HA przestał wykrywać encje Sonoff Mini

Witam,

mam taki problem… od jakiegoś czasu korzystałem z modułu Sonoff Mini z wgraną Tasmotą i wszystko śmigało bez problemu, po skonfigurowaniu na Mini MQTT urządzenie dogadało się z HA i wszystkie encje pojawiły się automatycznie. Ostatnio jednak w wyniku pewnych roszad przeniosłem Mini do innego pomieszczenia i postanowiłem zmienić mu nazwę. Prawdopodobnie zmieniłem ją nie tam gdzie trzeba (w Tasmocie podaje się w kilku miejscach nazwę urządzenia) i nie było efektu czyli w HA Mini miało wciąż starą nazwę. Nie znając przyczyny postanowiłem usunąć urządzenie z integracji Mosquito licząc, że automatycznie doda się z nową nazwą. W międzyczasie zrobiłem aktualizację Tasmoty z 9.3 na 9.4. Niestety po usunięciu urządzenia nie pojawia się już żadna encja. Komunikaty MQTT dochodzą do Mosquito, widzę to jak włączę nasłuch tematu rozgłaszanego przez Mini.
Wiem, że mogę sobie dodać wszystko ręcznie ale zastanawia mnie co się stało, czy problem z nie wykrywaniem Mini jest efektem jego wcześniejszego usunięcia z Mosquito czy aktualizacji Tasmoty czy czegoś jeszcze innego. Mini ma wgraną Tasmotę Lite czyli teoretycznie nie działa na nim SetOption19 ale wcześniej jakoś HA go wykrył automatycznie.

pozdrawiam

Zresetuj sonoff wybierz jedna z odpowiadających ci opcji

Reset
1 = reset device settings to firmware defaults and restart (see warning below)
2 = erase flash, reset device settings to firmware defaults and restart
3 = erase System Parameter Area in flash (Wi-Fi calibration and related data) and restart (see warning below)
4 = reset device settings to firmware defaults but retain Wi-Fi credentials and restart
5 = erase all flash and reset parameters to firmware defaults but keep Wi-Fi settings and restart
6 = erase all flash and reset parameters to firmware defaults but keep Wi-Fi and MQTT settings and restart
(Erase of flash can take a few seconds to complete and there is no output during the erase process on the serial or web console)
99 = reset device bootcount to zero
⚠️ For reset 3and reset 1, device must be power-cycled in order to load new Wifi System parameters.

Opcja 4 resetuje wszystko oprócz WIFI

4 = reset device settings to firmware defaults but retain Wi-Fi credentials and restart

Reset 4

Skonfiguruj na nowo MQTT i swój moduł, jak będzie wszystko chodzić to ustaw SetOption19 0
Nie zapominaj ze dodając to samo urządzenie 2 razy z tymi samymi nazwami MQTT zmieniają się nazwy encji stare pozostaną nieaktywne a nowe będą miały zmieniona końcówkę

Niestety bez powodzenia. Kupiłem dziś drugiego Sonoffa Mini i porobiłem trochę testów i wygląda to tak, nowe urządzenie, wgrana Tasmota 9.4.0, wszystko skonfigurowane włącznie z MQTT i nic, w konsoli Tasmoty jest info o połączeniu z serwerem ale w Mosquito nie pojawia się nowe urządzenie. Downgrade do Tasmoty 9.3.1 bez ruszania ustawień i pojawia się nowe urządzenie, pojawiają się również encje. Na stronie Tasmoty jest info, że wersja Lite nie obsługuje rozgłaszanie encji czyli nie działa SetOption19, tylko nie wiem od której wersji bo dopiero wczoraj to zauważyłem kiedy była już wypuszczona 9.4.0, być może dopiero od tej wersji ta funkcja nie działa dla tego na 9.3.1 śmiga.
Kolejny problem to sam Mosquito, zauważyłem, że jeśli raz wykryje urządzenie i zostanie ono ręcznie usunięte to za cholerę nie chce wykryć go ponownie. Nie pomagają żadne resety ustawień, nawet przeflashowałem tego nowego Mini, wyłączałem i włączałem Mosquito, restartowałem cały serwer i pomimo komunikacji po MQTT z serwerem urządzenie nie pojawia się w HA. Oczywiście na Tasmocie 9.3.1. Jak znajdę wolną chwilę to spróbuję zrobić testy z urządzeniem z pełną wersją Tasmoty ale coś czuję, że wina niewykrywania leży po stronie Mosquito.
No chyba, że jakoś da się wymusić ponowne wykrycie usuniętego urządzenia…

Miałem problem - podobny.

Pomogło wgranie tasmoty lite wersja 9.5.0.9 - pojawiła sie encja i śmiga wreszcie jak powinno.

Spróbuj zmienić w Tasmocie Topic i nazwy w Configure Other

Może to pomoże, ostatnio kopałem siędługo, bo chciałem zmienić przeznaczenie urządzenia, czyli kompletny reset i nowe nazwy encji na tasmocie, ale cały czas HA pamiętał stare nazwy encji, pomimo nowej zupełnie innej konfiguracji, dopiero wejście ja poniżej i usunięcię informacji z mosquitto pozwoliło zaciągnąć nowe informacje

a… wgrywanie nowego firmware, kompletne resety nie przynosiły żadnych zmian, Bo HA wciąż widział urzadzenie po staremu, może to wina pamięci MAC adresu, bo nawet ip zmieniałem