Home Assistant Android - Redmi Pro - Problem z łączonością

Mam problem z połączeniem się do HA za pomocą telefonu Xiaomi Redmi Note Pro8.
Aplikacja pobrana ze sklepu Play i skonfigurowana tak jak na innych telefonach, które działają prawidłowo.
Problem polega na tym, że można się połączyć do HA , ale tylko i wyłącznie jak jest dostępne WIFI (nawet zewnętrzne np. w hotelu), natomiast jak wyłączy się WIFI lub zgubi zasięg WIFI i przechodzi na transmisję danych mobilnych, to nie potrafi się połączyć. Transmisja danych oczywiście włączona i dostęp do internetu działa bezproblemowo.
Najciekawsze jest to, że na drugim identycznym modelu i tak samo wpisanych ustawieniach wszystko działa bezproblemowo.
Czy ktoś miał podobny problem lub może doradzić gdzie szukać przyczyny.

Pierwszy ruch jaki bym zrobił (mając przekonanie o identycznej konfiguracji obu telefonów) to zamiana między nimi kart SIM “na krzyż”.

Jeśli problem nie jest związany z konkretnym numerem (ustawienia po stronie operatora/inny abonament, czy wręcz inna sieć? itd.), tj. zamiana nie zmieniła sytuacji, to drugim krokiem jest reset do ustawień fabrycznych telefonu, który sprawia problemy (przed nim jednak sugeruję sprawdzenie dokładnie wszystkich ustawień powiązanych z siecią i to zarówno komórkową jak i VPN oraz LAN), a po takim czyszczeniu polecam nie instalować niczego co modyfikuje ustawienia sieci (wszelkie lokalne adblocki/ VPN-proxy itd.).

PS Nie podajesz żadnych technicznych konkretów, więc mogę jedynie wróżyć z fusów (i powyższe kroki są pierwszymi, które prawdopodobnie zrobi każdy serwis GSM jeśli zaniesiesz telefon z takimi objawami, kolejnym krokiem będzie ponowne flashowanie ROMu).

PPS Wielokrotnie miałem w ręce “identyczne” telefony, które z technicznego punktu widzenia wcale nie były identyczne - np. zmieniono niektóre podzespoły dokładając ich obsługę programową w późniejszych wersjach ROMu (w przypadku zmienionego wyświetlacza takie różnice często widać gołym okiem mając oba telefony obok siebie, ale przy zmianach innych podzespołów różnic zwykle nie widać), ba - czasem różnice konstrukcyjne były na tyle duże, że inna “wersja” wymagała całkiem innego ROMu, bo kluczowe podzespoły były inne, a tymczasem oznaczenie handlowe (model) pozostawało to samo…

zastanawiam się czy znalazłeś problem też tak mam że na REDMI NOTE 10 PRO mam problem na innych komórkach nie występuje

Zobacz w informacjach o aplikacji HA czy przypadkiem nie jest zablokowany dostęp poprzez dane mobilne. Możliwe, że ma pozwolenie tylko na łączność po Wi-Fi. Po przytrzymaniu dłużej ikonę HA znajdziesz tam uprawnienia i zachowania aplikacji.

Ewentualnie jeszcze wpisany jest adres lokalny URL dla połączeń po Wi-Fi zamiast dla łączności z zewnątrz. Te ustawienia już w samej aplikacji HA na telefonie.