Hej google - która godzina?

Od jakiegoś czasu denerwuje mnie jedno rozwiązanie które mam. Oto postarałem się aby głośnik googla odpowiadał mi na pytania - która godzina?, jaka jest temperatura na zewnątrz?, jaka jest temperatura w kuchni? itd. Zrobiłem to dodając pomocnika w HA o takim samym tytule jak pytanie. Potem w NR zrobiłem że jak przycisk jest na on to podaje wartość z czujnika. niby proste i działa.
ALE.
Za każdym razem muszę powiedzieć: OK google turn on która godzina?
No nie dość że brzmi durnie to zaczyna mi przeszkadzać bo pytanie musi być idealnie jak temat przełącznika i po drugie brzmi beznadziejnie.
I teraz pytania:

  1. Czy da się aby nie mówić “turn on” - jak to ominąć?
  2. czy mogę kilka komend pod jeden przełącznik podać? np: “która godzina?”, “która jest?”, “jaka godzina?” itp.

Takie samo pytanie już padło na Forum więc Ci odpowiem czyli na “1.”
Nie zmienisz frazy ale głośnik reaguje na te słowa lub inaczej na wypowiedź fonetyczną bardzo zbliżoną do nagranego wzorca a nie musisz to Ty wypowiadać tych słów.
Nie , nie gada po polsku ( tzn gada jak wpiszesz do HA ) ale językiem do komunikacji z głośnikiem jest każdy język tylko nie nasz.

Niestety wiem to ale chodziło mi raczej czy dało by rade zrobić to może nie na przełącznikach tylko coś innego, i tu właśnie nie wiem co innego.

Nagraj fraze i puść z innego głośnika - wtedy zareaguje. Wiem że bez sensu ale wtedy Ci zadziała.

Kiedyś dawno temu zrobiłem to przez rutyny z poziomu asystenta googla.
Dodałem rutynę “Polecenie inicjujące” wpisałem Aquarium oraz podpiąłem skrypt z HA.
W tej chwili coś nie widzi mi urządzeń domowych z poziomu rutyny, natomiast z poziomu Google Home mam OK dlatego dokładnie nie jestem w stanie opisać procedury (albo już nie pamiętam jak to konfigurowałem)

Po stronie HA
Home Assistant Cloud


oraz udostępniony poniższy skrypt dla Ayatenta Googla

Skrypt na wypowiedzenie tego co chce poprzez głośnik googla

service: tts.cloud_say
entity_id: media_player.gogi
data_template:
  message: >-
    Temperatura wody {{ states('sensor.temperatura_wody').replace('.', ',') }}
    stopni celcjusza. Pompa numer jeden {% if is_state("switch.pompa_1", "on")%}
    włączona. {%else%} wyłączona. {%endif%} Pompa numer dwa {% if
    is_state("switch.pompa_2", "on")%} włączona. {%else%} wyłączona. {%endif%}
    Grzałka numer jeden {% if is_state("switch.grzalka_1", "on")%} włączona.
    {%else%} wyłączona. {%endif%} Grzałka numer dwa {% if
    is_state("switch.grzalka_2", "on")%} włączona. {%else%} wyłączona. {%endif%}

Znalazłem jeszcze bardzo ciekawy opis Dialogflow czyli coś co chciałbyś uzyskać (niestety tego nie ćwiczyłem aczkolwiek zainteresowało mnie to i pewnie w niedługim czasie dokona konfiguracji)