HA Zigbee kalibracja Smart Plug

Dzień dobry.
Mój HA powoli się rozbudowuje, jakiś czas temu kupiłem w jakiejś promocji wtyczki za pół ceny i może byłem niepotrzebnie chytry bo nie do końca działają OK.
Takie:


W synmie to są reklamowane do Tuya, ale z Tuya nie mam jak sprawdzić, bo mam tylko dongla Zigbee w Synology, moze z Tuya by to pokazywało OK
Pokazują raczej OK napięcie i moc, ale bzdurne zużycie i prąd:
image
Prąd wydaje się być przesyłany w mA, a jest pokazywany w A, a zużycie energii bardziej mi tu pasuję to podzielić przez 100. Urządzenie to inkubator, który chodzi od piątku, jakieś 53h, max pobór to 120W, obciążenie oczooptycznie oszacowałem na 20% ten max i 80% 8W sam wentylator. To by dawało przez 53h 1.6kWh, czyli /100 pasuje.
Da się gdzieś w HA to ustawić, by wysyłane dane zapisywał z tymi przelicznikami?

Na szybko to zawsze możesz użyć/utworzyć sensor template (yaml lub pomocnik jak wolisz) i skorygować wedle uznania te źródłowe wskazania.

Na forum jest sporo przykładów takich konstrukcji.
Sprawdź czy o to chodzi, zakładam, że wartość (u Ciebie Suma dostarczonej energii) jest atrybutem), podstaw swoje wartości w narzędzia deweloperskie → szablon …

{{ (state_attr('sensor.smart_plug_salon_dekoder_energy', 'energy') | float / 100) | round(2) }}

1 polubienie

Dzięki za podpowiedź, skorzystałem z pomocnika i najbardziej mi spasował licznik mediów, niestety to nie to, zrobiło mi się jakieś sumowanie odczytów, powalczę z tym jeszcze. Teraz przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia.

Masz utworzyć sensor typu Template, co można zrobić za pomocą YAML albo posługując się specjalnie do tego stworzonym pomocnikiem Template, a nie licznikiem mediów.
Zasady tworzenia takich sensorów masz opisane pod linkiem, który podał Ci przedmówca.

2 polubienia

No ja rozumiem, tylko pojąć nie mogę i nie wiem jak to zrobić, dlatego napisałem że będę drążył samodzielnie wskazany kierunek. W pomocnikach nie widzę sensora, tylko jakieś całki w “sensor pochodnej” czy “sensor pór dnia”.
Teraz znalazłem opcję, czyli z zakładki Integracje trzeba przeskoczyć na Pomocnicy, +utwórz pomocnika, przeskrolować na dół pomijając sensory, wskazać {} Template, tu dopiero jest wybór sensor binarny/sensor (zwykły?), wybieram to Template a sensor, wpisałem nazwę, magiczną linijkę {{ (state_attr(‘sensor.socz5_ts011f_suma_dostarczonej_energii’, ‘energy’) | float / 100) | round(2) }}, jednostki kWh, Device class Energia, Klasa stanu całkowita (w drugim dla prądu “pomiar”, zapisałem oba. Operacja zakończona sukcesem, pacjent nie daje oznak życia, nic mi to nie pokazuje.
No ok, ale doczytałem, że MariuszAK, założył, że to jest atrybut, więc poszukałem co tu można jeszcze wstawić, bo u mnie to wygląda inaczej:

i zamieniłem magiczną linijkę na:
{{ (states(‘sensor.socz5_ts011f_suma_dostarczonej_energii’, ‘energy’) | float / 100) | round(2) }}
I działa.
Teraz musze obczaić co z tym dalej zrobić. Bo jak zrobiłem ten nieszczęsny licznik mediów, to on mi się doklejał do gniazdka:


Proszę, jak ładnie mi zlicza sumę watów :D.
A ta templatka sobie powstała i tak żyje tylko dla siebie.
Będę szukał dalej, jak macie jakieś pomysły to piszcie.

Pokaż co pokazuje twoje gniazdko w narzędziach deweloperskich → stany (tak jak pokazałem swoje kilka postów wyżej).

Trochę tego jest:



Dwie ostatnie pozycje to te z pomocnika.
W ogóle to dodało mi się to gniazdo do HA to jako włącznik światła, a nie przełącznik.


U ciebie gniazdko prezentuje dane nie jako atrybuty encji, ale jako osobne encje czyli nie używasz state_attr tylko states więc musisz użyć kodu takiego

{{ (states('sensor.socz5_ts011f_suma_dostarczonej_energii') | float / 100) | round(2) }}

skoro policzyłeś, że należy to co podaje gniazdko podzielić przez 100 to jest ten zapis /100 w powyższym kodzie. Tworzysz nowy skorygowany o to obliczenie sensor template … (oczywiście podstawiając jednostki dla energii a nie mocy jak na obrazku poniżej).


wklejając w state template powyższy kod . oczywiście musisz dla device class dać energy i w state_class total_increasing. Dalej możesz utworzyć nowego pomocnika wybierając licznik mediów i podając jako źródłowy ten sensor nowo utworzony i cykl w jakim chcesz aby zliczał … czy ma to być dzienny, tygodniowy, miesięczny czy roczny (tworzysz tyle i taki jakie chcesz).

Wydają się być ok .Energia jest jak chciałeś podzielona przez 100 w stosunku do źródłowej. Natężenie prądu też w porządku.

1 polubienie

Dziękuję, miałem skonfigurowane jak napisałeś, brakowało mi zrobić z tego licznik mediów, jak ogarnę obowiązki to wieczorem siądę do tego.