wszystko fajnie działa. Trzeba tylko mieć stałe IP.
Ogólnie wychodzi po kosztach zakupu domeny (5 zł na rok - .ovh). Certyfikat SSL z Let’s Encrypt - darmowy.
Tak to się prezentuje z poziomu przeglądarki:
tempsnip

Tak jeżeli chcesz mieć własną domenę. Jeżeli nie chcesz własnej domeny możesz korzystać np. z DuckDNS.org przy stałym publicznym adresie IP jak i dynamicznym publicznym adresie IP.
Zarejestrowałeś “swoją” nazwę w domenie z końcówką .ovh która należy bezpośrednio do firmy OVK więc trzeba mieć na uwadze, że nigdy nie przeniesiesz jej do innego rejestratora domen, to tak samo jak utworzenie nazwy w domenie .nazwa.pl.
Ogólnie bardzo dobre podejście do tematu zdalnego dostępu do HA z internetu, proste i tanie obejście problemu :slightly_smiling_face:.

hejka, jest jeszcze jedna opcja bezkosztowa, ja tej używam

@luki25 też jej używam i działa bez problemu. U mnie niestety comiesięcznym kosztem jest zmienny publiczny adres IP. INEA się wycwaniła i prywatnych użytkowników światłowodu wstawiła za NAT.

Tylko tu gdzie ta Pani opowiada trzeba na routerze mieć opcje dns serwer a niestety nie każdy go ma, i u mnie niestety nie ma i nie idzie za nic. ale będzie sobota niebawem i pobawie się i z własnym ssl i z w/w rozwiązaniami.
Na razie dziękuje za pomoc.

Hmm… nie znam angielskiego zbyt dobrze i nie wypowiem się, ale na na routerach pootrwierałem tylko porty z przekierowaniem na maszynę z HA i to na nim jako repozytorium do HA działa serwer DNS. @marcinwojciesz

zgadza się, ale jak nie znacie angielskiego, to włączcie napisy we filmie i ustawcie auto tłumaczenie na polski… , nie dawno się kapnąłem… z hiszpańskim językiem, to była dopiero porażka, jak uczyłem się na początku.