HA zmiana IP, z WLAN na ETH

Mam uruchomiony HA na RPI4 i połączony z siecią po WIFI, ponieważ zmieniłem lokalizację urządzenia mogę teraz podpiąć do rutera bezpośrednio po kablu. Po podłączeniu ruter widzi obydwa połączenia na innych IP, jak bezpiecznie przejść na ETH i wyłączyć WIFI?

Wystarczy w Supervisior wskazać nowy IP na ETH0 i wyłączyć WLAN0?

Jeśli masz oryginalny plik konfiguracyjny dla sieci (ten, który używałeś do skonfigurowania HA by pracował przez WiFi), to wrzuć do kolejnego posta jego zawartość (hasło, czyli w sumie klucz sieci warto usnąć) - można go zmodyfikować i odpowiednio poprawiony zaimportować do HA standardową metodą (supervisor->system->…->import from USB)

poniższy link nie jest niestety dokładnie tym, który to ładnie dokumentuje

Jakkolwiek od pewnego czasu są dostępne opcje w GUI (mimo to w podobnej sytuacji ich nie używałem, tylko modyfikowałem importowany plik ustawień).
Jest to oficjalna metoda i powinna działać (tylko nie ustaw sobie obu interfejsów na “disabled”).

w pliku mam takie wpisy

[connection]
id=my-network
uuid=72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
type=802-11-wireless

[802-11-wireless]
mode=infrastructure
ssid=AAAAAAA
#Uncomment below if your SSID is not broadcasted
#hidden=true

[802-11-wireless-security]
auth-alg=open
key-mgmt=wpa-psk
psk=AAAAAAA

[ipv4]
method=auto

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto

chcę ustawić stały IP na porcie ETH

chyba znalazłem, muszę przetestować

zadziałało, po zmianie konfiguracji, wyłączeniu WIFI i resecie rutera jest ok

Niestety nie mogę znaleźć swojego pliku, który używałem wtedy, ale bazując na dokumentacji

powinien po edycji wyglądać mniej więcej tak (tylko podmień adresy, na swoje):

[connection]
id=my-network
uuid=72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
type=802-3-ethernet

[ipv4]
method=manual
address=192.168.222.125/24;192.168.222.1
dns=9.9.9.9;9.9.9.10;

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto

Jakkolwiek w/g wskazanej dokumentacji - od wersji 2020.12 jest w pełni wspierana konfiguracja sieci z GUI, więc można to już normalnie wyklikać zamiast importu.

tak właśnie mam

[connection]
id=my-network
uuid=d55162b4-6152-4310-9312-8f4c54d86afa
type=802-3-ethernet

[ipv4]
method=manual
address=192.168.1.16/24;192.168.1.1
dns=8.8.8.8;8.8.4.4;

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto

czy uuid ma jakieś znaczenie?

Ja zostawiałem stary, by udawać że jest to to samo połączenie co przed zmianą konfiguracji (innego znaczenia raczej nie ma - zawsze tam używałem wygenerowanych losowo UUIDv4).

Ale przypuszczalnie zmiana z GUI będzie jeszcze prostsza (i przy najbliższej okazji ją wypróbuję).

:smiley: no i widzę że ze zmianami byleś szybszy niż zdążyłem napisać odpowiedź do posta z zawartością pliku

przez GUI chyba będzie łatwiej, po wgraniu nowej konfiguracji z USB u mnie nie było różnicy. Powodem było IP, chciałam zachować obecne czyli przepisać z WIFI na ETH. Wszystko sie ładnie ustawiło po wyłączeniu WIFI w GUI.
W ten sposób bez dodatkowych zmian mam RPI podłączone po ETH z starym IP