Historia encji z energii

Hej, przerzuciłem się na dysk SSD na mojej malince przez co straciłem cała historie w HA. Czy idzie w Home Assistant zaczytać historie pomiarów z urządzeń Supla albo ręcznie ją wpisać? najbardziej zależy mi na odbudowaniu danych w dashbordzie Energia.

Edit:

Robiłem to według tego poradnika:

i tam jest przywracanie danych z backupu więc nie wiem dlaczego nie mam :frowning:

@szopen może opisać opcję nr 2?

Edit:

Robiłem to już prawie tydzień temu. Dlatego się zastanawiam czy się pogodzić z utratą danych czy się bawić. Wszystkie dane mam z liczników mam z urządzeń supli więc tam też widzę więc aż tak mnie to też nie boli ale zastanawia mnie dlaczego to nie wyszło.

Zrób pełny backup na starej instalacji (na wszelki wypadek po zatrzymaniu Dodatków) i przywróć go na nowej (oczywiście stracisz najświeższe dane, więc na wypadek niepowodzenia zrób też go na nowej).

Opcja numer 2 (tylko dla bazodanowych wyjadaczy) to połączenie danych z obu baz danych.

Czyli zrobiłeś to źle, przenosiłem HA z RPi3 SD i NUCa SSD i mam pełną historię w HA. @szopen już napisał jak to się robi: pełny backup, nowa instalacja na dysku SSD, przywracanie danych z backupu, można już przywracać backup na etapie onboardingu instalacji na nowo. Jeżeli masz HA nadal na karcie SD to proponuje szybko wrócić do poprzedniej instalacji wtedy utracisz mniej danych, bedziesz mógł na spokojnie przygotować się do przerzucenia się na dysk SSD.

Pozwoliłem sobie przywrócić posta.
Nie opiszę wersji nr 2, bo to jest “rzeźnia” dla mnie.

Sugeruję przywrócić backup ze starej instalacji.
Sam wielokrotnie robiłem migracje bez utraty danych, w tym między róznymi architekturami, jeśli posiadasz nadal stary backup to jeszcze nie wszystko stracone (zależy jak dawno robiłeś migrację, bo z utratą nowych danych musisz się pogodzić, albo samodzielnie połączyć bazy danych, ale ponieważ to jest robota na parę godzin lub dni to i tak będziesz miał “dziurę”).

Szkoda mi czasu na to wideo, ale obejrzę i zobaczę czy są tam istotne błędy.

Nie wiem po kiego grzyba co chwilę kasujesz posty, daj mi trochę czasu.
Poradnik z tego wideo jest do dupy.

Wystarczy przywrócić backup na etapie onboardingu zamiast tworzyć nową instalację…

W ogóle to ten wideo-poradnik wygląda jakby był kręcony na bazie instrukcji do RPi3, a koleś ma RPi4 (bo tylko RPi3 wymaga zmian w prebootloaderze do zabootowania z ssd na mostku USB…).

Nie wiem jak starą mięłaś tą instalację, ale jeśli dziura jest znacznie mniejsza niż całość historycznych danych to wybrałbym stare dane, wybór oczywiście twój.

Przed pełnymi backupami zatrzymaj Dodatki (niektóre powodują problemy, a życie jest za krótkie by próbować budować listę które mogą przeszkadzać w backupie- po prostu pomyśl które z nich modyfikują dane - np.: NR, Z2M itd.).

Ok, dzięki za informację ale też planuje przejść na MariaDB więc i tak tutaj wszystko mi zniknie :frowning: pytanie czy przechodząc na bazę danych Maria DB jest możliwość zachowania jakość historii?

Z tego co wiem tylko i wyłącznie poprzez wpisy do bazy. Ja przy migracji na MariaDB zrezygnowałem z przenoszenia danych. Widziałem w tym za dużo problemów z unikalnością ID, indeksami itp.

Może trochę odgrzeję temat (chyba, że jest to oddzielny wątek)
Czy da się dopisać do Home Assistant (na razie mam wszystko standard) dane historyczne - czyli zarejestrowane przed uruchomieniem HA ?

Jeśli samodzielnie ogarniesz obróbkę bazy danych to się da, w innym wypadku nie.

Domyślam się, że samodzielnie, tylko, czy to się wpisuje “z palca” czy da się zaimportować?

Nie da się ani zaimportować, ani “wpisać z palca”, musisz samodzielnie polegając na własnej wiedzy o bazach danych zbudować nową bazę łącząc dane z obu źródeł korzystając z odpowiednich narzędzi (poza HA) i tą nową bazą zastąpić tą którą masz obecnie w HA.

W chwili obecnej narzędzia ręcznej obróbki bazy wbudowane w HA są bardzo skromne, więc nimi tego nie uzyskasz (szczególnie, że chcesz dopisać coś “przed początkiem”).

Tam jest miejsce gdzie należy poszukać czy ktoś już zgłosił taki pomysł i zagłosować za jego realizacją lub zgłosić nowy (po angielsku), jeśli takowy nie istnieje:

Nie jesteś pierwszy który o to pyta, nie śledziłem jednak losów tego co zrobili inni zainteresowani lub czego oni nie zrobili, więc pamiętaj o podstawowej zasadzie Adama Słodowego: “Zrób to sam.”

:slight_smile: Dzięki za informację, tak myślałem, że nie będzie to proste, chyba nie jest to aż tak ważne, tym bardziej, że dopiero zaczynam, a mam zamiar dorzucić jeszcze parę rzeczy np. liczniki uszczegółowiające, które urządzenia ile pobierają prądu itp. ale to przyszłość