Harmonogramy ogrzewania w Node-RED z możliwością przestawiania przez HA

Dobry wieczór,

Mam kilka termostatów połączonych przez zigbee2mqtt (Conbee II). Obecnie każdy działa zgodnie z wpisanym ręcznie harmonogramem - ale chciałbym to móc w zmieniać w zależności od sytuacji.

Jestem nowym użytkownikiem HA i Node-RED więc nie zawsze wiem od czego się zabrać.

Jest 5 stref w których mam termostaty Tuya (HY368, jeśli ma to znaczenie):

  1. Łazienka
  2. Kuchnia
  3. Pokój 1
  4. Pokój 2
  5. Pokój 3

Jakkolwiek Łazienka i Kuchnia mogą funkcjonować zgodnie z dostępnymi dwoma harmonogramami (dni robocze i dni wolne) tak raz na pewien czas muszę ręcznie przestawiać te harmonogramy (gdy np córka jest chora, są święta, przyjeżdża teściowa etc…)

Pomysł jaki wykiełkował mi w głowie:

  1. stworzenie kilku (4-5?) szablonów zasilania np:
  • poza domem (wszystko na minimum, 24h na dobę)
  • home office - 1 osoba (wszystko na minimum poza Pokojem 3, Kuchnia - grzanie rano i wieczorem, Łazienka grzanie od 20 do 23)
  • home office - 2 osoby (wszystko na minimum poza Pokojem 1 i 3, Kuchnia i Łazienka jw)
  • dni wolne (“mam horom curke”) - Pokoje 1 i 2 z włączonym ogrzewaniem w dzień, Kuchnia ogrzewana cały dzień
    Szczegóły jeszcze ustalam z małżonką :slight_smile:
  1. wykorzystanie Node-RED aby w można było po wybraniu jednej opcji przestawić harmonogramy wykorzystując szablony na wszystkich strefach
  2. tak stworzony przełącznik (dodatkowa encja?) byłby dostępny na dashboardzie w HA (Lovelace) - czy to w formie 5 termostatów (i tam na każdym możliwość wybrania harmonogramu zgodnie z którym pracuje) czy to w formie jednego widgetu/kafelka, na którym można byłoby wskazać, że ogrzewanie pracuje np. zgodnie z szablonem “Home Office na 2 osoby”

Czy macie może gdzieś przykładowy flow który mógłbym dostosować do swoich potrzeb?
Jeśli jest coś niejasne, dajcie proszę znać.

Nie wiem czy nie poszedłbym w wykrywanie przez HA obecności w domu danej osoby (aplikacja HA na telefonie) i na podstawie tego konstruować odpowiedni schemat. Jest jedna osoba -flow1, druga osoba- flow2, obie osoby-flow3 itd.

brzmi sensownie - na pewno harmonogramy “home office” w ten sposób mógłbym opędzić.

jak to jest sprawdzane? w sensie, skąd apka wie, że jestem w domu? sensor GPS? połączenie do wifi o tej samej nazwie?

natomiast pozostaje jeszcze kwestia córki (i jej obecności w dniach pn-pt). nie ma telefonu, jej tablet czasem zostaje w domu - a wszczepienie chipa dziecku chyba nie jest legalne :wink:

1 polubienie

Poszukaj na forum o wykrywaniu obecności, ikonka lupka w prawym górnym rogu, fraza “obecność”, temat jest nadal aktualny.
Prosze nie poruszaj wszystkich problem w jednym poście o temacie "Harmonogramy ogrzewania w Node-RED z możliwością przestawiania przez HA", zaraz będzie o wszystkim i niczym.