Home Asisstant - platformio lub inne arduino ide

Witam,
czy jest możliwość programowania płytek arduino (zwykłe uno/nano) bezpośrednio z interfejsu HA? Mam spiętych kilka płytek nano z HA i komunikuję się z nimi za pomocą zwykłego seriala (usb). Chciałbym je programować bezpośrednio z interfejsu HA (teraz muszę je fizycznie odpinać z huba usb by je zaprogramować z użyciem innego komputera). Zainstalowałem dodatek “Studio Code Server” który bardzo przypomina Visual Studio Code. Niestety nie ma w nim rozszerzenia Platformio (przynajmniej ja nie mogę znaleźć). Czy da się w ogóle programować atmegi bezpośrednio z HA? Jeśli tak to proszę o rady. Nie zamykam się na platformio - każde inne rozwiązanie (w ostateczności nawet konsolowe) byłoby dla mnie ok.

Jaki typ/sposób instalacji HA masz u siebie? To kluczowa informacja, której nie podałeś.

Standardowy HAOS na komputerze x86/amd64. Nie zamierzam zmieniać na inną. Wiem, że w wersji supervised na debianie mógłbym zainstalować obok home assistanta arduino na x-ach debiana i programować z poziomu oryginalnego Arduino-ide. Jednak nie rozważam już powrotu do tej wersji. Jeśli jest jakiś sposób aby programować atmegi mając pełny OS od home assistant to zdecydowanie wybieram tą wersję.

VSCode w Windows to nie to samo co w HA

Ekran z Windows

Zobacz na oficjalnej stronie
https://docs.platformio.org/en/latest/integration/ide/vscode.html#quick-start

Instalacja ze skryptu https://docs.platformio.org/en/latest/core/installation/methods/installer-script.html

Cześć,
tak wiem, że VSCode to nie to samo co Studio Code Server. Niemniej nie upieram się przy platformio tak jak wcześniej pisałem. Chyba znalazłem rozwiązanie: arduino-cli. Działa fajnie pod windowsem (już sprawdziłem), muszę tylko zrobić wersję portable pod linuxa i spróbować odpalić to na Hassio. Nie zawracam więcej. Dzięki.

Jeżeli masz możliwość podpiąć pod Arduino jakieś WiFi albo kabelek z internetem, to świetnym wyjściem jest ArduinoOTA (GitHub - JAndrassy/ArduinoOTA: Arduino library to upload sketch over network to Arduino board with WiFi or Ethernet libraries), wtedy można programować przez sieć zamiast USB:

1 polubienie

Cześć,
@grzesiekyogi Czy udało Ci się uruchomić arduino-cli pod HA? Jeżeli tak to jak tego dokonałeś?
Pozdrawiam