Home Asistant w nowym budynku

Cześć,

Jestem w fazie wyboru projektu nowego domu i będę się decydował na system HA. Trafiłem tutaj bo mam kilka pytań które raczej nie sprawią wam problemu. Na początek przedstawię wam założenia mojego projektu
Założenia systemu:
Sterowanie oświetleniem poprzez przyciski i aplikacje HA
Sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie bramami, żaluzjami , podlewaniem ogrodu
Dodatki których jeszcze nawet nie znam :slight_smile:
Założenia projektu:
Oświetlenie, gniazda 230 V
Wszystkie obwody oświetleniowe i przyciski sprowadzone do rozdzielni głównej i rozdzieli na piętrze
Wybrane obwody gniazd sprowadzone do rozdzielni głównej i rozdzieli na piętrze
Ogrzewanie (ogrzewanie podłogowe w całym domu)
Piec gazowy sterowany stykiem bezpotencjałowym
Siłowniki na każdej pętli
W każdym pomieszczeniu czujnik DS18B20 umieszczony w ramce, coś takiego jak tutaj https://sklep.grzejniki-purmo.com/wp-content/uploads/czujnik-temperatury-smart868-ramka.jpg
Kontaktrony na oknach
Alarm
Satel Integra z kilkoma wyjściami, jest możliwość rozbrajania alarmu poprzez aplikacje mobilną
Kamery
5 kamer IP
Części składowe systemu:
Posiadam Rpi 3B+ na razie na nim zainstalowałem system ale będę chciał rozważyć jakieś inny kontroler
W rozdzielni głównej
2 szt
Arduino Mega z kartą Ethernet. 16 wejść z optoizolacją do przycisków doprowadzona skrętka zasilanie przycisków 12V, 16 wyjść na moduł przekaźników SSR lub mechanicznych w zależności od potrzeb. W Arduino napisany program który steruje przekaźnikami w zależności od przycisków. Dodatkowo podpięte czujniki DS.
W rozdzielni na piętrze
1 sztuka takiego arduino
Rozdzielnia w kotłowni
1 sztuka takiego arduino
Pytania

  1. Czy w HA jest możliwość konfiguracji zegara astronomicznego czy trzeba użyć czujnika oświetlenia?
  2. Czy była by techniczna możliwość uruchomienia domofonu ?
  3. Jakie są ograniczenia dotyczące ilości wejść/wyjść, nodów. Chodzi mi o sterowanie około 128 wejść/wyjść
  1. Zainstaluj sobie HA na próbę (skoro dysponujesz RPI3 to nie widzę problemu).
  2. Zobacz jak działa systemowa encja sun.sun (oczywiście o ile podałeś prawidłowe współrzędne w konfiguracji strefy home).
  3. ?
  4. 128 encji jest liczbą którą HA ogarnia “z palcem w nosie” nawet na dość słabym sprzęcie.

Ad1. Tak jest to jedna z podstawowych funkcji
Ad2. Pewnie najtrudniej będzie zrealizować z pozoru łatwy technicznie domofon. HA do dziś nie doczekał się funkcjonalności przesyłu audio w obie strony. Więc pozostanie jakaś aplikacja producenta domofonu do rozmów. Pozostałe funkcjonalności z powiadomieniem czy steamingiem zrealizujesz jak dobrze dobierzesz domofon.
Ad3. Brak ograniczeń
P.S.
@Dzon_Rambo dla Ciebie - ciekawy temat:

Dzięki za odpowiedzi instalacja w pełni wystartuje dopiero za około 2 lata więc może do tego czasu coś się zmieni w sprawie przesyłu audio

Dla zainteresowanych, ciekawa firma. Produkty w oparciu o magistralę CAN.
Do tego integracja z MQTT i NR. Imponujące i chyba mało znane.
https://ampio.pl/funkcjonalnosci/funkcjonalnosci-zarzadzanie/
https://wikitech.ampio.pl/index.php?title=Integracje_IP
Ciekawe jakie ceny? System chyba hermetyczny, sprzedawany przez instalatorów.