HACS - problem z dodawaniem dodatków

Pojawił się mi problem z aktualizacją/instalacją dodatków w HACS.
Na początku myślałem ,że to problem z aktualizacją konkretnej integracji ale problem pojawia się każdorazowo.

W momencie jak pojawia mi się powiadomienie ,że jest coś do aktualizacji to jak klikam na wskazany do aktualizacji dodatek to zanim mi go otworzy to trwa kilka minut, podczas tego jest białe okno i kręcące się kółko. Jak już się pojawi okno z przyciskiem “Aktualizuj” to po jego kliknięciu kółko na Aktualizuj się kręci i nic więcej. Mogę czekać i czekać i czekać i nic. Po np. 20min jak odświeżę stronę to znowu mam informację o potrzebie aktualizacji.
Tak samo w przypadku próby dodania np. nowej integracji. Wybieram integrację i po jej kliknięciu znowu białe okno i kółko niebieski, a jak już się otworzy żeby pobrać to po kliknięciu pobierz kółko się kręci i nic.
Co ciekawe w customcomponents folder z nazwą integracji się pojawia ,ale integracja i tak nie działa.

Core: 2024.2.4
Supervisor: 2024.02.0
OS: 12.0
HACS: 1.34.0

Zacznij od wyczyszczenia pamięci podręcznej i plików cookie w przeglądarce.

Raczej to nie to , bo jak wykonuję te same czynności przez apkę w telefonie to jest dokładnie to samo.

Zaraz zaraz, w HACS nie ma żadnych Dodatków, ani nigdy ich nie było i raczej nigdy nie będzie. O czym z resztą informuje nawet interfejs HACS


a już na etapie instalacji miałeś spełnić warunki wstępne, czyli zgodzić się z warunkami specyficznej licencji na używanie HACS

Więc po pierwsze terminologia do bani - być może mówisz o komponentach niestandardowych (te akurat są dostępne).

Czemu to ważne - byś się mógł dogadać z innymi nie wprowadzając chaosu w komunikacji. Niektóre integracje są tworzone niezależnie przez kilku różnych autorów i mogą występować jako komponent niestandardowy (wtedy są w HACS lub musisz dodać repo do HACS), a niektóre są faktycznie Dodatkami i z HACS nie mają nic wspólnego (a repo dodajesz do Sklepu), są też takie integracje, które składają się zarówno z Dodatku jak i Komponentu niestandardowego - nie szukając daleko Music Assistant.


Po drugie

Czy zrestartowałeś serwer HA?


takie okienko zobaczysz zawsze o instalacji Komponentu niestandardowego lub jego aktualizacji.

No i dochodzimy do momentu czym się różni addon (Dodatek) od Komponentu niestandardowego (custom component).

Każdy Dodatek działa niezależnie od HA bo jest osobnym serwerem uruchomionym w osobnym kontenerze, więc czy go uruchomisz czy zatrzymasz nie wpływa to na pracę HA wcale (no inna kwestia czy wpływa na jakieś integrację, ale póki go nie zintegrujesz to jest osobny byt, są takie Dodatki, które nie są powiązane z integracjami).

Komponent niestandardowy jest natomiast dodatkowym kodem uruchomionym bezpośrednio w ramach HA, więc wymaga restartu samego serwera HA by załadować ten dodatkowy kod (dlatego jest to potencjalnie niebezpieczne rozwiązanie, bo ingeruje w działanie HA).

Serwer HA jest jednym z serwerów uruchomionych na maszynie HAOS.

Jeśli dodajesz Integracje powiązane z Systemem Operacyjnym lub Supervisorem, to często restart pojedynczego serwera HA może nie być wystarczający i trzeba zrestartować cały OS.


trzecie


czwarte

Ale wyczyściłeś cache przeglądarki czy nie ?

Aplikacja przy niektórych aktualizacjach interfejsu HA też wymaga czyszczenia cache.


piąte

mimo wszystko stawiam na jakiś grubszy problem,

  • od dawna używasz HACS i komponentów niestandardowych?
  • zaglądasz czasem w logi?
  • monitorujesz zasoby sprzętu?
  • masz całościowy backup instalacji z momentu gdy wszystko działało dobrze?
  • jakiego używasz nośnika na dane? (jeśli to hdd lub ssd monitorujesz S.M.A.R.T. ?)
  1. Tak, chodzi o komponenty niestandardowe nazwane przeze mnie “dodatkami” jako coś dodatkowego co instaluję.

  2. Restarty robiłem często (zarówno HA jak i Systemu), jako że w ostatnim czasie nie pojawia mi się okno o oczekiwaniu na restart gdyż również nie mam info o poprawnej instalacji komponentu to i tak robiłem w celu weryfikacji.

System Information

version core-2024.2.4
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.12.1
os_name Linux
os_version 6.1.73-haos-raspi
arch aarch64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content failed to load: timeout
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 4961
Installed Version 1.34.0
Stage running
Available Repositories 1400
Downloaded Repositories 22
Home Assistant Cloud
logged_in true
subscription_expiration 1 października 2024 02:00
relayer_connected true
relayer_region eu-central-1
remote_enabled true
remote_connected true
alexa_enabled true
google_enabled true
remote_server eu-central-1-1.ui.nabu.casa
certificate_status ready
instance_id c7bd27e79eb64d199563fdb7d5bfe4c2
can_reach_cert_server failed to load: timeout
can_reach_cloud_auth failed to load: timeout
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 12.0
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2024.02.0
agent_version 1.6.0
docker_version 24.0.7
disk_total 56.9 GB
disk_used 8.4 GB
healthy true
supported true
board rpi4-64
supervisor_api ok
version_api failed to load: timeout
installed_addons Terminal & SSH (9.9.0), File editor (5.8.0), Samba share (12.3.0), Node-RED (17.0.7), Home Assistant Google Drive Backup (0.112.1), Mosquitto broker (6.4.0), Zigbee2MQTT (1.35.3-1), Zigbee2mqtt Edge (edge), Spotify Connect (0.13.0), Log Viewer (0.17.0)
Dashboards
dashboards 1
resources 14
views 8
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 18 lutego 2024 08:04
current_recorder_run 28 lutego 2024 07:14
estimated_db_size 422.00 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.44.2
Spotify
api_endpoint_reachable failed to load: timeout
Xiaomi Gateway 3
version 3.3.6 (6a494ae)
Xiaomi Miot Auto
component_version 0.7.15
can_reach_server ok
can_reach_spec ok
logged_accounts 1
total_devices 9
  1. Czyściłem, sprawdzałem na różnych przeglądarkach i różnych komputerach.
    • HACS używam praktycznie od samego początku od kiedy mam HA - czyli ponad rok :slight_smile:
    • bardzo rzadko, po prostu często nic z nich nie potrafię wywnioskować
    • zasoby monitoruję, patrzę czy mam miejsce
    • Backup robi mi się automatycznie oraz przy każdej instalacji/aktualizacji - niestety nie wiem kiedy
      dokładnie pojawił się problem. Teraz zauważyłem bo chciałem coś dodać.
    • HA stoi na Rbi więc karta SD

Wygląda to mniej więcej tak:

Tu mogę czekać i czekać i nic więcej się nie stanie

Tu się otworzy po kilku-kilkunastu minutach

To co opisałeś na początku i powyżej, to mogą być objawy umierającej karty, niestety karty nie da się zdiagnozować bez usuwania jej zawartości, więc jedyna droga to wymiana na nową, w 100% sprawną…

Rozwiązanie na przyszłość - dysk ssd, wtedy można chociaż monitorować jego stan.


w dodatku masz problemy z siecią
nie działa chmura nabucasa

i w dodatku problemy z supervisorem

i inne

czyli sytuacja jest poważna.

Moja propozycja - natychmiast zainstalować na świeżej karcie HAOS i na etapie onboardingu przywrócić na niej ostatni poprawny pełny backup (z czasu gdy jeszcze nie miałeś tych objawów)

W przypadku awarii karty nie masz już czasu do stracenia, należy zamknąć system - sygnalizują to LEDy charakterystyczne 10-krotne mignięcie zielonej + jedno mrugnięcie czerwoną - dopiero wtedy można bezpiecznie odłączyć zasilanie.

Normalnie bym nie wprowadzał paniki, ale potencjalna (i bardzo prawdopodobna) awaria karty może tylko eskalować występowanie kolejnych problemów włącznie z niemożnością utworzenia backupu, który zadziała (tzn. teraz jest najprawdopodobniej już za późno na robienie świeżego pełnego backupu).


Jak wygląda status zasilania RPi?
bo potencjalnie może jeszcze nie jest pozmiatane - konający zasilacz również może spowodować objawy podobne do śmierci karty, ale też może się przyczynić do jej uszkodzenia.

Historia powinna wyglądać tak

Napisz jeszcze ze 3 słowa o sprzęcie - model maliny itd.

Czyli nie monitorujesz, jak wyglądają wykresy kluczowych zasobów jak wolny RAM i swap, wolne miejsce na karcie jest dodatkową informacją (powinno być większość wolnego miejsca - im bardziej zapchana karta tym bardziej lawinowo postępuje jej degradacja)

Pokaż jakiś tego rodzaju wykres z encji systemmonitor

No to jestem w panice.
Chmura nabucasa chyba działa prawidłowo. Mam do HA dostęp bez problemu i z apki z telefonu i przez stronę z przeglądarki (oczywiście poza domem)

Jest to Rpi4

Czy jeżeli chciałbym zainstalować na nowo HA na dysku to podłączam dysk do maliny przez USB? Mam wolny dysk m.2 i do niego kieszeń zewnętrzna. Czy tak da radę?

Słabo bo nie wiem kiedy wystąpił problem, a ostatni full backup mam chyba sprzed 20dni

Niestety oprócz tego, że zasilacz OK nie pokazałeś niczego, co chciałbym zobaczyć, dane systemmonitora są potrzebne z minimum kilku ostatnich dni, jakkolwiek połowa zajętej pamięci nie jest sytuacją krytyczną, więc tym bardziej karta staje się podejrzana.
(ale trzeba znać dane historyczne, bo robiłeś jak sam przyznajesz wiele różnych ruchów)

To zrób nowy, ale najpierw zabezpiecz (zgraj na jakiś komputer) ten stary, a jeśli nie wiesz kiedy to się stało zabezpiecz wszystkie pełne backupy jakie masz, aby nie było sytuacji, że wskutek tworzenia nowego backupu, który najprawdopodobniej będzie uszkodzony pozbędziesz się jakiegoś starego być może jedynego jaki zadziała.


Zadziała albo nie zadziała, to zależy czy mostek w tej obudowie będzie się nadawał do bootowania maliny.
I czy masz w malinie aktualny bootloader.
Zdecydowana większość kieszeni na dyski się nadaje, ale nie wszystkie…

To nie rzutuje na możliwość pracy HAOS - nawet w przypadku trefnej obudowy dla dysku można zainstalować HAOS na karcie a partycję danych przenieść na dysk (tylko gdyby nie bootował).

To w sumie całkowicie bez znaczenia, teraz należałoby się upewnić czy wymiana karty pomoże, bo nie mam 100% pewności, że karta kończy/skończyła żywot, ale skoro z logów nie jesteś w stanie nic wywnioskować, to nie widzę innej drogi niż przetestowanie przywrócenia backupu na świeżej instalacji na innym nośniku (najprościej karcie, ale jeśli masz ten dysk na luzie, tj. do skasowania w całości, to możesz od razu użyć go jako nośnik docelowy i na nim zainstalować HAOS tak jakbyś to robił na karcie).


Na koniec może jeszcze zapytam czy restartów systemu nie robiłeś czasem przez odłączanie zasilania, tylko zawsze i bezwzględnie z tego menu


bo niestety internetowi idioci są w natarciu i często na forach proponują restart zaawansowanego systemu operacyjnego przez odłączanie zasilania…

Ta ostatnia opcja umożliwia restart bez włączonych komponentów niestandardowych - to na wypadek gdybyś zainstalował np. właśnie z HACS coś co rozwala HA. W trybie awaryjnym oczywiście HACS nie działa.

Niestety nie mam danych historycznych. Dopiero po Twoim pytaniu dodałem tę integrację .
Uruchamiałem ponownie za pomocą “Uruchom Ponownie Home Asistanta” oraz “Uruchom ponownie system”.
Raz się zdarzyło ,że musiałem wyłączyć mu zasilanie bo nie reagował na klikanie oraz od kiedy mam HA to były z 3 zaniki prądu (od 2 miesięcy jest po UPS).

No cóż to pozostaje mi stawianie HA na dysku z nadzieją że backup się odtworzy.

@szopen
Odtworzyłem na nowym dysku backup sprzed miesiąca, ale jak wchodzę w HACS to jest ta sama sytuacja. Starszych FULL beckupów nie mam (co najwyżej jakieś cząstkowe typu core, addon itp).
Czy coś mogę więc więcej zrobić?

To jest wbrew pozorom zdrowy objaw, bo HA Ci się sypało w tylu miejscach, że podejrzany był w pierwszym rzędzie nośnik - 2x w życiu widziałem jak umiera karta w HA i dawało to właśnie objawy braku responsywności i mnóstwo innych nie do zdiagnozowania.

Jeśli wymieniłeś nośnik na sprawny to jesteś o krok bliżej do stabilnej pracy przez lata.

Pokaż jeszcze raz to o co prosiłem już z tej nowej instalacji.
W szczególności wykresy z systemmonitor.

Kolejnym krokiem będzie tryb awaryjny, bo musimy ustalić czy to jakiś komponent niestandardowy rozwala twoją instalację… a nie sorry to nic nie da, więc trochę roboty będziesz miał…

Musisz zweryfikować wszystkie komponenty niestandardowe, które używasz czy nie miały kiedyś breaking change.

Jeśli cokolwiek masz w YAML z nimi owiązane to zakomentuj, przygotuj sobie listę wszystkiego tego co zainstalowałeś z HACS i niestety nie widzę innego sensownego osunięcia niż deinstalacja HACS…

Dam znać, bo chyba znalazłem przyczynę.
Możliwe ,że jest trywialna i problemem jest mój router.

Odtworzyłem backup sprzed samej zmiany nośnika tylko podłączając HA pod inny internet (prosto od dostawcy a nie mój) i testy wskazały że jest ok. HACS sie normalnie otwierały i instalowały.
Robię testy podłączając świeżą instancję z odtworzeniem ostatniego backupu spowrotem pod mój router

Jest to bardzo prawdopodobne, szczególnie że większość objawów była powiązana z siecią…
No ale się nie chwaliłeś, że zmieniłeś router ostatnio…

No właśnie o to chodzi ,że nie zmieniałem i nic w nim nie grzebałem nawet

Konflikty IP w sieci?
Co to za router?

Tp-Link AX50
Konfliktów brak
Właśnie się zastanawiam co może być bo problem jest tylko z HACS ;/

Ważne ,że wiem że nie muszę odbudowywać HA od początku.
Ale inne pytanie.
Odtworzyłem backup nie wszystkie urządzenia są widoczne ,a właściwie w z2m 80% jest poza siecią.
Tak samo jak pokazuje nieprawidłową encję camera.xiaomi_cloud_map_extractor

Zastanawiam się czy nie włożyć karty sd która wcześniej była i może jest możliwość bezpiecznego (innej) migracji HA na dysk i wtedy będzie po staremu. Wszystko będzie widoczne i działać. Będę mógł poszukać co jest nie tak z routerem

Skoro wyszło na to, że jednak karta nie jest przyczyną nie widzę przeciwskazań w uruchomieniu z niej systemu.

Nie ma jednak innej drogi migracji niż wykonanie pełnego backupu i odtworzenie z niego instalacji. Tzn. inne drogi są, ale nic to nie zmienia - prawidłowo wykonany backup zawiera zawsze wszystko oprócz ustawień systemu.

Co do Zigbee to sieć potrzebuje trochę czasu by się podnieść po wyłączeniu koordynatora, urządzenia bateryjne możesz obudzić ręcznie do zaraportowania (jeśli to czujniki okien czy drzwi to otwórz i zamknij, jeśli mają przycisk to naciśnij).

Czy nadal masz ten sam adres IP? to jest wymagane przez integracje, które się komunikują o Ethernecie.

aktualne firmware? stare wersje mają luki bezpieczeństwa

Sprawdź czy nie masz podmienionych DNSów na routerze.

Spoko. Popatrzę.
DNS na routerze podałem googlowe, na ip HA, mam rezerwację i adres jest ten sam.
FW na routerze aktualizowałem chyba w listopadzie i jest aktualne. Ale ze nie wiem od kiedy pojawiły się problemy to może i to być przyczyną. W listopadzie tworzyłem też siec dodatkowa dla dzieciaków to może coś przypadkiem gdzieś od klikałem. No nic muszę szukać. Ważne że nie muszę stawiać wszystkiego od nowa.
posprawdzam co i jak i podeślę to o czym pisałeś to zobaczymy czy jakieś inne problemy się nie kryją

Mam problem z odtworzeniem backupu na dysku.
Na starej karcie SD wszystko mi działa (no poza HACS ale to wina routera). Robię świeży full backup.
Za pomocą Rpi Imager na dysku wgrywam obraz HA. Dodaję FullBackup do odtworzenia i samo moje HA wstaje.
Jednak nie chce się wczytać integracja MQTT - pokazuje błąd konfiguracji ;/
Jak wyłączę HA i włożę znowu kartę SD to wszystko się dobzre ładuje.