HACS - problem z dodawaniem dodatków

Inne ustawienia systemu?

Nie wstały po przywróceniu wszystkie dodatki?

No to zagadka typu znajdź 20 szczegółów i porównaj różnice.

Bez jakichkolwiek danych diagnostycznych nikt z zewnątrz nie stwierdzi co jest przyczyną.

Wielokrotnie robiłem migracje między instalacjami na różnym sprzęcie (przy pomocy pełnych backupów) i zawsze wszystko się udawało, nie mam więc praktyki w rozwiązywaniu takiego dziwnego problemu.

Trik, który stosowałem, to zatrzymanie Dodatków, które mogą generować dane przed wykonaniem backupu i ponowne ich włączenie po ustawieniu identycznych ustawień systemu w nowej instalacji, ale to podobno od jakiegoś czasu nie jest potrzebne.

PS Oczywiście przed backupem nie można być na kanale beta i należy mieć HA, HAOS, supervisor, wszystkie komponenty i dodatki zaktualizowane do stabilnych wersji bieżących (tzn. to nie jest konieczność, ale lepiej mieć, (UWAGA z nieaktualnym supervisorem nie zostaną odbudowane dodatki z backupu, więc jeśli istnieje aktualizacja Supervisora to musisz najpierw go zaktualizować).

Wczoraj lub przedwczoraj akurat była aktualizacja supervisora, więc jeśli trafiłeś na pechowy moment to się nie udało, zaktualizuj i ponownie przywróć dodatki z backupu.

Jedyne co się zmieniło to zamiast karty SD jest dysk SSD podłączony przez USB do Rpi.
Dodatki nie wszystkie wstały, ale część z nich wymaga ponownego logowania tylko.

Nie za bardzo wiem jakie logi podesłać, ale podeślę wszystkie które pomogły by w naprawie

Pokaż co nie działa.

Przy nowej instalacji systemu zmienia się konfiguracja sieci na domyślną (w szczególności nazwa hosta zostaje ustawiona na defaultową, więc jeśli miałeś cokolwiek sieciowego ustawione inaczej niż “z pudełka” to musisz to zmienić ręcznie, bo ustawienia systemu nie są zapisywane w backupie!).

Zweryfikuję to bo faktycznie specjalnie nie aktualizowałem supervizora przed backupem.
Włoże SD , zaktualizuję wszystko, sprawdze czy działa, zrobie backup i odtworze na SSD i dam znać.

To chyba migracja nie miała prawa się udać, bez aktualnego supervisora operacje na dodatkach są wyłączone, więc backup prawdopodobnie nie był pełny.

Niestety musisz ponowić instalację na ssd od zera tj. musisz przejść proces pierwszego uruchomienia, najprościej wgrać na ssd obraz systemu jeszcze raz, bo wszystkie aktualizacje kluczowych komponentów sa wykonywane w pierwszej fazie pierwszego uruchomienia systemu (dlatego konieczny jest dostęp do internetu po kableku, z adresem IP z DHCP).

no i zonk.
Uruchomiłem HA z karty SD. Wszystko było OK.
Miałem dwa updaty: HA core oraz Zigbee2MQTT.
Zrobiłem update Core. Po uruchomieniu pojawił się problem z MQTT (błąd konfiguracji), mimo to zrobiłem update Zigbee2MQTT.
No i nic to nie dało. Jest błąd MQTT.

EDIT:
Restart całego hosta i HA pomógł. Na SD działa.
Zobaczymy teraz czy po zrobieniu backupu na SSD zadziała

No i jednak nie jest tak pięknie.
Zainstalowałem HA na SSD, odtworzyłem ostatni backup i HA wstało.
Dodatki i integracje się po uruchamiały, jednak Z2MQT nie widzi ponad połowy urządzeń - jest komunikat “poza siecią”.
Restartowałem hosta kilkukrotnie, uruchamiałem ponownie dodatek Z2MQT, czekałem kilkanaście minut, aktywowałem czujniki i włączniki ręcznie, ale nic. w HA są jako niedostępne.

Normalnie powiedziałbym “a łyżka na to: niemożliwe” (w sensie, że przywrócona instalacja z działającego backupu musi działać identycznie niezależnie od użytego nośnika i wtedy albo Z2M nie działa wcale, albo działa normalnie), ale jednak widziałem w życiu już różne cuda.

Czuję w kościach, że masz kiepsko ekranowaną kieszeń (lub wręcz wcale np. z plastikową, a nie metalową obudową, możliwy kiepski kabel USB3) i zakłócenia robią swoje, jedyna rada to przedłużka USB by odsunąć koordynator daleko od maliny z dyskiem, ewentualnie możesz wpiąć dysk w port USB2 - to dramatycznie zredukuje wydajność (do porównywalnej z kartą), ale nieco zmniejsza wypromieniowane zakłócenia.

@szopen To było to. Wymieniłem kabel na inny i wszystko ruszyło :slight_smile:
Serdeczne dzięki za pomoc

Skoro już działa, to proponuję zrobić pełny użytek z tego, że ssd jaki by nie był udostępnia dane diagnostyczne warte monitorowania scrutiny hdd-tools smart

4 posty zostały scalone z istniejącym tematem: Dodatki do kontroli stanu ssd lub hdd, oraz prosty benchmark

Takie dodatkowe info o zakłóceniach

Panowie żeby nie zakłada nowego tematu zainstalowałem HACS ale chyba coś to nie działa o co tu chodzi ??


Włączyłeś funkcje eksperymentalne, więc masz nowe GUI, a repozytoria pewnie się nie zdążyły pobrać, wyłącz ten tryb i zrestartuj OS z menu zaawansowanego restartu HA…

A jeśli mówisz o rozwalonym GUI w całym HA to wyczyść cache w przeglądarce.

1 polubienie

dzięki HACS się dodał ale teraz mam problem z dodaniem do niego gniazda wi fi ciągle jakiś błąd wyskakuje jakaś rada dla początkującego ??


Żadnego gniazda z cała pewnością się nie dodaje do HACS, to temat na osobny wątek dotyczący jakiegoś konkretnego komponentu niestandardowego.

Powiedziałbym, że może jakiegoś localtuya albo może tuya local?? ale załóż ten nowy wątek we właściwym miejscu…