HA pomiar temperatury i alarm

Witam
Założenie: czujnik temp. Po przekroczeniu np. 80 stopni prześle sygnał na syrenę iż jest za wysoka temp.
-Chciałbym aby system działał bez dostępu do Internetu czyli ZigBee
-Czujnik z pomiarem temp. minimum 100-120 stopni Znalazłem RTX z ekranem LCD (ZTHS3) Istotne aby pomiar do HA był wysyłany około co minutę (może być częściej). Czujnik zostanie zamontowany przy wyjściu ciepłej wody z pieca CO.
-Syrena

Wspiera 8 różnych dźwięków więc znajdę jeszcze dla niej inne zastosowania …
-oczywiście info o za wysokiej temp. było wysłane na syrenę jak i na telefon
-współpraca z ConBee 2 i HA

Wszelkie uwagi mile widziane
EDIT: 2023.01.18.godz 23:15
Przeszastam za link do sklepu

Jestem początkującym z smart tematem.

Wymyśliłem sobie następująco rozwiązanie problemu ewentualnie zagotowania wody w piecu. (jest wiele czynników które mogą to spowodować , a najbardziej popularne to brak prądu lub czynnik ludzki) Najbardziej zależy mi na tym aby w nocy było „bezpiecznie”

Na terminalu instaluje proxmox do tego podpinam UPS (docelowo konfiguracja z NUT) i ConBee 2. Następnie instaluje maszynę wirtualną z HA.

-Czujnik temp. na piecu daje sygnał na syrenie jak przekroczy temp. np. 75 stopni. (czujnik temp chciałem aby był do 100-120 stopni aby na bieżąco można było monitorować czy temperatora spada czy rośnie w przypadku „awarii” pieca

-Czujnik temp i syrena połączona bezpośrednio z ConBee więc odpada problem że posypie się sieć (internet/switch/AP) chcę wykluczyć jak najwięcej czynników które mogły by spowodować problemy.

-Najlepiej aby system „alarmowy” był totalnie autonomiczny co do za wysokiej temperatury (ekstra mały UPS mogę zorganizować do zasilania). A dodatkowo możliwość integracji z HA lub np. Domoticzem, w razie potrzeby na proxmox mogę mieć dodatkowy system…

-W innym wątku też poruszyłem temat sygnalizacji zaniku zasilania, dlatego chciałbym aby syrena obsługiwała minimum 2 rodzaje dźwięków. Wstępnie zaproponowano aby używać funkcji ping do np. żarówki. Albo sprawdzać czy dane urządzenie jest nadal dostępne. Ping jest spoko rozwiązaniem, ale chciałbym coś bardziej pewnego czyli sprawdzanie statusu urządzenia poprzez ZigBee.

Może pospinać to fizycznie kablami np. skrętką (terminal/czujnik temp./syrenę) Tylko jaki sprzęt wykorzystać.

W ogóle, to może zacznijmy od tego, że HA od mniej więcej roku albo nawet 2 lat nie działa w pełni poprawnie bez dostępu do Internetu (a przynajmniej dotąd nikt się nie pochwalił w pełni działającą konfiguracją w takich warunkach, generalnie jakieś obejścia były już proponowane, ale nie wiem czy ktokolwiek sprawdził, że wystarczy mieć własny serwer NTP by pełne działanie i restart był możliwy w warunkach offline).
Więc sugerowałbym najpierw sprawdzenie, czy to co planujesz zadziała “w warunkach bojowych”.

W innym wątku już ktoś napisał, że ta syrena którą pozycjonujesz linkami do konkretnego sklepu to straszne g…no.

Jeszcze jeden link pozycjonujący i poleci BAN.
Powyżej podmieniłem na link do specyfikacji na stronie producenta i tylko takie są tu lubiane.

Jak będziesz miał 100 stopni na wyjściu CO to jest już za późno. Kiedyś miałem starego kopciucha i znam problem “za wysokiej temperatury na piecu” więc zbudowałem proste rozwiązanie na https://heltec.org/project/wifi-kit-8/ z czujnikami DS18B20, na tym oczywiście ESPHome, do tego HA z powiadomieniami na AndroidTV oraz TTS na telefon, ani razu woda nie zagotowała się w piecu :grin:.

Niektóre z dodatków Lovelace z HACS wykraczają się bez dostępu do neta , mamy ekran pełen czerwonych błędów.

:confused: Czyli aktualnie jak internetu nie będzie to żarówki nie zapalę :D,
A w sieci HA określany iż jest autonomiczny niezależny od chmury :confused:

Edytowałem pierwszy post z opisem bardziej szczegółowym

Niekoniecznie. Jak podejść do tematu z głową to się wszystko da. Tylko nie traktować samego HA jako remediom na wszystko :wink: Ja poszedłem inną drogą i wiem, że nie jestem tutaj jedyny w takim rozwiązaniu. Dla mnie samo HA to narzędzie dla integracji oraz wyświetlania danych. Taki panel. Ale same czujniki i inne urządzenia mam spięte w MQTT, a automatyka działa bezpośrednio w NR. Nawet jak padnie HA, to światło zapalę. Co prawda nie z poziomu aplikacji HA, ale włączniki same działają. I inne rzeczy też zadziałają.

Czyli dla Ciebie Node-RED jest elementem kluczowym w automatyce domowej, dodatkowo jeszcze broker MQTT jest elementem wymaganym aby wszystko działało. W jaki sposób te dwie aplikacje masz uruchomione?

Jaki jest sens użycia czujnika do 120 stopni?

Nigdy nie będzie bo masz kilka a nawet za dużo elementów, od których działania zależy cały ten system „alarmowy”.

1 polubienie

Ja nie mam standardowej instalacji HA z supervisorem itd. U mnie wszystko jest ręcznie składane jako osobne byty na dockerach i potem spinane niezależnie. HA node red jest jako dodatek w wersji obecnie bodajże 14, a prawdziwy NR jest w wersji obecnie 3.0.2 :slight_smile: By wszystko kompletnie padło to cały system musiałby paść.

Aktualnie proxmox tylko zainstalowany, więc można powiedzieć że jestem na pierwszym kroku.
Node-RED i broker zainstaluje poprzez HA. I mam zamiar wszystkie automatyzacje robić w NR

-Dlatego zastanawiam się nad podłączeniem tego w ten sposób iż czujnik temp. sam wyśle informacje do syreny (nawet do syreny nie SMART) i dodatkowo będzie podawał bieżącą temp. do Node-RED a w nim będzie reszta automatyzcji.
-Albo iść całkowicie niezależnie czyli czujnik temperatury spięty z syreną bez komunikacji z innymi urządzeniami. I do tego drugi czujnik temp który łączy się SMART.

Czyli muszę szukać urządzeń wspierających MQTT i najlepiej również ZigBee?, też biorę ewentualnie pod uwagę zmianę oprogramowania układowego w smart urządzeniach aby było wsparcie dla MQTT

Świadomość czy temp spada. Ważne żeby było do 100 stopni a jak będzie więcej to spoko (tak wiem w jakiej temp. woda wrze :wink: )